♦ Σύννεφο πάει το δούλεμα
Να διορθώσει τον Γλέζο, που είχε πει στο πρωινάδικο του Mega ότι θα επιβληθεί έκτακτη εισφορά 100 ευρώ το μήνα σε όσους έχουν εισόδημα πάνω από 20.000 ευρώ, επιχείρησε ο Τσίπρας, μιλώντας στον Αυτιά, στο πρωινάδικο του ΣΚΑΙ. Και τα ‘κανε χειρότερα. Ο Γλέζος, είπε ο Τσίπρας, εννοούσε εισόδημα 20.000 ευρώ το μήνα. Αν είναι έτσι, τότε μας δουλεύουν ψιλό γαζί. Τι αντιπροσωπεύει το κατοστάρικο για κάποιον που έχει μηνιαίο εισόδημα 20.000 ευρώ; Μόλις 0,5%. Και βέβαια, όσο ανεβαίνει το εισόδημα τόσο μειώνεται το ποσοστό αυτής της έκτακτης εισφοράς, αφού το κατοστάρικο θα είναι σταθερό.
Πόσοι δηλώνουν εισόδημα πάνω από 240.000 ευρώ το χρόνο; Δεν το γνωρίζουμε. Γνωρίζουμε, όμως, από στοιχεία που είχε καταθέσει στη Βουλή ο Βενιζέλος, απαντώντας σε επίκαιρη ερώτηση του Τσίπρα (14-10-11), ότι εισόδημα πάνω από 100.000 ευρώ το χρόνο δηλώνουν 25.000 φορολογούμενοι. Αν υποθέσουμε ότι οι 20.000 (λιγότεροι είναι, αλλά το παίρνουμε ως υπόθεση εργασίας) έχουν ετήσιο εισόδημα πάνω από 240.000 ευρώ το χρόνο, τότε τα 1.200 ευρώ το χρόνο από τον καθένα απ’ αυτούς μας κάνουν ένα συνολικό ποσό 24 εκατομμυρίων ευρώ το χρόνο! Μιλάμε, δηλαδή, για ένα αστείο για τα μεγέθη του κρατικού προϋπολογισμού ποσό.
Το παράδειγμα δείχνει πόσο αλητήριοι είναι οι Συριζαίοι. Θεωρούν ότι απευθύνονται σε ηλίθιους και ξεφουρνίζουν ό,τι τους κατέβει, εκτιμώντας ότι μπορούν να πούνε τα πάντα, γιατί όλα «πουλάνε» προεκλογικά.
♦ Διγλωσσία με μοιρασμένους ρόλους
«Αυτοί που έχουν μεγαλύτερη ανάγκη στήριξης είναι οι άνεργοι. Μέτρα λοιπόν κατά της ανεργίας, όπως η επαναφορά του επιδόματος ανεργίας στα πλαίσια που ήταν πριν, στα 440 ευρώ δηλαδή». Αλέξης Τσίπρας, στον Αυτιά (πρωινάδικο ΣΚΑΙ, 20.5.12).
«Το επίδομα ανεργίας θα ανεβεί;». «Οχι δεν υπάρχει καμιά αύξηση σε τίποτα απ’ αυτά». Γιώργος Σταθάκης, στους Χασαπόπουλο-Αναγνωστάκη (πρωινάδικο Mega, 20.5.12).
«Εχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να μας ρωτάνε αν θα κάνουμε προσλήψεις στο δημόσιο αυτοί οι οποίοι έχουν δεσμευτεί ότι θα απολύσουν 150.000 από το δημόσιο και μάλιστα, έχουν δεσμευτεί, με τις γνωστές επιστολές υποταγής των αρχηγών τους στους δανειστές μας. Εχει μεγάλο ενδιαφέρον. Θα τους καλέσω να επισκεφτούμε μαζί, τις επόμενες μέρες, ένα δημόσιο νοσοκομείο. Να πάμε να επισκεφτούμε ένα θάλαμο με 40 και 50 χειρουργημένους ασθενείς που έχει μία νοσηλεύτρια. Και να αναρωτηθούμε μαζί, αν το δημόσιο το οποίο εμείς οραματιζόμαστε, αυτό που θα καλύπτει τις κοινωνικές ανάγκες είναι επαρκές ή ανεπαρκές εξαιτίας των δικών τους επιλογών». Αλέξης Τσίπρας, ομιλία στην ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, 17.5.12.
