♦ «Το Μιλάνο θέλει περισσότερο κρεατάκι στα μοντέλα του». Μ’ αυτό το σύνθημα η βιομηχανία μόδας της μεγαλούπολης του ιταλικού Βορρά πετάει έξω από τις πασαρέλες τις εξαιρετικά αδύνατες μοντέλες και επιλέγει άλλες, των οποίων ο δείκτης μάζας του σώματος είναι κοντά στα πρότυπα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας. Το ανατριχιαστικό σύνθημα αποκαλύπτει την αντίληψή τους για τη γυναίκα: ένα κομμάτι κρέας, που άλλοτε το θέλουν λιποβαρές και άλλοτε κανονικό. Γιατί, βέβαια, οι καχεκτικές μοντέλες των διεθνών ντεφιλέ δεν ήταν ανορεξικές από φυσικού τους. Γίνονταν ανορεξικές (τις περισσότερες φορές με τη βοήθεια της χημείας), για να τις παίρνουν στη δουλειά. Τώρα, θέλουν να πλασάρουν ένα άλλο πρότυπο και τις διατάζουν να πάρουν μερικά κιλά. Ενα κομμάτι κρέας οι μοντέλες κι ένα τεράστιο χασάπικο με τσιγκέλια η βιομηχανία της μόδας. Αυτός είναι ο καπιταλισμός. Τέτοιος ήταν πάντοτε.
♦ Μπορεί πολλοί πολιτικοί στην Ευρώπη να είναι αναγκασμένοι να την πέσουν στο Μπους, που τους ξεμπρόστιασε παραδεχόμενος ότι η CIA λειτουργούσε κρυφές φυλακές στην Ευρώπη, όμως στην Ελλάδα αυτό απαγορεύεται. Γιατί μόλις πει κάποιος καμιά τυπική κουβέντα πετάγεται ο Ανδριανόπουλος και του κουνάει αυστηρά το δάχτυλο. Δήλωσε ο Παπούλιας ότι «καμιά χώρα-μέλος της ΕΕ δεν πρέπει να ανέχεται τις φυλακές της CIA, ούτε Γκουαντάναμο, όπως κάνει ο φίλος μας ο πρόεδρος Μπους» (ανάλογου περιεχόμενου δήλωση έχει κάνει η Μέρκελ) και αμέσως ο (εκλεγμένος με το ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ) βουλευτής τον κατηγόρησε ότι «άσκησε προσωπική επίθεση στον Αμερικανό πρόεδρο Τζορτζ Μπους για επιλογές της εξωτερικής του πολιτικής». Τι να πεις; Μάλλον να συγχαρείς τον Ανδριανόπουλο πρέπει. Οχι γιατί αυτοαποκαλύφτηκε σαν παπαγαλάκι (αυτό το ‘χει κάνει και άλλες φορές), αλλά γιατί χαρακτήρισε ακόμα και τις κρυφές φυλακές της CIA «επιλογή της εξωτερικής πολιτικής των ΗΠΑ».
♦ «Τα τελευταία χρόνια η ΕΛ.ΑΣ. είχε οργανώσει πολλές επιχειρήσεις σύλληψης του Ν. Παλαιοκώστα (όμως) οι προσπάθειές τους δεν απέδιδαν καρπούς γιατί οι περισσότεροι κάτοικοι ήσαν απρόθυμοι να δώσουν πληροφορίες… Οπως ανέφερε αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ. “από πολλούς κατοίκους χωριών ο Παλαιοκώστας αντιμετωπιζόταν κατ’ αναλογία σαν αντάρτης της Εθνικής Αντίστασης που τα είχε βάλει με τις δυνάμεις κατοχής. Οι άνθρωποι αυτοί είχαν μία κακή εικόνα του ρόλου της Αστυνομίας και έβλεπαν τον Παλαιοκώστα σαν ήρωα» . Αυτά έγραψε ο (πάντα καλά ενημερωμένος περί τα ασφαλίτικα) Β. Λαμπρόπουλος στο «Βήμα». Ξέχασε να συμπληρώσει, όμως, ότι δεν είναι μόνο «η κακή εικόνα του ρόλου της Αστυνομίας», που έχει ο κόσμος. Είναι και η κοινωνική ληστεία του Παλαιοκώστα. Και η γνώση του λαού, ότι οι λησταρχαίοι εδρεύουν αλλού. 16 ληστείες σε 16 χρόνια αποδίδουν στον Παλαιοκώστα, με λεία λιγότερο από το μισό της μίζας που θα έπαιρναν τα κουμπαράκια (κι αυτοί που βρίσκονται πίσω τους) μόνο για μια δουλειά. Ο κόσμος συγκρίνει και κρίνει.