♦ Η εξάτμιση της αναδιαπραγμάτευσης
Το ξέραμε, βέβαια, το γράφαμε συνέχεια, αλλά δεν περιμέναμε πως η εξάτμιση της «αναδιαπραγμάτευσης του Μνημονίου» θα γινόταν λίγες ώρες μετά το κλείσιμο της κάλπης. Ο Σαμαράς, όμως, πήγε στο Ζάππειο αποφασισμένος να μην πει την «κακιά λέξη». Γιατί εκεί ήταν μαζεμένοι δημοσιογράφοι και τηλεοπτικά συνεργεία απ’ όλο τον κόσμο και το μήνυμά του θα μεταφερόταν παντού. Δεν είπε, λοιπόν, τη λέξη αναδιαπραγμάτευση. Είπε απλώς ότι θα εργαστεί «μαζί με τους ευρωπαίους εταίρους μας, για να προσθέσουμε στις υποχρεώσεις μας, τις αναγκαίες πολιτικές, για την ανάπτυξη και για την αντιμετώπιση της βασανιστικής, τεράστιας, για τους Ελληνες, υπόθεσης της ανεργίας».
Το γεγονός δεν πέρασε απαρατήρητο. Σχολιάστηκε αμέσως στα τηλεοπτικά πάνελ από τους δημοσιογράφους. Επειδή την επομένη το σχολίασε και ο Τσίπρας, μετά τη συνάντησή του με τον Σαμαρά, ο τελευταίος αποφάσισε να κάνει διορθωτική δήλωση. Εβαλε μεν τη λεξούλα «αναδιαπραγμάτευση», αλλά ακύρωσε όλο το περιεχόμενο που ο ίδιος της προσέδιδε κατά την προεκλογική περίοδο από τα μπαλκόνια και τις εξέδρες. Είπε ότι ο ελληνικός λαός ζητάει «ευρώ και ασφαλώς, τροποποίηση του προγράμματος», για να συμπληρώσει: «Οπως όλοι ξέρουμε, όπως δηλώναμε προεκλογικά –δήλωσα και χθες (σ.σ. δεν το ακούσαμε, άραγε;) και σήμερα– γίνεται μόνο με επαναδιαπραγμάτευση». Αμέσως μετά, φρόντισε να ξεκαθαρίσει τι σημαίνει επαναδιαπραγμάτευση: «Τηρούμε τη συμφωνία (το είπα και χθες ότι η Ελλάδα έχει συνέχεια, συνέπεια και αξιοπρέπεια) και, ταυτόχρονα, ζητούμε το αυτονόητο. Δηλαδή, την ανάγκη να υπάρξουν πολιτικές τέτοιες, οι οποίες, μέσα από μια οικονομική ανάκαμψη, θα δώσουν το δικαίωμα της ανάσας και της ελπίδας σε εκατομμύρια Ελληνες».
Η «επαναδιαπραγμάτευση», λοιπόν, αφορά τα περιβόητα «αναπτυξιακά» μέτρα. Δηλαδή την απορρόφηση των 12,5 δισ. του ΕΣΠΑ. Μόνο αν υπάρξει «οικονομική ανάκαμψη», θ’ αποκτήσουν «το δικαίωμα της ανάσας» τα εκατομμύρια των εργαζόμενων. Είπε, δηλαδή, με διαφορετικά λόγια, το ίδιο που είχε πει τη νύχτα της Κυριακής στο Ζάππειο.
♦ Ποιον κοροϊδεύουν
Με το θεσμικό ρόλο της αξιωματικής αντιπολίτευσης υπό μάλης, τα γύρω από τον Τσίπρα στελεχάκια του ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ κυριολεκτικά ξεσαλώνουν. Ιδού δήλωση του Νίκου Παππά, διευθυντή του Γραφείου του Τσίπρα, στον «Αθήνα 9,84», την περασμένη Δευτέρα: «Εμείς θα καλωσορίσουμε και θα δουλέψουμε, εάν έρθουμε στην κυβέρνηση, για να προσελκύσουμε επενδύσεις στην Ελλάδα. Με ποιους όρους όμως; Με τους όρους του σεβασμού στην εργατική και περιβαλλοντική νομοθεσία – αν και η εργατική νομοθεσία πάει να ξηλωθεί από τη ρίζα της μέσα στην πορεία του μνημονίου».