ΚΟΤΡΩΤΣΟΣ: Ακούνε ότι θα κάνετε 100.000 προσλήψεις στο δημόσιο.
ΣΤΑΘΑΚΗΣ: Δεν ισχύει αυτό. Δεν είναι στο πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ το προεκλογικό.
ΚΟΤΡΩΤΣΟΣ: Ακούστηκε όμως.
ΣΤΑΘΑΚΗΣ: Είναι μία θέση που διατυπώθηκε το 10, το 09 συγνώμη, πριν εμφανιστεί η κρίση. Δεν είναι ακριβές.
ΚΟΤΡΩΤΣΟΣ: Δεν το έχετε διαψεύσει πάντως.
ΣΤΑΘΑΚΗΣ: Δεν υπάρχει τέτοια θέση στο προεκλογικό μας πρόγραμμα.
Γιώργος Σταθάκης σε εκπομπή του Real fm (17.5.12).
«Θα καταγγείλουμε τη δανειακή σύμβαση και θα ακυρώσουμε το Μνημόνιο». Αλέξης Τσίπρας, στον Αυτιά (πρωινάδικο ΣΚΑΙ, 22.4.12, πριν τις εκλογές δηλαδή).
«Υπάρχει μία δανειακή σύμβαση, η οποία θεωρούμε ότι είναι αρνητική για τη χώρα. Αυτή τη δανειακή σύμβαση θέλουμε να την αναθεωρήσουμε. Για να την αναθεωρήσουμε θα πρέπει να βρούμε τον τρόπο και τα βήματα εκείνα, όπου θα την καταγγείλουμε και θα ξανασυζητήσουμε με τους συμβαλλόμενους για να την αναδιαπραγματευθούμε τη σύμβαση». Αλέξης Τσίπρας, στον Αυτιά (πρωινάδικο ΣΚΑΙ, 20.5.12).
«Κανείς δεν ζητάει ότι θα καταργηθεί διά νομοθετικής πράξης η δανειακή σύμβαση. Καταγγέλλουμε την εσωτερική οικονομική πολιτική, η οποία είναι συνδεδεμένη με τη δανειακή σύμβαση (…) Ο ΣΥΡΙΖΑ από την άλλη πλευρά το σκέλος της δανειακής σύμβασης που αφορά στην αναχρηματοδότηση του χρέους και στην κεφαλαιακή ενίσχυση των τραπεζών, αυτή είναι η δανειακή σύμβαση, χωρίς τον όρο ότι θα πρέπει να κάνετε αυτά τα 132 μέτρα, θα τεθεί στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων προφανώς, χωρίς καμία διάθεση να ληφθούν μονομερείς ενέργειες». Γιώργος Σταθάκης, στους Χασαπόπουλο-Αναγνωστάκη (πρωινάδικο Mega, 20.5.12).
Θα μπορούσαμε να παραθέσουμε ολόκληρο κατεβατό από παρόμοιες εκδηλώσεις διγλωσσίας. Δεν πρόκειται για τον Στρατού-λη, τον Γλέζο ή κάποιο άλλο στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά τους κατεξοχήν αρμόδιους να κατεβάζουν τη γραμμή στα ΜΜΕ, τον Τσίπρα και τον Σταθάκη. Τι δείχνουν όλ’ αυτά; Οτι δεν πρόκειται για πολιτικές «αρρυθμίες», αλλά για μια σκόπιμη διγλωσσία, με μοιρασμένους τους ρόλους ανάμεσα στον Τσίπρα (αυτός μιλάει «μπαλκονάτα») και στον Σταθάκη (αυτός μιλάει σαν «ρεαλιστής» οικονομολόγος).
