♦ Μπράβο τους!
Κάτοικοι της περιοχής, ιδιοκτήτες καταστημάτων, ακόμα και άνθρωποι που περνούσαν εκείνη τη στιγμή από το σημείο έγιναν ασπίδα για τους φοιτητές που είχαν κυκλώσει τα ΜΑΤ και ήθελαν να τους συλλάβουν, χωρίς να έχει γίνει τίποτα εκείνη τη στιγμή. Αρκετοί από τους ανθρώπους αυτούς συνελήφθησαν στη συνέχεια (μαζί με δικηγόρους που έσπευσαν στο μεταξύ). Αλλοι υβρίστηκαν, προπηλακίστηκαν, χτυπήθηκαν από τους ξεσαλωμένους «πραίτορες». Δεν δείλιασαν, όμως. Εκαναν αυτό που αισθάνθηκαν ως χρέος τους και τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο.
♦ Ο Ομπάμα μίλησε
Για την ακρίβεια δεν μίλησε ο Ομπάμα, αλλά η επί των Εξωτερικών υπουργός του Χίλαρι Κλίντον. Επίσημα μάλιστα, στη Γερουσία, όπου παρουσίασε τις θέσεις της νέας αμερικανικής κυβέρνησης επί της εξωτερικής πολιτικής. Και τι είπε; Οτι ο πρόεδρος και η ίδια κατανοούν το δικαίωμα του Ισραήλ να υπερασπιστεί τον εαυτό του και ταυτόχρονα ανησυχούν για την ανθρωπιστική τραγωδία που πλήττει τους πολίτες στη Γάζα… και το Ισραήλ. Χρειάζεται να κάνουμε κανένα σχόλιο;
ΥΓ: Οπως δήλωσε η ευειδής σύζυγός του, ο Μπαράκ Ομπάμα είναι λάτρης των κόμικ και ειδικά του «Σπάιντερμαν» και του «Κόναν του βάρβαρου». Αμερικανάκι και με ροπή προς το ναζισμό!
♦ Αβάσταχτη υποκρισία
Το ΠΑΣΟΚ, διά της τομεάρχου Αμυνας Βάσως Παπανδρέου, κατηγόρησε την κυβέρνηση ότι εμπλέκει τη χώρα σε κινδύνους με τη μεταφορά των αμερικάνικων πυρομαχικών στο Ισραήλ. Για δες ποιοι μιλάνε. Οι άνθρωποι που ως κυβέρνηση μετέτρεψαν τη Σούδα σε ορμητήριο των Αμερικανών, για να εξυπηρετούν από εκεί την εισβολή τους στο Ιράκ. Που μετέτρεψαν τη Βόρειο Ελλάδα σε χώρο εγκατάστασης και διέλευσης των νατοϊκών στρατευμάτων που διεξήγαγαν τον πόλεμο στη Γιουγκοσλαβία. Που αναβάθμισαν τις ελληνο-ισραηλινές σχέσεις προσθέτοντας και μια συμφωνία «αμυντικής» συνεργασίας. Αλήθεια, κάθε «αμυντική» συνεργασία με τους Σιωνιστές δεν είναι σφαίρα στην καρδιά της αγωνιζόμενης Παλαιστίνης; Μήπως θυμούνται οι Πασόκοι τι απαντούσαν όταν άκουγαν κατηγορίες για τη βοήθειά τους προς τους Αμερικανούς κατά την εισβολή στο Ιράκ; Να το θυμίσουμε εμείς. Απαντούσαν ότι η κυβέρνηση σέβεται όλες τις διεθνείς συμφωνίες και δεσμεύσεις της χώρας. Ας το βουλώσουν, λοιπόν, τώρα γιατί έχει και η υποκρισία τα όριά της. Αν θέλουν σχέσεις φιλίας με τον παλαιστινιακό λαό, ας διακόψουν τις σχέσεις τους με τον μακελάρη Εχούντ Μπάρακ, που είναι αντιπρόεδρος του Γιωργάκη στη Σοσιαλιστική Διεθνή.
♦ Διάλεξαν στρατόπεδο
Ο «Ριζοσπάστης» καλεί τον ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ «να απολογηθεί διαχρονικά στα μέλη και τους ψηφοφόρους του κόμματός του», εκτός των άλλων, και «επειδή σειρά ΑΕΙ ομάδες κουκουλοφόρων τα έχουν καταστήσει χώρους κατασκευής μολότοφ» και αυτός «σιωπά» («Ριζοσπάστης», 13.1.09). Η κόντρα Περισσού-ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ δεν μας ενδιαφέρει, όμως οι κατηγορίες που εκτοξεύονται κατά του άλλου πόλου της κοινοβουλευτικής ψευτο-αριστεράς τον Περισσό χαρακτηρίζουν και μάλλον τιμή περιποι- ούν στον ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ. Εμείς περιοριζόμαστε να παραθέσουμε και πάλι μια αναφορά του Ερνέστο (Τσε) Γκεβάρα, άκρως επίκαιρη, που δείχνει πόσο αντεπαναστατικό κόμμα είναι ο Περισσός.
