♦ Δεν είναι η πρώτη φορά που το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης μιλά λες και απευθύνεται σε Χαχόλους. Βγαίνουν ο Παπακωνσταντίνου και ο Σαχινίδης και διαβεβαιώνουν ότι δεν τρέχει τίποτα με τη νέα αναθεώρηση του ελλείμματος του 2009, διότι απλώς πρόκειται για τακτοποίηση εγγραφών, που πλέον θα εμφανίζονται σε ένα σημείο και όχι σε δύο! Πέρα από τις δηλώσεις του Στρος-Καν και του Ρεν που τους διαψεύδουν, αν ακολουθούσαμε αυτά που λένε, τότε κακώς χρεώνουν τη ΝΔ για παραποίηση των στοιχείων του ελλείμματος του 2009. Θα μπορούσε να τους απαντήσει κανείς, πως το μόνο που έγινε είναι… τακτοποίηση εγγραφών.
♦ H είδηση στο βιβλίο του σοσιαλδημοκράτη πρώην υπουργού Οικονομικών της Γερμανίας Πέτερ Στάινμπρουκ δεν βρίσκεται στην αποκάλυψη ότι ο Παπανδρέου γνώριζε επακριβώς την κατάσταση της ελληνικής οικονομίας από το Γενάρη του 2009 (αυτό το έχει πει κατ’ επανάληψη ο Προβόπουλος, χωρίς κανείς από τους Παπανδρέου-Παπακωνσταντίνου να τολμήσει να τον διαψεύσει), αλλά ότι αργότερα ο Παπανδρέου ήταν εξαιρετικά προβληματισμένος για το αν τον συνέφερε να αναλάβει τη διακυβέρνηση, για το αν θέλει να κερδίσει τις εκλογές. Το κατάλαβε ο Γιωργάκης, αλλά ήταν πια αργά γι’ αυτόν, διότι είχε αυτοδεσμευτεί ότι θα προκαλούσε εκλογές επ’ ευκαιρία της εκλογής προέδρου της Δημοκρατίας. Οπότε, όταν ο Καραμανλής την έκανε (με τη συμβουλή του παμπόνηρου Σαρακατσάνου), προσφέροντάς του την εξουσία σε συσκευασία κώνειου, δεν είχε άλλη επιλογή παρά ν’ αδειάσει το ποτήρι μέχρι τον πάτο. Αν δεν είχε βιαστεί, θα είχε αφήσει τον Καραμανλή να φάει τα σκατά και θα είχε ελπίδες για μια κάπως πιο μακρόχρονη πρωθυπουργική θητεία. Ενώ τώρα είναι αναγκασμένος να γυρίζει την υφήλιο χάχνοντας θέση για το μέλλον του.
♦ «Μη με ρωτάτε πόσες θέσεις εργασίας έφτιαξα, αλλά πόσες θέσεις εργασίας έσωσα», δηλώνει η Λ. Κατσέλη (Βήμα, 10.10.10). Σπουδαία εξυπνάδα από την κυρία καθηγήτρια. Μήπως περιμένει να τις πουν και ευχαριστώ οι άνεργοι και οι άνεργες; Οσο για τις θέσεις εργασίας που «έσωσε», πώς ακριβώς τις μετράει; Με το κρατικό χρήμα που χλαπακιάζουν οι καπιταλιστές για να ανακυκλώνουν τους ανέργους;
♦ Οταν παίρνω φόρα, φόρα κατηφόρα… «Η κυβέρνηση οφείλει από τώρα να διασφαλίσει την αναδιαπραγμάτευση του χρέους της τρόικας για αποπληρωμή του τουλάχιστον 5 χρόνια αργότερα, που άλλωστε θα αποδειχθεί και αναπόφευκτη», δήλωσε ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς Φώτης Κουβέλης. Ο Κουβέλης δεν έχει πια κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με το Μνημόνιο, αρκεί να επιμηκυνθεί ο χρόνος αποπληρωμής των τοκογλυφικών δανείων. Με τι όρους θα γίνει αυτή η παράταση, την οποία φωνάχτά πλέον συζητούν στο ΔΝΤ; Με τους όρους του Μνημόνιου, φυσικά, το οποίο επίσης θα παραταθεί. Ολο και περισσότερο πειθόμαστε ότι δεν είναι ο κλασικός οπορτουνισμός που οδηγεί τα βήματα του Κουβέλη, αλλά ότι βρίσκεται σε συνεννόηση με την κυβέρνηση, ούτως ώστε να ενεργεί σαν προπομπός της. Τίποτα τελικά δεν είναι τυχαίο.