♦ Μπούμερανγκ
Εμείς το είχαμε γράψει πριν τις εκλογές της 6ης Μάη. Η ΑΝΤΑΡΣΥΑ που πρωταγωνίστησε στη βρόμικη προπαγάνδα κατά της αποχής, προσπαθώντας να την αποπολιτικοποιήσει με τη θεωρία της χαμένης ψήφου, θα δει την τακτική της να επιστρέφει σαν μπούμερανγκ και να τη χτυπάει κατακέφαλα. Οπως και έγινε. Τώρα, άλλος απευθύνει δραματικές εκκλήσεις προς τον Περισσό να καλέσει την ΑΝΤΑΡΣΥΑ σε εκλογικό μέτωπο και άλλοι καλούν δημόσια σε μη κάθοδο στις εκλογές της 17ης Ιούνη και σε «κριτική στήριξη» του ΣΥΡΙΖΑ. Το κόστος θα καταβληθεί στις κάλπες, καθώς ο ΣΥΡΙΖΑ, καβάλα στο κύμα, αποθεώνει παρασκηνιακά τη θεωρία της χαμένης ψήφου. Και με βάση τις τοποθετήσεις της ίδιας της ΑΝΤΑΡΣΥΑ (όχι τις δικές μας, που είναι τοποθετήσεις αρχών), ο ΣΥΡΙΖΑ έχει δίκιο.
♦ Kωλοτούμπες
Οτι «βρίσκεται στο επίκεντρο μιας οργανωμένης προβοκατόρικης επίθεσης, με στόχο να πληγεί ο ΣΥΡΙΖΑ στον οποίο μετέχει», καταγγέλλει η ΚΟΕ, αναφέροντας ότι κάποια ΜΜΕ περιφέρουν «παλιές αφίσες της ΚΟΕ με περιεχόμενο ενάντια στην ΕΕ». Ως εδώ καλά, αλλά πολιτικό ενδιαφέρον έχει η συνέχεια. Η αφίσα, αναφέρει η ανακοίνωση της ΚΟΕ, «έκφραζε μια κλασική θέση της Αριστεράς, η οποία μέσα από το δρόμο της εξόδου από την ΕΕ στόχευε στην εθνική και κοινωνική χειραφέτηση. Στόχευση που διατηρεί και σήμερα στο ακέραιο την επικαιρότητά της». Στη συνέχεια, όμως, η επικαιρότητα εξατμίζεται, διότι –όπως αναφέρεται– «είναι πια το διευθυντήριο των Βρυξελλών, και ειδικά ο γερμανικός παράγοντας, που οδηγεί την Ελλάδα στο προθάλαμο της εξόδου από το ευρώ». Γι’ αυτό και «είναι προφανές ότι η ΚΟΕ δεν συντάσσεται και αντιτίθεται αποφασιστικά στο σχέδιο της “κατοχικής δραχμής”»! Και μετά απ’ όλ’ αυτά τα «ήξεις αφήξεις», φτάνουμε στο ζουμί: «Με βάση τα παραπάνω, το ότι εδώ και αρκετό καιρό το σύνθημα για έξοδο από την ευρωζώνη δεν είναι πλέον στις προτεραιότητες και τις άμεσες διεκδικήσεις της ΚΟΕ είναι γνωστό». Και τι το αντικαθιστά; Το σύνθημα «Για μια άλλη Ελλάδα σε μια άλλη Ευρώπη»!
♦ Παζάρια επί παζαριών
«Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ δεν θα κατέβει αυτόνομα σε αυτές τις εκλογές, οι οποίες θα διενεργηθούν σε συνθήκες διπολισμού». Αυτό ανακοινώθηκε στις 19 Μάη, μετά την «1η πανελλήνιας συνάντησης στελεχών της ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ». Δε θα κατέβουν μεν στις εκλογές (ποιούμενοι την ανάγκη φιλοτιμία), όμως το σχήμα θα συνεχίσει τη λειτουργία του! Επειδή φούντωσαν οι φήμες ότι η Κατσέλη τα έχει ήδη βρει με τον ΣΥΡΙΖΑ, έσπευσε την περασμένη Τρίτη να πει σε ραδιοφωνικό σταθμό, ότι η ίδια δεν θα συμμετέχει σε κανένα ψηφοδέλτιο στις επικείμενες εκλογές, γιατί θέλει ως πρόεδρος της ΚΣ «να βγω να πω στον κόσμο, το τι κρύβεται πίσω από αυτές τις εκλογές, ποιο είναι το διακύβευμα αυτών των εκλογών και γιατί ο κόσμος πρέπει να μην φοβηθεί και να στηρίξει ακηδεμόνευτες δυνάμεις».