«Πρώτα απ’ όλα οι εργάτες θα μάθουν να στήνουν οδοφράγματα με κάθε διαθέσιμο όχημα, έπιπλο ή οικιακό σκεύος, κάθε οικοδομικό τετράγωνο θα χρησιμοποιείται σαν φρούριο, με ανοίγματα στους εσωτερικούς τοίχους ώστε όλα τα οικήματα να επικοινωνούν μεταξύ τους, θα μάθουν τη χρήση αυτού του τρομερού αμυντικού όπλου που λέγεται “κοκτέιλ Μολότοφ” και θα συντονίζουν τα πυρά τους από τα αμέτρητα παράθυρα-πολεμίστρες που προσφέρουν τα σπίτια μιας μοντέρνας πόλης».
♦ Εκλεκτικές συγγένειες
«Εχουν πράγματι ευθύνη όλα τα στελέχη, ανεξαιρέτως κομματικής ή ιδεολογικής προέλευσης, που αρθρώνουν πολιτικό λόγο για τη λογική της κουκούλας, η οποία κοντεύει περίπου να περάσει ως σήμα κατατεθέν. Το είπε σωστά η κυρία Παπαρήγα, ότι οι αγώνες δεν έχουν γίνει ποτέ με κουκούλες. Οι ιδέες δεν ευδοκιμούν στο σκοτάδι. Ποια είναι λοιπόν η λογική να είναι κανείς κουκουλοφόρος;». Ντόρα Μπακογιάννη («Το Βήμα»)
♦ Αμόλυντοι…
Παρασκευή, 9 Γενάρη. Φοιτητικοί σύλλογοι και εκπαιδευτικές ομοσπονδίες έχουν καλέσει το πρώτο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο της νέας χρονιάς, στη μνήμη του δολοφονηθέντα αγωνιστή καθηγητή Νίκου Τεμπονέρα. Μια λαοθάλασσα περισσότερων από 12.000 ανθρώπων κατακλύζει τα Προπύλαια και πορεύεται στο γνωστό κύκλο: Προπύλαια-Ομόνοια-Σύνταγμα-Προπύλαια. Δυο ώρες πριν, ο Περισσός καλεί μαθητές, φοιτητές και εκπαιδευτικούς στο Πολεμικό Μουσείο για να κάνουν πορεία αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη. Μαζεύονται μετά βίας 2.000 άνθρωποι, ενώ η Αστυνομία δημιουργεί υγειονομική ζώνη ανάμεσα στις δυο πορείες με φραγμό στην αρχή της Βασ. Σοφίας στο Σύνταγμα. Οι αριθμοί των συμμετασχόντων στις δυο συγκεντρώσεις έχουν τη σημασία τους, όμως ακόμη μεγαλύτερη σημασία έχει το πολιτικό περιεχόμενο. Ο Περισσός, που είχε ήδη κάνει δικές του χωριστές συγκεντρώσεις για το Παλαιστινιακό, επέλεξε τη συγκεκριμένη μέρα, που οι φοιτητές με αποφάσεις συνελεύσεών τους είχαν ορίσει ως μέρα αγωνιστικής σύνδεσης με τη νεολαιίστικη εξέγερση του Δεκέμβρη, να αφαιρέσει κάθε αναφορά στα «εσωτερικά» ζητήματα (τι θα ανακάλυπταν, άραγε, αν δεν είχε μεσολαβήσει η σιωνιστική επίθεση στη Γάζα;). Και βέβαια, επέλεξε να μαζέψει τους νεολαίους του και πάλι μακριά από την άλλη συγκέντρωση, να κάνει μια μικρή πορεία τρέχοντας και να την τερματίσει και πάλι στο σταθμό του μετρό στην Πανόρμου. Για να μείνουν αυτοί οι λίγοι νεολαίοι «αμόλυντοι» από το όποιο αγωνιστικό πνεύμα των συνομηλίκων και συναδέλφων τους.
