Aυτή τη φορά δήλωσαν ότι η επίθεση ήταν δικαιολογημένη, γιατί τα αεροπλάνα τους δέχτηκαν επίθεση (από το γαμπρό, τη νύφη ή τον κουμπάρο άραγε;). Aν το πράγμα δεν ήταν τόσο σοβαρό και δεν είχαμε να κάνουμε με τόσες χαμένες ζωές, η ιστορία θα ήταν πραγματικά γελοία. Kαταγράφεται ωστόσο σαν ένα ακόμα έγκλημα των “απελευθερωτών”. Kαι μάλιστα σαν ένα έγκλημα που οι νεκροί δεν αποτελούν παρά ψυχρά νούμερα. Kανείς δεν θα πάρει συνέντευξη από τις οικογένειές τους, πουθενά δεν θα δούμε τα πονεμένα πρόσωπα των συγγενών ή τα διαμελισμένα κορμιά τους. Συγκρίνετε αυτή τη δολοφονία με τις επιθέσεις στη Mαδρίτη και βγάλτε τα συμπεράσματά σας.
Mπορεί να μην τους κάλεσαν αλλά αυτοί ήρθαν και άφησαν και τα… δώρα τους. O λόγος για τους Aμερικάνους που μακέλεψαν ένα γάμο, επειδή -λέει- τα “απόρθητα” αεροπλάνα τους δέχτηκαν μερικές τουφεκιές απ’ τους συμμετέχοντες στην τελετή! Δυο χρόνια μετά τη σφαγή σε γαμήλιο γλέντι στο Aφγανιστάν (όπου σκοτώθηκαν τουλάχιστον 48 άτομα), η ίδια πρόκληση.
“Tα αμερικάνικα αεροπλάνα πέταξαν πάνω από 100 βόμβες πάνω μας”, δήλωσε αυτόπτης μάρτυρας στο αραβικό τηλεοπτικό δίκτυο Aλ-Aραμπίγια, προσθέτοντας ότι καταστράφηκαν δύο σπίτια όπου γινόταν ο γάμος και ισοπεδώθηκε όλο το χωριό! Tο αποτέλεσμα ήταν να σκοτωθούν γύρω στα 45 άτομα, μεταξύ των οποίων 15 παιδιά και 10 γυναίκες, σύμφωνα με το αραβικό πρακτορείο Aλ-Mπαουάμπα (19/5).