Υπάρχει ιατρικό απόρρητο; Υπάρχουν ανθρώπινα δικαιώματα; Οταν πρόκειται για παρίες της κοινωνίας μας, τίποτα δεν ισχύει. Γράφαμε προ καιρού για τη νέα μέθοδο της Αστυνομίας να διαπομπεύει ανθρώπους που συνέλαβε σε διαδηλώσεις ή επεισόδια, αναρτώντας φωτογραφίες τους στην ιστοσελίδα της και διοχετεύοντάς τις στα ΜΜΕ, τάχα για να δώσουν στοιχεία οι πολίτες. Στην περίπτωση της αλλοδαπής εκδιδόμενης γυναίκας, όμως, ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο, στιγματίζοντάς την δημόσια και βγάζοντας στη φόρα στοιχεία του ιατρικού της φακέλου, που είναι απόρρητα για κάθε άνθρωπο.
Ζήτημα προστασίας οποιουδήποτε δεν ετίθετο πλέον, αφού η γυναίκα είχε συλληφθεί. Και στο κάτω-κάτω, η σεξουαλική συνεύρεση (η ελεύθερη ή επί χρήμασι) γίνεται με ατομική ευθύνη εκείνων που συνευρίσκονται. Είτε ήξερε η εκδιδόμενη γυναίκα ότι είναι οροθετική είτε δεν ήξερε, με προσωπική τους ευθύνη δεν χρησιμοποιούσαν προφυλακτικό όσοι κατέφευγαν στις υπηρεσίες της, άρα γνώριζαν πολύ καλά ότι παίρνουν το σχετικό ρίσκο. Για να είμαστε, όμως, δίκαιοι πρέπει να σημειώσουμε ότι στα κανάλια ακούσαμε μπάτσο να δηλώνει ότι η γυναίκα δεν γνώριζε τίποτα και πως έμαθε ότι είναι οροθετική από την αστυνομία. Κι όμως, αφού διαπομπεύτηκε, προφυλακίστηκε κιόλας με κατηγορίες σε βαθμό κακουργήματος!
Αυτά είναι τα αποτελέσματα της συνεργασίας Λοβέρδου-Χρυσοχοΐδη σε μια βάση καθαρά ρατσιστική-φασιστική. Καλλιεργούν το φόβο και τη ρατσιστική υστερία χωρίς να διστάζουν μπροστά σε τίποτα. Ούτε μπροστά στην καταπάτηση στοιχειωδών ανθρώπινων δικαιωμάτων.