Είναι δυνατόν να πιστεύουν ότι θα βρουν ανθρώπους που να χάψουν αυτές τις παπάρες; Εξαρτάται σε ποιους ανθρώπους αναφερόμαστε. Στους αριστερούς αυτά πιάνουν πολύ λίγο. Οι ΣΥΡΙΖΑίοι, όμως, πλέον απευθύνονται στο παραδοσιακό εκλογικό ακροατήριο του ΠΑΣΟΚ και στην «κινούμενη άμμο» που από εκλογή σε εκλογή ενίσχυε πότε τον ένα και πότε τον άλλο πόλο του παλιού δικομματισμού. Θέλοντας να μετατραπούν αυτοί στον δεύτερο πόλο του δικομματισμού, εκτοπίζοντας το ΠΑΣΟΚ, υιοθετούν ακόμα και αυτή την αντιδραστική σοσιαλδημοκρατική φρασεολογία.
♦ Η απόλυτη ξεφτίλα
Το κείμενο που ακολουθεί στάλθηκε ως e-μαιλ από τον αναπληρωτή καθηγητή του ΕΜΠ Κίμωνα Χατζημπίρο, στέλεχος της ΔΗΜΑΡ, σε διάφορες λίστες επικοινωνίας που χρησιμοποιούν τα μέλη της ΔΗΜΑΡ. Κάποιοι σιχάθηκαν τόσο πολύ που φρόντισαν να το διαρρεύσουν. Εμείς απλά το παραθέτουμε, γιατί δεν έχει ανάγκη από σχολιασμό:
«Δεν περισσεύει η χαρά για το εκλογικό αποτέλεσμα, κυριαρχεί όμως μια απέραντη ανακούφιση που γλυτώσαμε το χειρότερο. Απεφεύχθη ο επερχόμενος αιφνίδιος θάνατος και δόθηκε στον τόπο παράταση ζωής μερικών μηνών τουλάχιστον, η οποία ίσως αποδειχθεί σωτήρια. Την στιγμή αυτή οφείλουμε να τιμήσουμε νοερά εκείνους τους προοδευτικούς πολίτες που, κλείνοντας τη μύτη πίσω από το παραβάν, επέλεξαν με φρίκη το ψηφοδέλτιο της ΝΔ.
Ηταν μια πράξη γενναιότητας και πολιτικής υπευθυνότητας. Ας κάνουμε όλοι οι υπόλοιποι ό,τι χρειάζεται, ώστε να μην το μετανιώσουν.
Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς,
Κίμων Χατζημπίρος».
♦ Μία από τα ίδια
Επειδή ορισμένοι ενδεχομένως να αισθάνονται απογοητευμένοι από την πρωτιά της ΝΔ και την ήττα του ΣΥΡΙΖΑ, ας πάψουν να βασανίζονται. Ιδια θα ήταν η κατάσταση κι ο ΣΥΡΙΖΑ να ήταν πρώτος. Προσέξτε πώς απάντησε ο προαλειφόμενος για σημαντικό υπουργείο Γ. Σταθάκης, στο ερώτημα ποιες θα έπρεπε να είναι οι πρώτες πράξεις και νομοθετικές ενέργειες μιας κυβέρνησης της «Αριστεράς»; «Η επαναφορά των κλαδικών συμβάσεων και ορισμένες άμεσες πρωτοβουλίες, στο πλαίσιο της κοινωνικής πρόνοιας, για τον περιορισμό της ακραίας φτώχειας» (συνέντευξη στον «Επενδυτή», 15.6.12).
