Το δικό του ξεχωριστό αγώνα δίνει μέσα από την απομόνωση της ειδικής πτέρυγας του Κορυδαλλού ο Σάββας Ξηρός, αντιμέτωπος με ένα σύστημα που δεν σέβεται ούτε τους δικούς του κανόνες δικαίου.
Κινδυνεύοντας άμεσα πλέον με ολική τύφλωση και με εντεινόμενα τα προβλήματα στην ακοή, νευρολογικά και καρδιαγγειακά (όπως το – αδιερεύνητο – προπέρσινο εγκεφαλικό), ο πολυτραυματίας της 17Ν ζητάει την παρέμβαση του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, διαμαρτυρόμενος για την άρνηση του εισαγγελέα εφετών Κ. Καρούτσου να εισάγει για συζήτηση στο Εφετείο την Αίτηση Αναστολής της ποινής του για λόγους υγείας.
Ο εισαγγελέας Καρούτσος ισχυρίζεται με έγγραφό του ότι ο Σάββας Ξηρός δεν έχει δικαίωμα να ζητάει την αναστολή της ποινής του μέχρι την δευτεροβάθμια δίκη, διότι η έφεση που άσκησε προ διμήνου είναι απαράδεκτη σύμφωνα με βούλευμα του συμβουλίου εφετών.
Η υπεράσπιση του Σάββα Ξηρού απαντάει ότι έτσι κι αλλιώς, ακόμα κι αν θεωρηθεί απαράδεκτη η έφεσή του, ο ίδιος μπορεί να πάρει μέρος κανονικά στη δευτεροβάθμια δίκη (που αρχίζει στις 3.12.05) διότι συμπαρασύρεται από τις εφέσεις των συγκατηγορουμένων του. Οπως χαρακτηριστικά αναφέρεται στη σχετική διάταξη, «μπορεί να εμφανισθεί και να συμμετάσχει στη δίκη» (άρθρο 469 ΚΠΔ). Και ότι σε κάθε περίπτωση αρμόδιο να αποφασίσει είναι το δικαστήριο και όχι ο εισαγγελέας.
Γι’ αυτό με τη νέα Αίτησή του ζητάει από τον εισαγγελέα του ανωτάτου δικαστηρίου να παραγγείλει στον εισαγγελέα εφετών να εισάγει άμεσα για συζήτηση στο πενταμελές εφετείο την Αίτηση Αναστολής της ποινής του.
Περιμένουμε να δούμε αν και πότε θα απαντήσει ο κ. Λινός, που εμφανίζεται ως προστάτης των πολιτών από την κρατική αυθαιρεσία. Εκτός αν αυτές οι διακηρύξεις αφορούν όλους τους άλλους, εκτός από τους καταδικασμένους για ένοπλη αντικρατική και αντικαπιταλιστική δράση.