♦ Ποιος ήταν η πρώτος που έσπευσε να συγχαρεί τον Ολάντ για την εκλογή του; Ο Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο, γνωστός και με το προσωνύμιο «ο καφετζής των Αζορών», από τότε που ως πρωθυπουργός της Πορτογαλίας φιλοξένησε τη «συμμαχία των προθύμων» του Μπους και του Μπλερ, που αποφάσισε την εισβολή στο Ιράκ. Δεν έμεινε, όμως, μόνο σ’ ένα τυπικό συγχαρητήριο τηλεγράφημα υπό την ιδιότητά του ως πρόεδρος της Κομισιόν. Εκανε λόγο για κοινό στόχο επανεκκίνησης της ευρωπαϊκής οικονομίας! Ο διαχρονικός γλείφτης έσπευσε να υποβάλει τα σέβη του στη νέα πολιτική ηγεσία του γαλλικού ιμπεριαλισμού.
♦ «Ποιοι και γιατί φούσκωσαν τη “Χρυσή Αυγή”», ήταν ο τίτλος σχολίου που δημοσίευσε ο «Ριζοσπάστης» τη Δευτέρα. Φυσικά, για το κάλεσμα των νεοναζί στο χώρο των απεργών της Ελληνικής Χαλυβουργίας, όπου προσφωνήθηκαν από το στέλεχος του Περισσού Γ. Σιφωνιό με τα λόγια «όλη η Ελλάδα είναι στο πλευρό μας» και χειροκροτήθηκαν από τον ίδιο όταν απηύθυναν χαιρετισμό, δεν έγραψε τίποτε ο «Ριζοσπάστης». Οχι, δεν υποστηρίζουμε ότι ο Περισσός φούσκωσε τους νεοναζί. Απλά, θυμίζουμε ότι δεν μιλάνε για σκοινί στο σπίτι του κρεμασμένου.
♦ «Εμείς θέλουμε την ΕΕ. Το ΚΚΕ, αν δε τη θέλει, να φύγει, να πάει στη Β. Κορέα», έλεγε ο αλητήριος Ψαριανός το βράδυ της Κυριακής στο Mega, θυμίζοντας τους χωροφύλακες της περιόδου 1950-80, που αποκαλούσαν τους αριστερούς «προδότες» και τους έλεγαν «να πάνε στη Ρωσία»! Κάτι τέτοια καθάρματα είναι για πολλές σφαλιάρες.
♦ Ο (λέμε τώρα) ηθοποιός Παύλος Κοντογιαννίδης, άλλοτε φανατικός οπαδός του Περισσού, κατέβηκε με τον Καμμένο και εκλέχτηκε βουλευτής. Ηταν μια πολύ έξυπνη επαγγελματική κίνηση. Σε θέατρο, τηλεόραση, κινηματογράφο αντιμετώπιζε αναδουλειές, ενώ με τη σωστή προεκλογική μεταγραφή εξασφάλισε ένα μισθό που αποκλείεται να τον έχει δει στην καριέρα του ως (λέμε τώρα) ηθοποιός.
♦ Σαν παλιόσκυλο γάβγιζε ο Αϊβαλιώτης του ΛΑΟΣ από το τηλεπαράθυρο του Mega. Βάλατε τους ναζιστές και τους ακραίους του ΣΥΡΙΖΑ στη Βουλή, έλεγε και ξαναέλεγε, χωρίς να μπορεί να συγκρατήσει το θυμό του, την ίδια ώρα που ο αρχηγός του εμφανιζόταν ήρεμος, χωρίς κραυγές και χωρίς κανέναν υπαινιγμό προς κανέναν. Και καλά, το θυμό του για την άνοδο του ΣΥΡΙΖΑ μπορούμε να τον καταλάβουμε, όμως για τους νεοναζί χρειάζεται πολύ θράσος για να μιλά ένα μεγαλοστέλεχος του ακροδεξιού ΛΑΟΣ. Πόσος καιρός πέρασε από τότε που ο αρχηγός του μιλούσε με τα καλύτερα λόγια για τους «αγωνιστές της Χρυσής Αυγής» και φιλοξενούσε μέλη της στα ψηφοδέλτιά του;
♦ Κόντρα στα όσα έλεγε ο Κουβέλης, ο εκ ΠΑΣΟΚ μεταγραφείς Ι. Πανούσης τασσόταν στον «Φλας» υπέρ μιας οικουμενικής κυβέρνησης: «Εγώ νομίζω εδώ πέρα, στο μεσοδιάστημα πρέπει να γίνει μία ευρύτερη συμφωνία για ένα χρόνο τουλάχιστον με πρόσωπα κοινής αποδοχής να φτιάξουμε το κράτος μας. Δεν είναι μόνο το μνημόνιο, είναι ένα κράτος το οποίο έχει διαλυθεί». Στην κυβέρνηση «βλέπει» όλους πλην Περισσού και νεοναζί.