♦ Μήνυμα
Πέρα από το ζήτημα αυτό καθαυτό, η προσπάθεια αποχαρακτηρισμού επαγγελμάτων από Βαρέα και Ανθυγιεινά, στέλνει και ένα μήνυμα. Οτι όλοι οι εργαζόμενοι πρέπει να ξεχάσουν την προοπτική για μείωση των ορίων ηλικίας, τώρα, στο άμεσο και στο απότερο μέλλον. Οταν προστίθενται πέντε χρόνια εργασίας σε εργαζόμενους που κατά τεκμήριο εργάζονται σε βαριές και ανθυγιεινές εργασίες, πώς μπορεί να υπάρξει γενική μείωση των ορίων ηλικίας, που εδώ και δεκαετίες έθεσε ως αίτημα το εργατικό κίνημα.
Να ένας παραπάνω λόγος για να μη περάσει στο ντούκου η προσπάθεια αναθεώρησης του Κανονισμού ΒΑΕ και η απένταξη επαγγελμάτων. Να την ακυρώσουμε αντιδρώντας όλοι μαζί, ως τάξη.
♦ Θράσος (και όχι μόνο)
Τι φωνάζετε που η κρατική επιχορήγηση στο ΙΚΑ δεν είναι 1% ετησίως; «Είναι πολύ κοντά στο 1% αλλά κάτι τι λιγότερο»! Εξάλλου, όσα λεφτά κι αν δοθούν στο ΙΚΑ από τον κρατικό προϋπολογισμό, με τη σημερινή δομή και διάρθρωσή του, ούτε το σύστημα θα διασώσουν ούτε θα βελτιώσουν τις συνταξιοδοτικές και άλλες παροχές!
Ετσι απάντησε η νεόκοπη υφυπουργός Σ. Καλαντζάκου σε επερώτηση του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Π. Λαφαζάνη. Θράσος; Αγνοια; Και τα δύο μαζί. Αλλά και κυνισμός. Το κράτος παρανομεί, το κράτος συμπεριφέρεται σαν κοινός ληστής και η κυβέρνηση (γιατί η Σοφούλα εκπροσωπεί την κυβέρνηση και όχι τον εαυτό της, αλλιώς ο Καραμανλής έπρεπε να της δείξει την πόρτα της εξόδου) δηλώνει ότι καλά κάνει και παρανομεί, γιατί τα λεφτά στο ΙΚΑ είναι χαμένη υπόθεση! Γιατί τα θεσμοθέτησαν τότε; Προφανώς, για να ρίξουν στάχτη στα μάτια των εργαζόμενων. Ο πραγματικός τους στόχος είναι η χειροτέρευση των ασφαλιστικών παροχών.
Η Καλαντζάκου (την οποία έστειλε στη Βουλή ο Μαγγίνας κρυπτόμενος ο ίδιος) το είπε εμμέσως πλην σαφώς: «Με άλλα λόγια, το πρόβλημα δεν είναι το 0,10%-0,12% που δεν έχει ενταχθεί στον προϋπολογισμό, αλλά η συνολική αντιμετώπιση του ασφαλιστικού προβλήματος. Γι’ αυτό και βλέπετε πως ο αρμόδιος υπουργός κ. Μαγγίνας έχει τονίσει επανειλημμένα την ανάγκη αναμόρφωσης του ασφαλιστικού μας συστήματος»!!! Σας κλέβουμε, σας ξανακλέβουμε, σας ματαξανακλέβουμε… και μετά σας τραβάμε και μια αναμόρφωση για να τη χαρείτε!
♦ Διάλογος υποταγής των εργατών
Οταν ανοίγεις το site της ΟΚΕ (Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή) έρχεσαι πρώτα σε επαφή με ένα μήνυμα του προέδρου της, ο οποίος σε αντικρίζει σοβαρός από μια φωτογραφία με κοστούμι και γραβάτα. Το μήνυμα είναι το εξής και το δικό μας σχόλιο περιορίζεται στις επισημάνσεις με μαύρα γράμματα:
«Οι σύγχρονες εξελίξεις στην κοινωνία και την οικονομία αποτελούν ένα σοβαρό πεδίο επιστημονικού, κοινωνικού και πολιτικού προβληματισμού στην Ευρωπαϊκή Ενωση.
