♦ Ενοχος για τρεις απόπειρες ανθρωποκτονίας, χωρίς κανένα ελαφρυντικό, 21 χρόνια κάθειρξη κατά συγχώνευση. Αυτή ήταν η ομόφωνη απόφαση του Μικτού Ορκωτού Δικαστήριου για τον Α. Ανδρουτσόπουλο, τον «Περίανδρο», το πρωτοπαλίκαρο της «Χρυσής Αυγής». Η απόφαση επί της ενοχής ήταν το μάξιμουμ (ο εισαγγελέας πρότεινε να κηρυχτεί ένοχος για δυο απόπειρες και να του αναγνωριστεί ελαφρυντικό), όμως η απόφαση επί της ποινής δεν έφτασε στο πάνω όριο. Ετσι, ο χρυσαυγίτης ελπίζει πως στο εφετείο τα πράγματα μπορεί γι’ αυτόν να πάνε καλύτερα (όπως του ευχήθηκε και ο πρόεδρος του δικαστήριου!). Κατά τα άλλα, οι νεοναζί που είχαν μαζευτεί στο δικαστήριο, έπαθαν ντελίριο και έβγαζαν αφρούς από το στόμα, προσπαθώντας να δώσουν θάρρος ο ένας στον άλλο. Ετσι, είχαν και οι δημοσιογράφοι την ευκαιρία να δουν ιδίοις όμμασι αυτά τα «καλόπαιδα» εν δράσει. Οχι εν πλήρει δράσει, βέβαια (αυτή γίνεται πάντα στα κρυφά), αλλά πάντως εν δράσει (ναζιστικοί χαιρετισμοί, βρισιές, εμετικά συνθήματα, απειλές και όλα τα συναφή).
♦ Η ξεφτίλα δεν έχει σταματημό. Μέχρι και τη Βίκυ Λέανδρος ξέθαψε ο Φασούλας και την έβαλε στο ψηφοδέλτιό του. Ναι, μωρέ, μια παλιά τραγουδίστρια της συμφοράς, που μόνο τα παιδικά της χρόνια έχει ζήσει στην Ελλάδα και τώρα έχει παντρευτεί κάποιο γαλαζοαίματο (βαρώνο, κόμητα, κάτι τέτοιο) στο Βέλγιο και ζει ζωή χαρισάμενη στην Εσπερία.
u Φαίνεται ότι ο Φασούλας φοβήθηκε το… Γκλέτσο και έτρεξε να βρει τη Βίκυ. Ποιο Γκλέτσο; Το γνωστό ηθοποιό της συμφοράς (ο πιο ήπιος χαρακτηρισμός που μπορούμε να βρούμε), που κατεβαίνει με το ψηφοδέλτιο του Περισσού. Μα καλά, ο Γκλέτσος είναι κάτοικος Κολωνακίου, τι γυρεύει στον Πειραιά; Ελάτε τώρα, σε τέτοιες λεπτομέρειες θα κολλήσουμε; Ο άνθρωπος είναι… λαμπερό πρόσωπο και ανήκει παντού!
♦ Eχουν χάσει την ψυχραιμία τους οι Αμερικάνοι. Διότι άλλο πράγμα να συλλαμβάνεις και να ταλαιπωρείς στο αεροδρόμιο έναν έλληνα πανεπιστημιακό, που τον έχεις φακελώσει ως «συμπαθούντα την τρομοκρατία» και άλλο κοτζάμ υπουργό Εξωτερικών. Εστω κι αν αυτός είναι υπουργός της Βενεζουέλας. Οι «ίματζ μέικερ» του μπαρμπα-Μπους θα πρέπει να ‘παθαν κολούμπρα όταν το πληροφορήθηκαν.
♦ Οταν η πολιτική μυωπία, ο σεκταρισμός και ο πραξικοπηματισμός μετατρέπονται σε μπούμερανγκ. Τα ίδια που έκανε στη διάρκεια των φοιτητικών καταλήψεων κάνει ο Περισσός και στην απεργία των δασκάλων. Πέρα από την καλυμμένη υπονόμευση (απουσία των μελών και στελεχών του από τις απεργιακές επιτροπές) και τις υπόγειες συκοφαντίες (οι πάντες κατηγορούνται ως «ουρά του ΠΑΣΟΚ»), έχουμε και τις χωριστές συγκεντρώσεις του ΠΑΜΕ εκπαιδευτικών. Μόνο που την περασμένη Τετάρτη την πάτησαν άγρια. Ενώ ο κόσμος συνέρρεε μαζικά στη Μητροπόλεως, αυτοί έκαναν προσυγκέντρωση και ήρθαν με πορεία. Καμιά τρακοσαριά άτομα όλοι κι όλοι. Στη συνέχεια, ξεκίνησαν χωριστή πορεία και έμειναν καμιά διακοσαριά. Καμιά διακοσαριά «καθαροί» διαχωρίστηκαν από μια πορεία 20.000 ατόμων και εισέπραξαν το χλευασμό όλων των απεργών και μια πληθώρα κοροϊδευτικών συνθημάτων.