♦ Ριζοσπάστης, Τετάρτη 25. 1.06, σελ. 32, σχόλιο στη στήλη «Τηλε …ΠΑΘΗ»: «Καρατζαφέρη: Αντιπρόεδρο στο ΛΑΟΣ έχεις τον Βορίδη; Τότε τι σόι ΛΑΟΣ είναι; Μας δουλεύεις…».
Ιδια εφημερίδα, ίδιο φύλλο, σελ. 4, σχόλιο στη στήλη «ΑΠΟ ΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΡΑ»: «Ούτε τα προσχήματα δεν κρατούν πια τα μεγάλα ιδιωτικά κανάλια όσον αφορά την προκλητική προβολή του Καρατζαφέρη και του ΛΑΟΣ»…
Ιδια εφημερίδα, ίδιο φύλλο, σελ. 8, ρεπορτάζ με τίτλο «ΟΧΙ από ευρωβουλευτές». Ενημερωνόμαστε ότι «σαράντα δύο Ελληνες και ξένοι ευρωβουλευτές έχουν υπογράψει το κείμενο, που συνέταξαν οι ευρωβουλευτές του ΚΚΕ για την καταδίκη του μνημονίου». Στον αριθμό 16 της λίστας με τους ευρωβουλευτές διαβάζουμε: «Καρατζαφέρης Γιώργος (ID, Ελλάδα).
Τελικά, ποιος μας δουλεύει, ο Καρατζαφέρης που κάνει μια χαρά τη δουλίτσα του ή εκείνοι που του ζήτησαν να συνυπογράψει την καταδίκη του αντικομμουνιστικού μνημόνιου, νομιμοποιώντας έτσι τον ίδιο και το δούλεμα που μας κάνει;
♦ Εκτός από τον Καρατζαφέρη, όμως, υπάρχει και ο Γκενάντι Ζιουγκάνοφ. Κομμουνισταράς κι αυτός, που εμφανίστηκε μαζί με τη Λιάνα Κανέλλη σε συνέντευξη Τύπου στην έδρα του Συμβουλίου της Ευρώπης. Και τί είπε; Οτι οι ιμπεριαλιστές προωθούν το αντικομμουνιστικό μνημόνιο, διότι η προσπάθειά τους να απλώσουν τα νύχια τους σε όλο τον πλανήτη δεν τους βγαίνει, «καθώς αναπτύσσονται ραγδαία οι οικονομίες της Κίνας και του Βιετνάμ και βάφεται κόκκινη η Λατινική Αμερική» (το ρεπορτάζ από το «Ριζοσπάστη»). Ας αφήσουμε τη Λατινική Αμερική με τις «ροζ» σοσιαλδημοκρατικές κυβερνήσεις και ας σταθούμε μόνο στην Κίνα με τον κατάμαυρο (κατράμι, πίσα) καπιταλισμό.
♦ Ποια είναι η εφημερίδα που έχει βγάλει σπυράκια για την καθολική καταδίκη του αντικομμουνιστικού μνημόνιου στην Ελλάδα; Το «Βήμα» του Λαμπράκη. Δικαίως κατά τη γνώμη μας. Διότι ο (όχι και τοσο) μακρινός πρόγονος της εν λόγω φυλλάδας, το «Ελεύθερον Βήμα» του Λαμπράκη, πανηγύριζε για την είσοδο των ναζί κατακτητών στην Ελλάδα και στήριξε το δωσιλογισμό, όταν τα καλύτερα παιδιά του ελληνικού λαού, με μπροστάρηδες και εμψυχωτές τους κομμουνιστές, έχυναν το αίμα τους για τη λευτεριά αυτού του τόπου.
♦ Και ποιοι πρωτοστατούν από τις στήλες της λαμπρακιάδας στη σχετική προπαγάνδα; Τα γνωστά παπαγαλάκια της αμερικάνικης πρεσβείας (ονόματα δεν γράφουμε, γιατί τα παπαγαλάκια κάνουν συνέχεια αγωγές). Διαβάζοντας τα κείμενά τους, πάντως, δεν αγανακτείς, αλλά διασκεδάζεις. Γιατί είναι σαν να ακούς τις υστερικές τσιρίδες τους καθώς αισθάνονται εντελώς απομονωμένοι. Οπως τότε με τους ΝΑΤΟϊκούς βομβαρδισμούς στη Γιουγκοσλαβία και αργότερα με το φούντωμα του αντιπολεμικού κινήματος τις παραμονές της αμερικάνικης εισβολής στο Ιράκ. Τί να κάνουμε, κορίτσια, στην Ελλάδα υπάρχει ακόμα ιστορική μνήμη (είναι, βλέπετε, πολύ το αίμα που έχυσαν οι κομμουνιστές). Πάρτε λίγο ξυδάκι να σας περάσει και πηγαίνετε να παρηγορηθείτε στα κοκτέιλ που δίνονται στην πρεσβευτική κατοικία. Μόνο εκεί θα βρείτε πολλούς που να συμφωνούν μαζί σας.