Αυτό είναι ακατανόητο. Δηλαδή, αν κατέβαινε με τον ΣΥΡΙΖΑ, δε θα είχε τη δυνατότητα να πει στον κόσμο αυτά που πιστεύει; Ενα από τα δυο συμβαίνει: ή χάλασε το παζάρι με τον ΣΥΡΙΖΑ ή το παζάρι προχωρά και η Κατσέλη θα δεχτεί έκκληση να συμμετάσχει και θα… ενδώσει.
♦ Πίκρα και γκάφες
Πικράθηκαν πολύ οι ΣΥΡΙΖΑίοι από το φτύσιμο του Ολάντ και επιβεβαίωσαν το στίχο «το γαρ πολύ της θλίψεως γεννά παραφροσύνη». Ετσι, η μία γκάφα διαδέχτηκε την άλλη. Γκάφα πρώτη: δεν ανακοινώνεις ότι ζήτησες συνάντηση, αν πρώτα δεν την έχεις δέσει παρασκηνιακά. Γκάφα δεύτερη: δεν δηλώνεις ότι το πρωτόκολλο εμπόδισε τον Ολάντ να σε συναντήσει, γιατί το πρωτόκολλο παραβιάζεται συνεχώς και θα ‘πρεπε να το ξέρεις. Γκάφα τρίτη: δεν βγάζεις την πίκρα σου με καλαμπουράκια τύπου «Ολαντρέου», αλλά υπολογίζεις τον αντίκτυπο που θα έχει το καλαμπουράκι. Ειδικά όταν είσαι εσύ αυτός που έχεις αγιογραφήσει τον Ολάντ, μιλώντας για «νέο άνεμο» που πνέει στην Ευρώπη.
Οι γκάφες, όμως, συνεχίστηκαν και επί γερμανικού εδάφους. Αντί να συνειδητοποιήσουν ότι η ευρωπαϊκή σοσιαλδημοκρατία τους φτύνει, γιατί ακόμα δεν έχει πειστεί ότι θα πάρουν τη θέση του ΠΑΣΟΚ, ζήτησαν συνάντηση και από την ηγεσία του SPD. Εφαγαν και πάλι πόρτα και έβαλε λυτούς και δεμένους το Die Linke για να πετύχει μια συνάντηση όχι με τον πρώτο στην ιεραρχία του SPD και ομόλογο του Τσίπρα, Στάινμάγιερ, αλλά με τον διακοσμητικό Σίγκμαρ Γκάμπριελ. Ο οποίος, αμέσως μετά, φρόντισε να βγει στο Mega και να δηλώσει, με ύφος διευθυντή σχολείου που φώναξε στο γραφείο του τον άτακτο μαθητή: «Κάλεσα τον κ. Τσίπρα για να του πω ότι η πολιτική του οδηγεί στην αθέτηση των συμφωνιών. Η μονόπλευρη αθέτηση των συμφωνιών θα οδηγήσει σε αθέτηση των συμφωνιών και από την πλευρά της Γερμανίας και των υπόλοιπων Ευρωπαίων. Δεν θα συνεχίσουμε και από την πλευρά μας τις πληρωμές προς την Ελλάδα. Οι συμφωνίες έχουν υπογραφεί και πρέπει να τηρούνται. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι και εμείς στη Γερμανία έχουμε δυσκολίες να εξηγήσουμε στους ψηφοφόρους μας γιατί πρέπει να πληρώνουν για την Ελλάδα»! Δεύτερη χλαπάτσα, δηλαδή.