Τίθεται λοιπόν στην ευρωπαϊκή ΟΚΕ και στις εθνικές ΟΚΕ το καθήκον να αφουγκραστούν και να μελετήσουν τη νέα πραγματικότητα στην οποία εισέρχεται η κοινωνία και με τη διατύπωση τεκμηριωμένων προτάσεων να αναδείξουν την αναγκαιότητα των επιλογών στην κατεύθυνση της οικονομικής και κοινωνικής ανάπτυξης.
Ο κοινωνικός διάλογος έχει ως στόχο την ενίσχυση της κοινωνικής συνενόησης, συναίνεσης και συνευθύνης, προκειμένου να οδηγήσει στην πρόοδο των χωρών και την ευημερία των πολιτών.
Η ελληνική ΟΚΕ, ως θεσμικός εκφραστής της κοινωνίας, διαδραματίζει σημαντικό ρόλο ώστε να γίνει πιο ουσιαστικός και πιο αποτελεσματικός ο κοινωνικός διάλογος στην ελληνική κοινωνία.
Χρήστος Πολυζωγόπουλος
Πρόεδρος».
♦ Θεσμικοί!
Από το Γραφείο Τύπου της ΓΣΕΕ λάβαμε Δελτίο Τύπου με το οποίο καλούμασταν στη συνέντευξη που έδωσαν την περασμένη Τρίτη τα μέλη του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ Γ. Παναγόπουλος, Πρόεδρος ΓΣΕΕ, Σ. Παπασπύρος, Πρόεδρος ΑΔΕΔΥ, Τ. Καραμίχας, Πρόεδρος ΠΑΣΕΓΕΣ, Γ. Γανιωτάκης, Πρόεδρος ΓΕΣΑΣΕ και Δ. Ασημακόπουλος, Πρόεδρος ΓΣΕΒΕΕ, προκειμένου να παρουσιάσουν «κείμενο το οποίο θα αποτελέσει ντοκουμέντο για συζήτηση ενόψει της συνδιάσκεψης του κινήματος, για το μέλλον του ΠΑΣΟΚ και το ΠΑΣΟΚ του μέλλοντος». Ποιος υπέγραφε την πρόσκληση προς τους δημοσιογράφους, ευχαριστώντας για την παρουσία τους; Η Γραμματεία Τύπου και Δημοσίων Σχέσεων της ΓΣΕΕ! Αυτοί που κόπτονται για το «σεβασμό στους θεσμούς» μετατρέπουν με τόσο χοντροκομμένο τρόπο τις υπηρεσίες της ΓΣΕΕ σε κομματικό μαγαζί.
ΥΓ: Από το Γραφείο Τύπου της ΓΣΕΕ διανεμήθηκε και το κείμενο των στελεχών του ΠΑΣΟΚ, μετά την παρουσίασή του στην υπέρ Γιωργάκη συνέντευξη-φιέστα.
♦ Συμβαίνουν και εν Ελλάδι
Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΔΗΣΥ δήλωσε ότι το κόμμα του και όλα τα υπόλοιπα κυπριακά κόμματα, του ΑΚΕΛ συμπεριλαμβανομένου, τα παίρνουν κάτω από το τραπέζι από εταιρίες και καπιταλιστές, ειδικά κατά τις προεκλογικές περιόδους. Μπροστά μου -είπε- ένας μεγαλοεπιχειρηματίας έβαλε σε μια σακούλα 50.000 λίρες σε μετρητά και τα έστειλε στο γραφείο προεδρικού υποψηφίου στις προηγούμενες εκλογές! Ουδείς τόλμησε να τον διαψεύσει. Οπως ουδείς είχε τολμήσει να διαψεύσει τον «πολύ» Βαρδή Βαρδινογιάννη, ο οποίος πριν από κάμποσα χρόνια είχε δηλώσει σε συνέντευξη Τύπου, ότι χρηματοδοτεί όλα τα κόμματα.
