Με το που διακόπηκαν, το τρίτο δεκαήμερο του Ιού-λη, οι δίκες για τον Επαναστατικό Αγώνα και τη Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς, πήραν φωτιά τα συνεργεία, επιταχύνοντας πυρετώδικα τις εργασίες, που είχαν αρχίσει εδώ και κάμποσο καιρό, για την κατασκευή δεύτερης δικαστικής αίθουσας στις φυλακές Κορυδαλλού, αλλά και νέων λευκών κελιών, που χωροταξικά βρίσκονται πάνω από τα λευκά κελιά που είχαν κατασκευαστεί για τους κρατούμενους αγωνιστές των υποθέσεων 17Ν και ΕΛΑ, στην πτέρυγα των γυναικείων φυλακών και στο χώρο που παλιότερα ήταν η αίθουσα που διεξήχθησαν οι πέντε πρώτες μεγάλες πολιτικές δίκες (δύο για την 17Ν και τρεις για τον ΕΛΑ).
Τα κελιά έχουν ήδη κατασκευαστεί, είναι 24, είναι ατομικά και είναι χωρισμένα σε δυο τμήματα με δύο προαύλια. Μετά την πρώτη δική μας καταγγελία, που κυκλοφόρησε ευρέως στο Διαδίκτυο, η Διεύθυνση της φυλακής άρχισε να ψιθυρίζει στ’ αυτιά διαφόρων, ότι τα νέα αυτά κελιά προορίζονται για γυναίκες κρατούμενες. Επίσημα, όμως, δεν δίνει καμιά απάντηση, αν και της ζητήθηκε. Γιατί να κατασκευάζονται νέα κελιά για γυναίκες κρατού-μενες, όταν οι γυναικείες φυλακές υποτίθεται ότι έχουν μεταφερθεί; Γιατί ατομικά κελιά και όχι ομαδικά, όπως είναι το σύνηθες; Και γιατί δυο ομάδες κελιών, με δυο προαύλια, και όχι μια ενιαία ομάδα; Ολα δείχνουν ότι τα κελιά αυτά προορίζονται για πολιτικούς κρατούμενους, που θέλουν να τους κρατάνε χωριστά, κατά ομάδες, χωρίς επαφή με τους υπόλοιπους κρατούμενους της φυλακής και χωρίς επαφή μεταξύ των ομάδων των πολιτικών κρατούμενων.
Καταρχήν, αναμένεται να μεταφερθούν στα κελιά αυτά τα φυλακισμένα μέλη της ΣΠΦ και όσοι πολιτικοί κρατούμενοι κατηγορούνται για την ίδια υπόθεση. Οπως είναι γνωστό, στις 8 Οκτώβρη αρχίζει η νέα, δεύτερη κατά σειρά δίκη όλων των μελών της οργάνωσης και όσων η Αντιτρομοκρατική ενέπλεξε στην υπόθεση. Οταν τελειώσει και αυτή, θα επακολουθήσει τρίτη δίκη. Κατά τη διάρκεια της δίκης του ερχόμενου Οκτώβρη δε θέλουν να κάνουν καθημερινές μεταγωγές από τις αντρικές στις γυναικείες φυλακές. Θέλουν να τους έχουν στα λευκά κελιά που κατασκευάζουν τώρα και που βρίσκονται μερικές δεκάδες μέτρα από τις δύο δικαστκές αίθουσες, ώστε να μην γίνεται αντιληπτή η μεταγωγή και να είναι πιο «ασφαλής». Ακόμη και κατά τα διαλείμματα της δίκης θα τους μεταφέρουν στα καινούργια λευκά κελιά και δε θα μπορούν οι πολιτικοί κρατούμενοι να επικοινωνούν με τους συνηγόρους τους.
Ομως, τη δεύτερη αυτή πτέρυγα λευκών κελιών δεν την κατασκευάζουν μόνο για να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες τους στη διάρκεια των επικείμενων δικών, αλλά για την κράτηση των μελών της ΣΠΦ και άλλων πολιτικών κρατούμενων και μετά τις καταδικαστικές αποφάσεις σε βάρος τους, που ετοιμάζουν. Η κυβέρνηση αλλάζει την έως τώρα τακτική απέναντι στα φυλακισμένα μέλη της ΣΠΦ. Σχεδιάζει τώρα να κλείσει όλα τα φυλακισμένα μέλη της οργάνωσης στην υπό κατασκευή νέα πτέρυγα των λευκών κελιών, που θα είναι πλήρως απομονωμένα τόσο από τα λευκά κελιά των πολιτικών κρατουμένων για την υπόθεση της 17Ν όσο και από τα λευκά κελιά αγωνιστών που θα δικαστούν ως μέλη του Επαναστατικού Αγώνα (είτε έχουν αναλάβει την πολιτική ευθύνη της συμμετοχής τους στον ΕΑ είτε η Αντιτρομοκρατική ποινικοποίησε τις φιλικές και συντροφικές τους σχέσεις με μέλη του ΕΑ). Και οι αγωνιστές που θα καταδικαστούν στη δίκη του ΕΑ θα κλειστούν σε πτέρυγα των λευκών κελιών, η οποία θα είναι απομονωμένη από την πτέρυγα στην οποία θα κρατούνται οι αγωνιστές που καταδικάστηκαν και θα καταδικαστούν στις δίκες της ΣΠΦ.
Το κίνημα αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους δεν πρέπει να επιτρέψει να λειτουργήσει δεύτερη πτέρυγα λευκών κελιών. Εκτιμούμε, ότι και τα φυλακισμένα μέλη της ΣΠΦ θα ενεργήσουν ανάλογα, δηλαδή θ’ αγωνι- στούν για να μη λειτουργήσει τόσο η νέα πτέρυγα όσο και κάθε άλλη πτέρυγα λευκών κελιών. Δεν πρέπει να ξεχνάμε, ότι υπάρχει πτέρυγα λευκών κελιών και στις φυλακές της Λάρισας. Επειδή υπάρχει κίνδυνος να δοκιμάσουν ξανά να την ενεργοποιήσουν, πρέπει να τους εμποδίσουμε, όπως με επιτυχία έγινε στο παρελθόν.