Δεν είναι μόνο οι απαγωγές και μυστικές ανακρίσεις μεταναστών από το Πακιστάν, που χαρακτηρίζουν «την καλύτερη δημοκρατία που είχαμε ποτέ». Η δημοκρατία του ροπάλου δεν διστάζει πλέον να αρπάζει Ελληνες πολίτες, μέλη πολιτικών οργανώσεων, έξω από το σπίτι τους και με το πρόσχημα της… εξακρίβωσης στοιχείων να τους οδηγεί στην Ασφάλεια για ανάκριση σχετικά με τις πολιτικές τους δραστηριότητες.
Τις πρώτες πρωινές ώρες της Τετάρτης 4 Γενάρη, λίγες ώρες μετά την πραγματοποίηση της μηχανοκίνητης πορείας αλληλεγγύης στον απεργό πείνας Παναγιώτη Ασπιώτη, το μέλος του Δικτύου για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα Κώστας Μουζουράκης επέστρεφε στο σπίτι του, όπου βρήκε να τον περιμένει ομάδα ασφαλιτών οι οποίοι του δήλωσαν ότι… προσάγεται. Παρά τις διαμαρτυρίες του για το πώς είναι δυνατόν να προσάγεται ένας πολίτης που έχει ταυτότητα κάτω ακριβώς από το σπίτι του, οδηγήθηκε τελικά στη ΓΑΔΑ (προσέξτε, στη ΓΑΔΑ και όχι στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα, όπως είναι το σύνηθες για τις προσαγωγές). Εκεί παρέμεινε «φιλικά» ανακρινόμενος για περίπου 4,5 ώρες. Οι ερωτήσεις που του υποβλήθηκαν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν μνημείο αντισυνταγματικότητας και αστυνομικής αυθαιρεσίας, κατήγγειλε το Δίκτυο: «Με ποιους κάνεις παρέα, αν ξέρεις τον τάδε ή τον δείνα, γιατί βγάζει το Δίκτυο τους αναρχικούς από τη φυλακή, ανακατεύτηκε το Δίκτυο στην υπόθεση με τους Πακιστανούς κ.α.». Τις ερωτήσεις ακολούθησαν απειλές από κάποιον που συστήθηκε ως αστυνομικός διευθυντής: «Θα σας ισοπεδώσουμε εσάς και τα στέκια σας, να πεις στο “χώρο” ότι έχουμε πόλεμο, θα σας θάψουμε, κ.τ.λ.». Η βραδιά έληξε με την απόφανση άλλου αστυφύλακα ότι «η Αστυνομία φυλάει τα σύνορα και την Ορθοδοξία, ενώ το Δίκτυο υποστηρίζει τις λεσβίες»!
Την ίδια περίπου ώρα, τα μέλη της πολιτικής ομάδας «Κόκκινο» Ελισάβετ Λούντου και Λευτέρης Γεωργέλλης συνελήφθησαν από τέσσερα περιπολικά (!) και οδηγήθηκαν στη ΓΑΔΑ, όπου τους έγιναν ερωτήσεις για την πολιτική ομάδα τους και τη δραστηριοποίηση τους στο Στέκι Μεταναστών.
Δεν χρειάζεται να το συζητάμε ότι πρόκειται για τις συνήθεις προσαγωγές, σαν κι αυτές που κάνουν οι μπάτσοι κάθε μέρα, δήθεν για εξακρίβωση φυγόδικων, στην πραγματικότητα όμως για να εμπεδώνουν την αστυνομοκρατία. Οταν σε περιμένουν κάτω από το σπίτι σου, σε οδηγούν στη ΓΑΔΑ και ακολουθούν τα όσα ακολούθησαν, σημαίνει ότι θέλουν εσένα συγκεκριμένα και όχι τον τυχαίο φυγόδικο. Εδώ η προσαγωγή είναι παράνομη και τρομοκρατική. Ομως, εδώ δεν θα μας απασχολήσει η πλευρά της τυπικής νομιμότητας (είναι δικαίωμα του Κ. Μουζουράκη να πάει την υπόθεση στα δικαστήρια), αλλά το ουσιαστικό ζήτημα μιας στοχευμένης σύλληψης, προκειμένου να σταλούν πολιτικά μηνύματα και να ασκηθεί τρομοκρατία σε ένα πολιτικό χώρο. Οχι μόνο στο Δίκτυο, αλλά σε έναν ευρύτερο χώρο, που περιλαμβάνει κομμάτια της άκρας αριστεράς και του αντιεξουσιαστικού-αναρχικού χώρου. Στο χώρο που καταγγέλλει την τρομοϋστερία και την κρατική τρομοκρατία και δραστηριοποιείται σε κινήσεις αλληλεγγύης προς διωκόμενους και πολιτικούς κρατούμενους. Είναι γνωστό, εξάλλου, ότι μέχρι στιγμής έχουν οργανωθεί δυο πογκρόμ στα Εξάρχεια, ενώ στη διάρκεια του δεύτερου επιχειρήθηκε και εισβολή στα γραφεία του Δικτύου.