♦ Απεύθυνση στα λαμόγια
Ποια είναι η αγαπημένη φράση του Βενιζέλου τις τελευταίες μέρες; «Αυτοί οι άνθρωποι διψούν για εξουσία»! Ποιοι είναι αυτοί οι άνθρωποι; Οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ, για τους οποίους ο Μπένι λέει: «Πρέπει να τους κοιτάξουμε στα μάτια και να τους πούμε “ναι την άλλη φορά θα νικήσουμε”». Τώρα, να διψά για εξουσία ο μεροκαματιάρης Πασόκος, κομματάκι δύσκολο το βλέπουμε. Αυτός το πολύ για το οποίο μπορεί να διψά είναι ένα καλύτερο μεροκάματο. Τα λαμόγια, βέβαια, διψούν για εξουσία και αυτών τα ανακλαστικά προσπαθεί να διεγείρει ο Βενιζέλος. Είναι η μόνη ελπίδα του να αντιστρέψει το κλίμα. Απελπισμένη μέχρι στιγμής, όπως δείχνουν τα γκάλοπ. ‘Η τα λαμόγια είναι λιγότερα από τους μεροκαματιάρηδες ή δεν τους εμπνέει εμπιστοσύνη. Είναι κι αυτές οι χοντροκομμένες εκφράσεις που χρησιμοποιεί. Το «διψούν για εξουσία» ακούγεται άσχημα ακόμα και στ’ αυτιά του πράσινου λαμόγιου, που έχει συνηθίσει τόσα χρόνια στη… γλώσσα ΠΑΣΟΚ. Δε λέμε ποτέ «διψώ για εξουσία», αλλά «ανυπομονώ να υπηρετήσω τον μη προνομιούχο Ελληνα».
♦ Αρπακτικά
Οταν η Marfin Investement Group εξαγόραζε τη Vivartia (Δέλτα, Τσιπίτα, Γκούντις, Φλοκαφέ κ.ά.), τα παπαγαλάκια του αστικού Τύπου πανηγύριζαν για τις «νέες προοπτικές» και την «ανάπτυξη στο εξωτερικό» που θα επερχόταν στη μεγαλύτερη ελληνική εταιρία του κλάδου τροφίμων. Σημειώναμε τότε ότι αυτό αποκλείεται να γίνει, γιατί η MIG είναι ένας μηχανισμός ραντιέρηδων, που σκοπό έχει το γρήγορο κέρδος με τη συνεχή κίνηση κεφαλαίων και όχι τις επενδύσεις στη βιομηχανία. Για τα funds που βρίσκονται πίσω από ομίλους σαν τη MIG δεν υπάρχει παραγωγή προϊόντων, αλλά παραγωγή κερδών μέσω χρηματιστηριακών κινήσεων. Αγοράζουν εταιρίες και την άλλη μέρα μπορεί να τους βάλουν λουκέτο, προκειμένου να μεταφέρουν τα κεφάλαια κάπου αλλού, όπου οσμίστηκαν μεγαλύτερο κέρδος.
Την επιβεβαίωση τη βλέπουμε μπροστά μας τις τελευταίες μέρες. Ο Δασκαλόπουλος, αφού παντελόνιασε μισό δισ., την έκανε με πλάγια πηδηματάκια, όταν είδε το χοντρό παιχνίδι που παίζει η MIG. Οχι μόνο δεν «τράβηξε» τη μετοχή από το ταμπλό της Σοφοκλέους, αλλά με αριστοτεχνικές κινήσεις άρχισε να πουλάει μετοχές σε τιμές μεγαλύτερες απ’ αυτές που είχε αγοράσει. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά έχει σχέδια πώλησης επιχειρήσεων της Vivartia, ώστε να μαζέψει τα κεφάλαια και να τα ρίξει αλλού. Η συμπεριφορά της MIG είναι συμπεριφορά αρπακτικού αεριτζή και όχι παραδοσιακού βιομήχανου.
⇒ Ερώτηση αφελούς: Εκείνη η ιστορία με την αυθαίρετη βίλα του Σουφλιά γιατί εξαφανίστηκε από το προσκήνιο; Η ερώτηση απευθύνεται ιδιαίτερα στα έντυπα και ηλεκτρονικά μέσα του συγκροτήματος Αλαφούζου και στους «αδέσμευτους και αντικειμενικούς» δημοσιογράφους που τα υπηρετούν.
♦ Σκυλιά της εξουσίας
Η εικόνα του Χριστόδουλου, που τον έστησαν να κάνει δηλώσεις έξω από το «Μεμόριαλ» του Μαϊάμι έφερε στη μνήμη μας την εικόνα του «καλωδιωμένου» Ανδρέα Παπανδρέου στο διάδρομο του Ωνάσειου, που προσπαθούσε να αποδείξει ότι εξακολουθεί να είναι ενεργός ηγέτης. Οπως εκείνος κυβερνούσε με… φαξ από το «Χέρφιλντ» του Λονδίνου, έτσι θα κυβερνά και ο Χριστόδουλος από το υπερπολυτελές διαμέρισμα του Μαϊάμι!
