Ο Μούσα κι ο Χαλίντ ήταν δυο απ’ τους πολλούς Παλαιστίνιους πιτσιρικάδες που έχουν συνηθίσει να ζουν ανάμεσα στις σφαίρες. Εκεί, στον προσφυγικό καταυλισμό της Ράφα, στα σύνορα της Λωρίδας της Γάζας με την Αίγυπτο, τόλμησαν να αψηφήσουν τους ισραηλινούς «Ράμπο» και να κάνουν ό,τι και οι υπόλοιποι νέοι της ηλικίας τους ανά τον κόσμο. Να παίξουν μπάλα μ’ ένα φίλο τους. Μόνο που οι «Ράμπο» δεν είδαν τρία παιδιά αλλά τρεις εκκολαπτόμενους «τρομοκράτες». Γι’ αυτό και όταν ένας απ’ αυτούς πλησίασε να πάρει τη μπάλα, που έπεσε κοντά στο φράκτη των συνόρων, οι «Ράμπο» άνοιξαν πυρ σκοτώνοντας τον Μούσα και τον Χαλίντ και τραυματίζοντας βαριά το φίλο τους που λίγο αργότερα ξεψύχησε απ’ τα πολλαπλά του τραύματα.
Ο εκπρόσωπος του ισραηλινού στρατού είχε έτοιμη τη δικαιολογία. Οι στρατιώτες του δεν πυροβόλησαν παιδιά αλλά «λαθρέμπορους όπλων» που επιχείρησαν να περάσουν τα σύνορα. Μόνο που το παραμύθι κατέρρευσε γρήγορα, καθώς οι αυτόπτες μάρτυρες ήταν πολλοί. «Τους σκότωσαν για πλάκα» δήλωσε ένας απ’ αυτούς και η οργή φούντωσε στους κατοίκους της πολύπαθης Ράφα. Τόση οργή που κινητοποίησε άμεσα τις παλαιστινιακές οργανώσεις. Την επομένη, πέντε οργανώσεις, η Χαμάς, η Τζιχάντ, το Δημοκρατικό Μέτωπο και οι Ταξιαρχίες Αλ-Ακσά και Αμπού Αλ-Ρις, οργάνωσαν επιθέσεις με δεκάδες αυτοσχέδια βλήματα ενάντια σε ισραηλινούς εποικισμούς, προκαλώντας όμως ελάχιστες καταστροφές σε μερικά σπίτια.
Θορυβημένη η ισραηλινή κυβέρνηση έσπευσε να ζητήσει συγνώμη για το «μεμονωμένο περιστατικό»! Για να συνεχίσει ανενόχλητη το «θεάρεστο» έργο της, δολοφονώντας άλλον ένα 16χρονο δυο μέρες μετά. Τον Μοχάμεντ Οσάμα, στην ταράτσα του σπιτιού του. Τραγική ειρωνεία; Η δολοφονία έγινε στην Τουλκάρμ, την πόλη που πρόσφατα οι Σιωνιστές «παρέδωσαν» στη δικαιοδοσία της Παλαιστινιακής Αρχής. Την ίδια στιγμή, οι Σιωνιστές εισέβαλαν στη Ναμπλούς – τη μεγαλύτερη πόλη της Δυτικής Οχθης – κυνηγώντας «τρομοκράτες», ενώ στην Καλκίλια (που είναι η επόμενη πόλη μετά την Ιεριχώ και την Τουλκάρμ που θα έπρεπε να είχε παραδοθεί στην Π.Α., σύμφωνα με τη συμφωνία της Αιγύπτου πριν δυο μήνες) επανέλαβαν το ίδιο σκηνικό.
Παρά τις δεσμεύσεις για «εκεχειρία» και σταμάτημα όλων των επιθέσεων κατά του Παλαιστινιακού λαού, οι Σιωνιστές συνεχίζουν να σκοτώνουν στην Παλαιστίνη. Η μόνη τους «υποχώρηση» – η παράδοση της Ιεριχούς και της Τουλκάρμ στην Π.Α. – και μάλιστα λειψή (μια και σύμφωνα με τη συμφωνία που είχαν θα έπρεπε να παραδώσουν τρεις ακόμα πόλεις, την Καλκίλια, τη Βηθλεέμ και τη Ραμάλα), δεν άλλαξε σε τίποτα τη ζωή στην Παλαιστίνη. Απλά, έβαλαν και την Π.Α. στο παιχνίδι, η οποία ξεκίνησε τις συλλήψεις και τις δίκες στην Τουλκάρμ καταδικάζοντας αγωνιστές σε διετή φυλάκιση, όπως καταγγέλλει το «Κέντρο Παλαιστινιακής Ενημέρωσης» (13/4). Μέχρι στιγμής εκτός από κάποιες μεμονωμένες επιθέσεις, όπως της περασμένης Κυριακής, οι παλαιστινιακές οργανώσεις αντίστασης κρατούν στάση αναμονής, περιμένοντας την ισραηλινή αποχώρηση απ’ τη Λωρίδα της Γάζας και τις προσεχείς παλαιστινιακές βουλευτικές εκλογές, όπως δήλωσε στέλεχος της Χαμάς την Τετάρτη.
Απ’ την άλλη, ο Σαρόν προκλητικά απέρριψε τις παραινέσεις του Μπους να παγώσει την επέκταση των εποικισμών στη Δυτική Οχθη. Ποιος μπορεί, λοιπόν, να περιμένει μ’ αυτά τα δεδομένα μια «μόνιμη και σταθερή ειρήνη»; Ο απερχόμενος διευθυντής της ισραηλινής ΚΥΠ, της περιβόητης Σιν Μπετ, έδωσε την απάντηση προειδοποιώντας ότι μια τρίτη Ιντιφάντα είναι προ των πυλών τους επόμενους μήνες.