Μια εφημερίδα («Κόσμος του Επενδυτή»), αξιοποιώντας πληροφορία που της έδωσαν αναγνώστες της, έκανε αυτό που θα έπρεπε να κάνουν οι κρατικές υπηρεσίες: νοίκιασε ένα ελικόπτερο και έκανε μια βόλτα πάνω από περιοχές της Πάρνηθας όπου χτίζονται βιλάρες. Τράβηξε φωτογραφίες, τις δημοσίευσε και τότε ενεργοποιήθηκαν (κυριακάτικα, μάλιστα) τα ανακλαστικά της κυβέρνησης, που έστειλε τις αρμόδιες υπηρεσίες να ελέγξουν. Ελεγξαν –λένε– βρήκαν παρανομίες και επέβαλαν πρόστιμα. Δε θα μας απασχολήσει εδώ η ποιότητα των ελέγχων. Μας αρκεί που ο όποιος έλεγχος έγινε μόνο μετά από αποκαλύψεις του Τύπου. Αυτό σημαίνει ότι οι κρατικές υπηρεσίες δεν ασκούν κανένα έλεγχο, γιατί απλούστατα δεν τους ενδιαφέρει να ελέγξουν. Σήμερα, μπαίνεις σε ειδικά σάιτ του Ιντερνετ, που σκανάρουν τη Γη μέσω δορυφόρων και βρίσκεις ακόμα και το σπίτι σου. Αυτή τη δυνατότητα την έχει κάθε ερασιτέχνης, ενώ οι κρατικές υπηρεσίες έχουν άλλες, πιο αυξημένες δυνατότητες. Αν ήθελαν, λοιπόν, θα μπορούσαν να ελέγχουν σε καθημερινή βάση όλα τα περιαστικά δάση της Αττικής και να πιάνουν αμέσως κάθε παρανομία.
ΥΓ: Το πολυδιαφημισμένο «Παρατήριο Πάρνηθας», που έχει στήσει ο Αλαφούζος με το WWF είναι καλό για να οργανώνει φιέστες πότε με τον Παπούλια και πότε με το Βαρθολομαίο. Τις βιλάρες αυτές πώς και δεν τις πήρε είδηση;