Τα σκυλιά της εξουσίας δεν αφήνουν περιθώριο για να αισθανθεί κανείς τίποτα το ανθρώπινο για τα σοβαρά προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζουν. Μόνοι τους επιλέγουν αυτή τη στάση, ενδιαφερόμενοι μόνο για την εξουσία τους κι ας γνωρίζουν ότι η ζωή που τους απομένει είναι λίγη. Η εξουσία είναι γι’ αυτούς το υπέρτατο αγαθό.
ΥΓ (για όσους αγαπούν τις συγκρίσεις): Θυμηθείτε πως αντιμετώπισαν οι Μπολσεβίκοι και ο ίδιος ο Λένιν τη σοβαρή ασθένειά του. Αποσύρθηκε από το προσκήνιο, παραιτήθηκε από τα πόστα που είχε και εξακολούθησε να έχει σχέση με την πολιτική σύμφωνα με τις οδηγίες των γιατρών του, μέχρι το θάνατό του.
♦ Νέος κρατικός μποναμάς στις τράπεζες
Από την 1η Νοέμβρη θ’ αρχίσουμε να πληρώνουμε τα τέλη κυκλοφορίας αυτοκινήτων και μοτοσικλετών. Οι τιμές τους παραμένουν ίδιες με τις περσινές, άρα ουδείς λόγος διαμαρτυρίας, θα πουν οι πολλοί. Με μια διαφορά, σχεδόν αόρατη διά γυμνού οφθαλμού. Φέτος οι τράπεζες θα εισπράξουν μεγαλύτερη αμοιβή για τη διανομή του τελόσημου από τα γκισέ τους. Συγκεκριμένα, αντί για 1,30 ευρώ ανά σήμα που εισέπραταν πέρυσι (1,20 ευρώ πρόπερσι), φέτος θα εισπράξουν 1,40 ευρώ ανά σήμα. Για να μην κουράζεστε με λογαριασμούς, σας λέμε πως η αύξηση είναι 7,7%, δηλαδή σχεδόν τριπλάσια από τον επίσημο πληθωρισμό. Συνολικά, οι τραπεζίτες θα τσεπώσουν πάνω από 8,6 εκατ. ευρώ, ενώ θα εξακολουθήσουν να κρατούν 5 μέρες τα χρήματα πριν τα αποδώσουν στο δημόσιο.
Το σημειώνουμε, γιατί σε μια περίοδο που περικόπτονται κοινωνικές δαπάνες και δημιουργείται ασφυξία στα νοσοκομεία, στις συγκοινωνίες, σε υπηρεσίες πρόνοιας, η κυβέρνηση εμφανίζεται γενναιόδωρη έναντι των τραπεζιτών, που έκαναν την αρπαχτή τους και το Σεπτέμβρη με τη διανομή των αποζημιώσεων προς τους πυρόπληκτους.
♦ Τσουχτερές αυξήσεις στα εισιτήρια
Το ότι θα αυξηθούν τα εισιτήρια των συγκοινωνιών το επιβεβαίωσε ο νέος υπουργός Κ. Χατζηδάκης. Το ποσό δεν μας το είπε, αλλά πληροφορίες από τους συγκοινωνιακούς φορείς κάνουν λόγο για αυξήσεις ακόμα και 13%. Για ποιο λόγο τόσο μεγάλες αυξήσεις; Επειδή ο κρατικός προϋπολογισμός περιέκοψε τις επιχορηγήσεις του προς τους συγκοινωνιακούς φορείς.
♦ Εθνο-κομμουνιστές!
Εκείνα τα… αντεθνικά που έλεγε ο Μαρξ, ότι οι προλετάριοι δεν έχουν πατρίδα, και τ’ άλλα που έλεγε ο Λένιν, ότι ο στρατός είναι μηχανισμός καταστολής στα χέρια της αστικής τάξης, να τα ξεχάσατε. Σύμφωνα με τους μοντέρνους… κομμουνιστές, ο στρατός είναι μηχανισμός για την υπεράσπιση της πατρίδας, του έθνους και του λαού. Αν δεν μας πιστεύετε, σας πληροφορούμε ότι η βουλευτίνα του Περισσού Λιάνα Κανέλλη (ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση) κατέθεσε επίκαιρη ερώτηση προς τον υπουργό Εθνικής Αμυνας στην οποία αναφέρει τα εξής: «Σύμφωνα με επίμονα δημοσιεύματα, η στρατιωτική άσκηση “Παρμενίων”, η μόνη δυνατότητα συνάσκησης και εκπαίδευσης των κρίσιμων μονάδων της χώρας μας για την Αμυνά της, ματαιώνεται. Η ανησυχία από αυτή τη ματαίωση εδράζεται στην ανυπαρξία ουσιαστικής αιτιολόγησης».
