♦ Εχουμε διαβάσει πολλά τις τελευταίες μέρες για την απεργία πείνας των 300 μεταναστών. Ψεύδη, συκοφαντίες, απίθανες κατασκευές. Ομως, τα παπαγαλάκια δεν μπορούν ούτε μεταξύ τους να συνεννοηθούν. Να γράφουν τα ίδια πράγματα, βρε αδερφέ. Αλλος γράφει ότι οι απεργοί πείνας τρώνε και άλλος ότι τους απαγορεύουν οι αλληλέγγυοι να φάνε. Ολους, όμως, τους ξεπέρασε ο Γιώργος Παπαχρήστου, που έγραψε στα «Νέα» το πιο απίθανο. Οτι «το κίνημα φυλλορρόησε, καθώς όποιος πήγαινε στο νοσοκομείο κάτω από – και παρά – την αυστηρή επιτήρηση των “αλληλέγγυων” την έκανε σε πρώτη ευκαιρία»! Γιατί βασανίζονται και ανησυχούν τότε; Αφού την κάνουν οι απεργοί πείνας, δεν έχουν κανένα λόγο να ανησυχούν αυτοί…
♦ Και για να μην αδικούμε άλλους και μας κάνουν παράπονα, πρέπει να παραδεχτούμε ότι τον Παπαχρήστου συναγωνίστηκε επάξια η Κ. Ακριβοπούλου στην τηλεόραση του ΣΚΑΙ, η οποία δήλωσε ότι δυο υπουργοί πήγαν στο κτίριο «Υπατία» και ζήτησαν να συναντηθούν με τους απεργούς πείνας, αλλά τους απαγόρευσαν την είσοδο οι αλληλέγγυοι! Φαντάζεστε το θέαμα; Δυο υπουργοί να παρακαλούν να τους αφήσουν να μπουν μέσα στο κτίριο; Και οι ρημάδες οι κάμερες, που είναι εκεί κάθε μέρα, γιατί δεν κατέγραψαν το γεγονός; Οι υπουργοί γιατί δεν το κατήγγειλαν;
♦ Και τραμπούκοι οι ελεγκτές του ιδιωτικού (και παχυλά επιδοτούμενου από το κράτος) ΟΑΣΘ. Επιασαν με το ζόρι μια κοπέλα που δεν ήθελε να πληρώσει εισιτήριο και την έκλεισαν μέσα στο λεωφορείο μέχρι να φτάσουν οι μπάτσοι. Η κοπέλα ζήτησε από τους μπάτσους να πάνε και τους ελεγκτές στο τμήμα για παράνομη κατακράτηση, οι μπάτσοι προσπάθησαν να κλείσουν το θέμα συναινετικά, αλλά προς τιμήν τους η κοπέλα και οι γονείς της αρνήθηκαν. Μόνο αν πάρουν μερικά καλά μαθήματα θα κόψουν τους τραμπουκισμούς τα τσιράκια των καπιταλιστών. Αμα πάνε μερικές φορές κατηγορούμενοι, θα μαζευτούν. Αλλιώς, κάθε υπάλληλος θα παριστάνει το μπάτσο και θα ασκεί καθήκοντα μπάτσου.
♦ Αφού έριξαν το κόστος διαβίωσης μιας τετραμελούς οικογένειας (γράφαμε σχετικά στο προηγούμενο φύλλο μας), ο Χρυσοχοΐδης με τον Ρόβλια έριξαν το κόστος και του σαρακοστιανού τραπεζιού. «Φθηνότερο κατά 4,32% το φετινό σαρακοστιανό τραπέζι», ανακοίνωσαν με υπερηφάνεια, παραθέτοντας λίστα με τις τιμές των οπωροκηπευτικών, των θαλασσινών (μόνο των κατεψυγμένων) και του χαλβά βεβαίως, βεβαίως. Στο τέλος αναφώνησαν με περηφάνεια: «Στην αγορά υπάρχει επάρκεια αγαθών»! Μα καλά, δεν καταλαβαίνουν ότι με τέτοιες ανακοινώσεις εξαγριώνουν τον κόσμο; Πού να το καταλάβουν; Ετσι που είναι κλεισμένοι στα γραφεία τους, φοβούμενοι να πάνε εκεί που έχει κόσμο, έχουν χάσει την επαφή και με τη σοβαρότητα (αυτή η επαφή ήταν ανέκαθεν… προβληματική) και με την πραγματικότητα.
♦ Κι ο Κουσελάς το βιολί του, με δυο ραδιοτηλεοπτικές συνεντεύξεις την ημέρα (στα πρωινάδικα κατά κανόνα), στις οποίες δεν λέει τίποτα. Γιατί δεν είναι και σε θέση να κάνει ζύμωση πάνω στην κυβερνητική οικονομική πολιτική.