Μισό χρόνο χρειάστηκε η Αστυνομία για να ολοκληρώσει την ΕΔΕ για τη ρίψη χημικών μέσα στο χώρο των δικαστηρίων της Ευελπίδων, ενάντια σε γονείς φοιτητών που είχαν συλληφθεί στη διαδήλωση της 8ης Μάρτη και δικάζονταν, όμως το αποτέλεσμα έδειξε ότι… άξιζε η καθυστέρηση. Καλά έκαναν και τους ψέκασαν με τη «φυσούνα», για να μάθουν άλλη φορά να μη βγάζουν γλώσσα στους «πραίτορες». Αυτό είναι -σε ελεύθερη, αλλά πιστή απόδοση- το πόρισμα της αστυνομικής ΕΔΕ. Και βέβαια, δεν έχουμε καμιά αμφιβολία ότι το πόρισμα αυτό θα υιοθετήσει και η προκαταρκτική εξέταση της Εισαγγελίας, στέλνοντας και αυτή την υπόθεση στο αρχείο. Οι πυλώνες της κρατικής καταστολής αλληλοστηρίζονται.
Περιττεύει, βέβαια, να σχολιάσουμε αναλυτικά τα χοντρά ψεύδη των μπάτσων. Οπως για παράδειγμα το «συγκεντρωμένο πλήθος πεντακοσίων (500) και πλέον ατόμων, το οποίο επιτέθηκε απρόκλητα και με σφοδρότητα στις αστυνομικές δυνάμεις, επιχειρώντας να διασπάσει τον φραγμό και να εισέλθει στην υπερπληρωμένη αίθουσα του δικαστηρίου». Καμιά εικοσαριά μεσήλικες άνδρες και γυναίκες ήταν στα σκαλιά του κτιρίου του αυτόφωρου και διαμαρτύρονταν ζητώντας να αδειάσει η αίθουσα του δικαστήριου από τους ασφαλίτες, που είχαν πιάσει τα καθίσματα, για να μπορέσουν να καθήσουν οι στενοί συγγενείς των παιδιών, οι περισσότεροι από τους οποίους θα κατέθεταν και ως μάρτυρες. Τα είχαμε γράψει αναλυτικά τότε, τα έγραψαν και όλες οι αστικές εφημερίδες.