Εμείς ανησυχούμε για το μεροκάματο και το ασφαλιστικό, αλλά στον Περισσό έχουν και άλλα πράγματα για τα οποία και ανησυχούν, γι’ αυτό και «καίνε» μια επίκαιρη ερώτηση για την άσκηση «Παρμενίων», ρωτώντας με αγωνία αν «η τυχόν υποβάθμισή της σε ΤΑΑΣ (Τακτική Ασκηση Ανευ Στρατευμάτων) θα είναι μόνιμη ή περιστασιακή και γιατί;». Πάντως, αν η ερίτιμος κυρία Γαρυφαλλιά έκανε καμιά βόλτα από τους στρατώνες και ρωτούσε τους στρατευμένους, θα εισέπρατε πανηγυρισμούς για τη ματαίωση του φετινού «Παρμενίωνα». Κι αν έκανε γκάλοπ, θα έβγαζε το 95% υπέρ του μόνιμου υποβιβασμού της σε «άνευ στρατευμάτων». Προφανώς, τα φαντάρια δεν διαπνέονται από τον ίδιο πατριωτικό οίστρο.
♦ Απορία ψάλτου…
«Η ΕΕ χρειάζεται Σύνταγμα συνώνυμο με τη δημοκρατία την ελευθερία, την κοινωνική προστασία, την προστασία του περιβάλλοντος και τη διαφύλαξη της ειρήνης. Είναι αναγκαίος ο μετασχηματισμός της ΕΕ σε μια ισχυρή πολιτική, οικονομική και κοινωνική ένωση για προστασία του κοινωνικού κράτους με θεμελιώδη δικαιώματα που έχουν δεσμευτικό χαρακτήρα». Ποιος τα λέει αυτά; Η «ανανεωτική τάση» του ΣΥΝ, που συσκέφτηκε πανελλαδικώς την περασμένη Κυριακή και απλώς διατύπωσε την άποψή της, «ξεχνώντας» να πει οτιδήποτε για τη νέο «ευρωπαϊκή συνθήκη».
Για να είμαστε δίκαιοι, όμως, δεν πρέπει να χρεώνουμε ολόκληρο τον ΣΥΝ με τις απόψεις των «δεξιών». Την επίσημη άποψη εξέφρασε δυο μέρες μετά ο Αλ. Αλαβάνος, ο οποίος τάχθηκε ενάντια στη μεταρρυθμιστική συνθήκη, «κραυγάζοντας» ότι «καμιά νέα ευρωπαϊκή συνθήκη δε μπορεί να διαμορφωθεί και να εγκριθεί χωρίς τη συμμετοχή και των εθνικών κοινοβουλίων και του ευρωπαϊκού κοινοβουλίου και των πολιτών της ΕΕ». Κι εμείς οι αφελείς νομίζαμε ότι γι’ αυτό ακριβώς την ονόμασαν συνθήκη (και όχι σύνταγμα). Για να μην είναι υποχρεωμένοι να την περάσουν από δημοψηφίσματα και πάθουν κάνα κάζο σαν κι αυτά της Γαλλίας και της Ολλανδίας.
Και γιατί απορρίπτει τη συνθήκη η πλειοψηφία του ΣΥΝ; Διότι, όπως είπε ο Αλαβάνος, «προβλέπει ρυθμίσεις οι οποίες δημιουργούν μια ΕΕ η οποία αποδομεί το κοινωνικό κράτος, παρέχει ασυδοσία στις μεγάλες επιχειρήσεις, βρίσκεται σε πρόσδεση με τις ΗΠΑ και δε μπορεί να δώσει απαντήσεις στα μεγάλα οικολογικά προβλήματα». Ενώ ο ΣΥΝ είναι φανατικός θιασώτης μιας ΕΕ που «θα κατευθύνεται σε προσανατολισμούς όπως η στερέωση και ανάπτυξη στις σημερινές συνθήκες του κοινωνικού κράτους, η απάντηση στα μεγάλα ζητήματα των πολιτών, συμπεριλαμβανομένων και των νέων, όπως είναι η ανεργία, η απασχόληση, το ικανοποιητικό βιοτικό επίπεδο, ο έλεγχος στη δράση των μεγάλων επιχειρήσεων, η προώθηση μιας πολιτικής ειρήνης και η απομάκρυνση από την επικυριαρχία και τις επιρροές των ΗΠΑ».
