Αλίμ Αμπντούλ Μάναν. Αυτό ήταν το όνομα του 21χρονου μετανάστη από το Μπαγκλαντές, που κατακρεουργήθηκε από φασίστες (10 μαχαιριές έφερε το σώμα του) σε μια σκοτεινή γωνιά στα Πατήσια. Το αναφέρουμε ως φόρο τιμής για έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζαμε, επειδή και το όνομά του εξαφανίστηκε από τα ΜΜΕ και το ίδιο το γεγονός της δολοφονίας του θάφτηκε.
Ομως, ούτε η αξιοπρεπέστατη στάση της οικογένειας του δολοφονημένου Μανώλη Καντάρη, που απέκλεισε κάθε καπηλεία από φασισταριά και αφιονισμένους νοικοκυραίους, ήταν ικανή για να σταματήσει το πογκρόμ που με τις πλάτες της αστυνομίας εξαπέλυσαν οι φασίστες. Με τις πλάτες της αστυνομίας και με την κάλυψη των ΜΜΕ, που απλώς αποδοκίμαζαν την… αυτοδικία. Για ποια αυτοδικία γίνεται λόγος; Αυτοδικεί εκείνος που τιμωρεί μόνος του όσους τον έβλαψαν, παρακάμπτοντας το θετό Δίκαιο. Εν προκειμένω δεν είχαμε καμιά αυτοδικία, αλλά ένα πογκρόμ βασισμένο στη λογική της συλλογικής ευθύνης. Ενας άνθρωπος κατακρεουργήθηκε, αρκετοί άλλοι μαχαιρώθηκαν και πολλοί περισσότεροι ξυλοκοπήθηκαν μόνο και μόνο επειδή ήταν μετανάστες.
Στο καπάκι κι ενώ μερικές δεκάδες φασίστες συνέχιζαν ακόμη το πογκρόμ, υπό τα αδιάφορα βλέμματα των μπάτσων, οι οποίοι στις πιο προκλητικές περιπτώσεις απλώς προσήγαγαν δεκάδες, χωρίς να συλλάβουν ούτε έναν, η κυβέρνηση βγήκε να τους δικαιώσει, εξαγγέλλοντας μέτρα για το κέντρο της Αθήνας, με επίκεντρό τους το κρατικό πογκρόμ κατά των μεταναστών.
Η εγκληματικότητα κατά 90% οφείλεται σε οργανωμένα κυκλώματα τα οποία ελέγχουν Ελληνες, είπε ο Καμίνης μιλώντας στο δημοτικό συμβούλιο της Αθήνας. Κι αυτή είναι η πραγματικότητα. Μπορούν μετανάστες, ακόμα και αλλοδαποί μαφιόζοι, να κάνουν εμπόριο ναρκωτικών ή εμπόριο λευκής σάρκας; Ακόμα και να το δοκίμαζαν, ούτε μια βδομάδα δεν θα μπορούσαν ν’ αντέξουν. Θα τους εξαφάνιζαν μπάτσοι και εγχώρια κυκλώματα, που δρουν πάντοτε σε αγαστή συνεργασία. Από τους μετανάστες στρατολογούνται μόνο βαποράκια και μπράβοι τελευταίας σειράς, όπως συμβαίνει πάντοτε με τα πιο εξαθλιωμένα στρώματα μιας κοινωνίας. Σ’ αυτά τα στρώματα υπάρχει πάντοτε υλικό για να στρατολογήσουν οι συμμορίες εκτελεστικά όργανα. Ομως, η μεγάλη μάζα των μεταναστών δεν έχει καμιά σχέση μ’ αυτά τα κυκλώματα. Θύμα τους είναι. Μικροπωλητής για να γίνεις πρέπει να πληρώσεις προστασία. Για να βρεις ένα άθλιο δωμάτιο να κοιμηθείς μαζί με πολλούς άλλους, πρέπει να τα σκάσεις στα κυκλώματα. Για να ζήσεις στο γκέτο, πρέπει να υποταχτείς στα κυκλώματα και τους μπράβους τους.
Δεν μετέτρεψαν οι μετανάστες σε γκέτο μεγάλες περιοχές του αθηναϊκού κέντρου. Είναι η πολιτική της κυβέρνησης και της ΕΕ που τους πέταξε εκεί, φυλακισμένους σε μια χώρα που δεν θέλουν να κατοικήσουν, χωρίς δουλειά, χωρίς λεφτά, χωρίς στέγη, χωρίς φαγητό. Πώς θα επιβιώσει όλος αυτός ο κόσμος; Οσοι δεν αντέχουν άλλο, «προσκυνούν» τα κυκλώματα και γίνονται μπράβοι τους. Ετσι, το οργανωμένο έγκλημα εξασφαλίζει φρέσκο αίμα από τους παρίες της κοινωνίας.
Ομως, αυτά τα αυτονόητα πετιούνται στην άκρη και ο αστικός Τύπος πανηγυρίζει επειδή η κυβέρνηση εξήγγειλε οργανωμένο κρατικό πογκρόμ κατά των μεταναστών, με επιχειρήσεις «σκούπα» κάθε βδομάδα και μαζικούς εγκλεισμούς σε στρατόπεδα συγκέντρωσης που θα δημιουργηθούν γύρω από την Αθήνα. Φυσικά, τα κυκλώματα θα παραμείνουν ανέγγιχτα. Θα προσαρμόσουν τη δράση τους στις νέες συνθήκες, θ’ αυξήσουν εν ανάγκη το νταβατζιλίκι που πληρώνουν στους μπάτσους και θα συνεχίσουν το θεάρεστο έργο τους.
Μέσα στην τούρλα του Σαββάτου, τα μέλη της κυβέρνησης βρήκαν την ευκαιρία να θέσουν γενικότερα ζητήματα καταστολής. Η Διαμαντοπούλου αναφέρθηκε στο πανεπιστημιακό άσυλο. «Κανένα ΑΕΙ δεν έχει καθορίσει χώρους Ασύλου, άρα καλούμαστε να τους καθορίσουμε εμείς», είπε στην παρέμβασή της στο υπουργικό συμβούλιο, προσθέτοντας: «Στα πρόσφατα γεγονότα στα Προπύλαια αναρωτηθήκαμε όλοι αν υπάρχει δυνατότητα ή μη επέμβασης της αστυνομίας. Εγώ εκτιμώ ότι πρέπει να υπάρχει δυνατότητα επέμβασης». Ο Καμίνης ανακοίνωσε ότι έχει συγκροτήσει επιτροπή, η οποία μέχρι το φθινόπωρο θα επεξεργαστεί σχέδιο νόμου για τον περιορισμό των διαδηλώσεων.
Οι μετανάστες είναι τα βολικά θύματα για τον εκφασισμό της εργαζόμενης κοινωνίας και την αποθέωση της κρατικής καταστολής. Για να βασιλέψει η σιωπή του τρόμου και να βγάλουν υπερκέρδη τα κεφάλαια που έχουν επενδυθεί στις τώρα υποβαθμισμένες περιοχές.