♦ Μπατσοκρατία
Μετά το σόου στον Ευαγγελισμό, οι μπατσοσυνδικαλιστές οργάνωσαν και συγκέντρωση διαμαρτυρίας την Πέμπτη στο Σύνταγμα. Η στήλη δεν έχει πληροφορίες για το πώς εξελίχτηκε η συγκέντρωσή τους, σημειώνουμε όμως την πρότασή τους για την έναρξη διαλόγου με τα κόμματα για την αναδιάρθρωση της Αστυνομίας και τη θεσμοθέτηση επιτροπής παραπόνων για θέματα αστυνομίας!
Η τελευταία πρόταση σίγουρα θα αρέσει σε πολλούς, μεταξύ των οποίων και ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ. Πλέον, όποιος δέρνεται, όποιος παθαίνει ασφυξία από τα χημικά θα μπορεί να κάνει τα παράπονά του στην επιτροπή με τον… μεγάλο κάδο. Ετσι θα λέγεται η «επιτροπή παραπόνων», λόγω του μεγάλου σκουπιδοτενεκέ που θα διαθέτει για να προωθεί τα παράπονα.
Στο μεταξύ, μετά το ΜΑΤάδικο μακελειό της Παρασκευής 9 Γενάρη, η κυβέρνηση προχώρησε σε ένα άλλο αστυνομοκρατικό μέτρο. Εγκατέστησε ομάδες μπάτσων στους σταθμούς του Ηλεκτρικού, οι οποίοι, όταν θέλουν να… ξεμουδιάσουν αρχίζουν και κάνουν εξακρίβωση στοιχείων. Οποιος δεν έχει την ταυτότητά του οδηγείται στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα, όπου θα περάσει μερικές ώρες.
Δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογήσουμε γιατί αυτή η εξέλιξη δεν έχει καμιά σχέση με το «οργανωμένο έγκλημα» ή τις οργανώσεις ένοπλης αντιβίας. Πρόκειται για ενέργεια που έχει σαν σκοπό να ασκήσει μαζική τρομοκρατία στον πληθυσμό. Ολοι πρέπει να συνηθίσουμε στην ιδέα ότι ο μπάτσος θα είναι συνεχώς δίπλα μας, ότι μπορεί να μας εξευτελίσει, ότι είμαστε πιόνια στα χέρια του. Η επέκταση της μπατσοκρατίας σχετίζεται σίγουρα με τη νεολαιίστικη εξέγερση του Δεκέμβρη. Η εξουσία πήρε τα μηνύματα της οργής που συσσωρεύεται και αντιδρά με τον μοναδικό τρόπο που ξέρει: την καταστολή και τον τρόμο.
♦ ΑΚΕΛ: Αβάντα στους Σιωνιστές
Την αλληλεγγύη του προς τον παλαιστινιακό λαό υποτίθεται πως θέλησε να δείξει το κυβερνητικό ΑΚΕΛ. Αντί να κάνει κάτι προς τη Γάζα, πήρε το δρόμο για το Ισραήλ των μακελάρηδων κι από εκεί για τη Ραμάλα του προσκυνημένου Μαχμούντ Αμπάς. Στο Τελ Αβίβ η αντιπροσωπεία (όχι και τόσο υψηλόβαθμη, αφού δεν μετείχε μέλος του ΠΓ) του ΑΚΕΛ είχε συνάντηση με το «Κ»Κ Ισραήλ. Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΑΚΕΛ, ανάμεσα στα δυο κόμματα υπήρξε συναντίληψη για το Παλαιστινιακό και την αναγκαιότητα να επιτευχθεί εκεχειρία προτού συνεχιστούν οι συνομιλίες για επίλυση του ζητήματος στη βάση των ψηφισμάτων του ΟΗΕ και με τη δημιουργία ανεξάρτητου παλαιστινιακού κράτους.
Κάρφωσαν, δηλαδή, και το δικό τους μαχαίρι στην πλάτη της Παλαιστινιακής Αντίστασης. Καλούν ουσιαστικά τους Παλαιστίνιους να παραδοθούν άνευ όρων και ν’ αρχίσουν να μετρούν τα θύματα και τις πληγές τους, ενόσω κάποιοι πουλημένοι τύπου Αμπάς θα συνεχίζουν τις συνομιλίες-κοροϊδία που διαρκούν εδώ και 60 χρόνια. Οι οπορτουνιστές της Κύπρου και του Ισραήλ συντάσσονται ανοιχτά με το αμερικανοσιωνιστικό σχέδιο που προωθείται μέσω του δικτατορικού καθεστώτος της Αιγύπτου. Είναι τόσο τσιράκια που δεν τολμούν να βάλουν ούτε το ελάχιστο: την άρση του αποκλεισμού της Γάζας (κι ας ακολουθήσουν μετά οι συνομιλίες για το συνολικό ζήτημα).