Ολ’ αυτά τα θαυμαστά θα γίνουν σε συνθήκες καπιταλιστικών παραγωγικών σχέσεων, στο πλαίσιο ιμπεριαλιστικών κρατών! Αλήθεια, τι έχουν να πουν επ’ αυτού οι «αριστεροί» του ΣΥΡΙΖΑ; Γιατί σωπαίνουν;
♦ Η πισινή της Βασούλας (το η με οι)
Και η Βασούλα με τον Γιωργάκη. Της πήρε λίγες μέρες μέχρι να καταλάβει ότι ο Γιωργάκης έκανε «γενναία αυτοκριτική», αλλά έτσι είναι αυτά τα πράγματα. Δεν ωριμάζουν γρήγορα. Πρέπει κανείς να δει και τα τελευταία γκάλοπ, να σιγουρευτεί ποιος κερδίζει και μετά να εκδηλωθεί.
ΥΓ: Την ώρα που θα διαβάζετε αυτές τις γραμμές ίσως υπέρ Γιωργάκη να έχει εκδηλωθεί και ο Χρυσοχοΐδης, το πιο νεαρό από τα γκεσέμια του σημιτισμού. Οποία πρωτοτυπία!
♦ Ξεσάλωμα
«Η ήττα του ΠΑΣΟΚ ξεκίνησε από το 2000». «Η νίκη του 2000 έδωσε μια κυβέρνηση» στην δράση της οποίας «οι ιδεοληπτικές δοξασίες και οι πειραματισμοί ανήγαγαν το “εργαλείο” του εκσυγχρονισμού σε ιδεολογία» και στην οποία «οι νεοφιλελεύθερες απόψεις» μετατράπηκαν «σ’ εφηρμοσμένες πολιτικές».
Ποιος τα λέει αυτά; Πέντε κορυφαία συνδικαλιστικά στελέχη του ΠΑΣΟΚ, οι πρόεδροι της ΓΣΕΕ (Παναγόπουλος), της ΑΔΕΔΥ (Παπασπύρου), της ΠΑΣΕΓΕΣ (Καραμίχας), της ΓΕΣΑΣΕ (Γωνιωτάκης) και της ΓΣΕΒΕΕ (Ασημακόπουλος), που εμφανίστηκαν από κοινού σε συνέντευξη Τύπου για να… αποτελειώσουν τον Βενιζέλο, τασσόμενοι στο πλευρό του Γιωργάκη (ως γνωστόν, η συνδικαλιστική γραφειοκρατία είναι η μόνη που διαθέτει οργανωμένο εκλογικό μηχανισμό στο ΠΑΣΟΚ και ο Βενιζέλος αναγκάστηκε στο Εθνικό Συμβούλιο να πάρει πίσω την αντίρρησή του και να τους επιτρέψει να στήσουν κάλπες «στους χώρους δουλειάς» – καταλαβαίνετε τι έχουν να βγάλουν αυτές οι κάλπες).
Δεν θα ασχοληθούμε με το γεγονός της καθυστερημένης εμφάνισής τους στο προσκήνιο. Κάθε πράσινος καριερίστας που σέβεται τον εαυτό του εκδηλώνεται μόνο όταν είναι σίγουρος ότι επέλεξε το σωστό στρατόπεδο. Περίμεναν να δουν που θα γείρει η πλάστιγγα και πήγαν με τον αυριανό νικητή. Διότι αυτοί βρίσκονται στο μέσο της καριέρας τους. Για να γίνουν αύριο βουλευτές ή κρατικά στελέχη, πρέπει να έχουν την εύνοια του αρχηγού. Μ’ αυτά που είπαν θ’ ασχοληθούμε. Τους ακούγαμε κι αναρωτιόμασταν: μα σε ποια χώρα ζούμε; Καλά, δεν ήταν αυτοί που στήριζαν με νύχια και με δόντια τις κυβερνήσεις Σημίτη και την πολιτική τους, συμπεριφερόμενοι ως τραμπούκοι έναντι των εργαζόμενων και των φτωχών αγροτών; Αυτοί που υποτίθεται ότι εκπροσωπούσαν «την κοινωνία» για ποιο λόγο δεν είπαν μεταξύ 2000 και 2007 αυτά που λένε τώρα;