Κυριακή βράδυ στο κέντρο της Βαγδάτης. Η κάμερα ενός ιδιωτικού καναδέζικου καναλιού (ονόματι CTV) ακολουθεί τα αμερικάνικα στρατεύματα. Ξάφνου, ένα αμερικάνικο τανκ με τουλάχιστον 12 επιβάτες, δέχεται κάτι σα βόμβα από το πουθενά. Το όχημα γίνεται θρύψαλα και τα συντρίμμια του σκορπίζουν στον αέρα. Υπάρχει περίπτωση οι επιβαίνοντες να επιβιώσουν; Κι όμως, τα δυτικά μέσα «ενημέρωσης» κι ο αμερικάνικος στρατός ποιούν την νήσσαν για τις απώλειες. Λες και το τανκ δεν ήταν επανδρωμένο. Αυτοί οι νεκροί των κατακτητών δεν θα προστεθούν στους πάνω από 1000 που δίνουν οι στατιστικές του Πενταγώνου. Θα το μάθουν μόνο οι μανάδες τους και οι συγγενείς τους. Πόσες άλλες παρόμοιες περιπτώσεις άραγε θάφτηκαν μ’ αυτό τον τρόπο δεν θα το μάθουμε ποτέ.
Η απόκρυψη της αλήθειας δεν πρόσφερε ποτέ ούτε πρόκειται να προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό σε οποιουσδήποτε κατακτητές. Γιατί η αντίσταση και τα αποτελέσματά της δεν κρύβονται όσα τερτίπια κι αν χρησιμοποιήσουν οι κατακτητές και τα παπαγαλάκια τους. Ας θυμηθούμε το Βιετνάμ…