♦ Γέμισε και πάλι η τηλεόραση από «Μαστοράκηδες». Βγάζουν στο γυαλί 16χρονα και 17χρονα παιδιά των μαθητικών καταλήψεων, που δεν ξέρουν τα κόλπα των ξεσκολισμένων δημοσιορουφιάνων, και πέφτουν πάνω τους να τα καταξεσκίσουν. Οπως έκανε ο Μαστοράκης στο στρατόπεδο του ΚΕΒΟΠ, αμέσως μετά την καταστολή της εξέγερσης του Πολυτεχνείου το Νοέμβρη του 1973.
♦ Και ο Χρυσόδουλος στο χορό. «Καταλλαγή» ζήτησε ο αντιπρόσωπος του Θεού επί της γης. «Ο εστί μεθερμηνευόμενον», όπως λένε και οι γραφές: καθήστε στ’ αυγά σας, γυρίστε στο ζυγό και προσεύχεστε στον Κύριο να φωτίσει την καλή μας κυβέρνηση να σας ικανοποιήσει τα αιτήματα. Κι αν δεν σας τα ικανοποιήσει, εστέ μεγαλόψυχοι και συγχωρήστε την. Διότι δεν πρέπει να ξεχνάμε την «Δεξιά του Κυρίου».
♦ Αφιερωμένο εξαιρετικά στους Πασόκους, που πρώτα σφάζονται, μετά διοχετεύουν τη σφαγή με όλες τις λεπτομέρειες στους δημοσιογράφους και στο τέλος την διαψεύδουν όλοι μαζί. Την επομένη του πρώτου γύρου ρωτήθηκε ο Βενιζέλος για τη δήλωση Γιωργάκη ότι «αλλάζει το πολιτικό σκηνικό» και έδωσε την εξής απάντηση: «Αυτή είναι μια συμβολικού και συμβατικού χαρακτήρα διατύπωση, όπως καταλαβαίνετε». Σε απλά ελληνικά μας είπε: Ο αρχηγούλης μας λέει και καμιά μαλακία για να περνάει η ώρα. Κατά τα άλλα, πάντα αγαπημένο το «όλον ΠΑΣΟΚ».
♦ Ποιους ακριβώς εννοούσε ο Νασίκας όταν δήλωνε, μετά την ήττα του στο Δήμο Τυρνάβου, ότι «μερικοί βλάκες στην Αθήνα, πριν ακόμα τελειώσει ο δεύτερος γύρος, βγαίνανε και ζητωκραυγάζανε ότι η Ελλάδα βάφτηκε μπλε»; Εμείς θυμόμαστε όλα τα πρωτοκλασάτα στελέχη της ΝΔ να εμφανίζονται στα κανάλια τη βραδιά του πρώτου γύρου και να πανηγυρίζουν ακριβώς γι’ αυτό. Και τι ήθελε να πει ο άρχων του Τυρνάβου; Οτι τρόμαξαν οι ψηφοφόροι και ψήφισαν τον υποψήφιο του Περισσού; Ας πρόσεχε λίγο, ας τάιζε καλύτερα τους Πασόκους και δεν θα είχε κανένα πρόβλημα.
♦ Να υπερψηφίσουν αριστερούς συνδυασμούς, ανεξάρτητα από διαφορές ή κριτικές (sic!) που μπορεί να υπάρχουν, κάλεσε τους ψηφοφόρους η ΚΟΕ για το δεύτερο γύρο των δημοτικών και νομαρχιακών εκλογών. Ακυρο ή λευκό να ρίξουν μόνο εκεί που αντιπαρατίθενται εκπρόσωποι του δικομματισμού και της επιχειρηματικής πολιτικής. Ακρως επαναστατική τοποθέτηση, δε νομίζετε; Τέρμα του κατήφορου είναι ο πάτος.
♦ Ασυγκράτητος ο Πολύδωρας, συγκινημένος από θεατρική παράσταση που έδωσε μπατσικός θίασος, συνεχάρη «το πνεύμα πολιτισμού, εσωτερικής καλλιέργειας και ανάτασης όλης της αστυνομικής οικογένειας, που διαχέεται στην ελληνική κοινωνία ευρύτερα»!
♦ Με τίποτα δεν του βγαίνει του Γιωργάκη η «ισοπαλία». Διότι ένα ακόμη γκάλοπ, της KAPPA Research για τον ΑΝΤ1, που «διερεύνησε» την πρόθεση ψήφου, δίνει τη ΝΔ να προηγείται κατά 2,8% μονάδες του ΠΑΣΟΚ. Συγκεκριμένα, η ΝΔ συγκεντρώνει 37,9%, το ΠΑΣΟΚ 35,1% και ακολουθούν το ΚΚΕ με 7,4%, ο ΣΥΝ με 3,4% και ο ΛΑΟΣ με 3,2%.