♦Μήνυμα υποταγής
«Θα τους ρημάξουμε στην ομαλότητα, θα τους ρημάξουμε στη νομιμότητα», επαναλαμβάνει σαν χαλασμένο γραμμόφωνο ο Παπαδημούλης, ανασύροντας μια παλιότερη φράση του Ηλιού, που είχε ειπωθεί άλλη εποχή, σε άλλες συνθήκες, για άλλους λόγους. Επαναλαμβάνοντας στη σημερινή συγκυρία αυτή τη φράση το μεγαλοστέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ, απαντά σε όσους λένε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ «θα ξηλώνει τα πεζοδρόμια» και θα κάνει αβίωτο το βίο της κυβέρνησης και στέλνει μήνυμα υποταγής. Οχι πως θα τον ακούσει ο ελληνικός λαός, που σύντομα θα ξαναβγεί στο δρόμο (δεν έχει άλλη επιλογή), αλλά κάποια ζημιά θα κάνουν και εν πάση περιπτώσει μας αποκαλύπτουν τις προθέσεις τους.
Η Βουλή είναι νόμιμη, η κυβέρνηση είναι νόμιμη και αυτό ο ΣΥΡΙΖΑ το έχει παραδεχτεί. Επομένως, και οι αποφάσεις της κυβέρνησης και οι αποφάσεις της Βουλής θα είναι νόμιμες («η κυβέρνηση κυβερνά και η αντιπολίτευση ελέγχει», όπως λέει ένα παλιό αστικό-κοινοβουλευτικό γνωμικό). Αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει ν’ αναπτυχθεί τίποτα έξω από το κτίριο της Βουλής, όπου ο ΣΥΡΙΖΑ θ’ ασκεί αντιπολίτευση, «ρημάζοντας στη νομιμότητα» την κυβερνητική πλειοψηφία, η οποία θα «ρημάζει στη νομιμότητα τον ελληνικό λαό». Κι αν αναπτυχθεί ένα κίνημα, αυτό θα πρέπει να κινείται αυστηρά μέσα στο πλαίσιο της αστικής νομιμότητας. Το εξηγεί ο Παπαδημούλης: ο ΣΥΡΙΖΑ θα πάρει πρωτοβουλίες υπέρ ενός κινήματος ουσιαστικής πολιτικής αντιπαράθεσης, «αλλά ενός κινήματος αντιβίας». Γι’ αυτό και ζητά «να κοπούν με το μαχαίρι… οι επιθέσεις λάσπης και συκοφάντησης του ΣΥΡΙΖΑ (κουκουλοφόροι, αντάρτικο πόλεων, δραχμή)». Μ’ άλλα λόγια, ο ΣΥΡΙΖΑ γίνεται σημαιοφόρος ενός κινήματος καρπαζοεισπρακτόρων, εντελώς αναποτελεσματικού. Γι’ αυτό και σύντομα θα μείνει μόνος. Θα φανεί για μια φορά ακόμη η απόλυτη κοινωνική γύμνια του.
♦ Προβοκάτσια με άλλον αποδέκτη
«Κύριε Διευθυντά, “υπεύθυνη αντιπολίτευση” υποσχέθηκε ο κ. Τσίπρας – οι συνιστώσες το ξέρουν;». Ο εξυπνακισμός του «Νεόκοπου» των «Νέων» (19.6.12) είναι ένα μικρό δείγμα απ’ όσα λένε και γράφουν οι αστοί δημοσιογράφοι και πολιτικοί από την επαύριο των εκλογών. Πρόκειται για τη νέα βερσιόν μιας προβοκάτσιας που έστησε κατά του ΣΥΡΙΖΑ προεκλογικά η ΝΔ, παρουσιάζοντάς τον σαν υποστηρικτή της «τρομοκρατίας» και των «κουκουλοφόρων», καταστάσεις με τις οποίες ο ΣΥΡΙΖΑ ποτέ δεν είχε την παραμικρή σχέση. Κι αυτό το ξέρουν πολύ καλά οι αστοί δημοσιολόγοι, όμως συνεχίζουν την προβοκάτσια με στόχο περισσότερο το κίνημα και λιγότερο τον ΣΥΡΙΖΑ. Ξέρουν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ (πολύ περισσότερο οι περιβόητες συνιστώσες του που, εκτός από τον ΣΥΝ, είναι μικρές γκρούπες) όχι μόνο δε θέλει σκληρές κοινωνικές κινητοποιήσεις, αλλά και να ήθελε δεν έχει τη δυνατότητα να τις οργανώσει. Ξέρουν πολύ καλά ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι μια κοινοβουλευτική «φούσκα» και όχι ένα μαζικό αστικό κόμμα με συνδικαλιστική και νεολαιίστικη επιρροή, όπως ήταν το ΠΑΣΟΚ τις δεκαετίες του ‘70 και του ‘80. Ασκώντας, όμως, αυτή την πίεση στον ΣΥΡΙΖΑ, θέλουν να τον σπρώξουν σε καταγγελία κάθε λαϊκής κινητοποίησης που θα βγει έξω από το στενό κορσέ της αστικής νομιμότητας.
♦ Ο,τι δε βολεύει θάβεται
Ριζοσπάστης, Τρίτη 19 Ιούνη (ενδεικτικά). Δύο σελίδες διεθνή. Θέματα: Αιματηρές συγκρούσεις αγροτών και αστυνομίας στην Παραγουάη, Βίαιες απαλλοτριώσεις γης στην Αιθιοπία, Ο πλήρης έλεγχος στο στρατό στην Αίγυπτο, Στα ύψη η ένταση στη Νιγηρία, Συνεχίζονται οι επιθέσεις σε Αφγανιστάν-Πακιστάν, Πληροφορίες περί αποστολής ρωσικών πολεμικών πλοίων στη Συρία, Σε κλίμα πιέσεων οι διαπραγματεύσεις για το πυρηνικό πρόγραμμα του Ιράν, Ενταση στα ισραηλινο-αιγυπτιακά σύνορα, Διαμαρτυρία της ΕΕΔΔΑ για σύλληψη παλαιστίνιου αγωνιστή, Πλειοψηφία του «Σοσιαλιστικού» Κόμματος για αντιλαϊκή επίθεση στη Γαλλία.
Τι λείπει; Το τεράστιο θέμα της μαχητικής απάντησης των ανθρακωρύχων της ισπανικής Αστού-ριας στην πολιτική περικοπών και απολύσεων της κυβέρνησης Ραχόι. Οι οπλισμένοι με ασπίδες, σιδεροσωλήνες, σφεντόνες και αυτοσχέδιες ρουκέτες ανθρακωρύχοι, που με καλυμμένα τα πρόσωπα χτυπιούνται στα ίσα με τα πάνοπλα ισπανικά ΜΑΤ που δεν μπορούν να τους κάνουν ζάφτι. Δεν χρειάζεται να σκεφτούμε πολύ για ποιο λόγο η φυλλάδα του «κόμματος της εργατικής τάξης» θάβει μια σημαντική εκδήλωση της ταξικής πάλης, που θα ‘πρεπε ν’ αποτελεί παράδειγμα για την εργατική τάξη όλου του κόσμου.
Την επομένη (20 Ιούνη), ο «Ριζοσπάστης» αφιέρωσε μισό μονόστηλο με τίτλο «Ισπανία: Συνεχίζουν τον αγώνα τους οι ανθρακωρύχοι». Σ’ αυτό διαβάζουμε ότι οι ανθρακωρύχοι συνεχίζουν τις απεργιακές τους κινητοποιήσεις, ότι η συμμετοχή ήταν μαζική στη γενική κλαδική απεργία της Δευτέρας «απόφαση που αναγκάστηκαν να λάβουν οι συμβιβασμένες ηγεσίες των συνδικάτων “Εργατικές Επιτροπές” και “Γενική Ενωση Εργατών” μετά από πιέσεις “από τα κάτω”» και ότι «οι διαδηλωτές κατήγγειλαν τη μαζική καταστολή που υφίστανται οι απεργοί από τις αστυνομικές δυνάμεις, η οποία όμως δεν έχει καταφέρει να μειώσει το αγωνιστικό πνεύμα τους για συνέχιση του αγώνα». Για τις μορφές του αγώνα ούτε λέξη.