Θέατρο έπαιζε η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Εξωτερικών το πρωί της περασμένης Δευτέρας, αμέσως μόλις έγιναν γνωστά τα αποτελέσματα της αιματηρής πειρατείας των Σιωνιστών στα σκάφη του Στόλου της Ελευθερίας. Υψηλόβαθμα στελέχη του υπουργείου μιλούσαν με δημοσιογράφους, παρίσταναν τους ανίδεους και ζητούσαν πληροφορίες. «Τι μαθαίνετε;» ήταν η ερώτηση που ακουγόταν πιο συχνά προς τους δημοσιογράφους. Αυτό, βέβαια, είναι ξεφτίλα για μια κυβέρνηση. Να ρωτάει τους δημοσιογράφους τι ακριβώς έγινε σε βάρος πολιτών της. Ομως, όλο αυτό ήταν ένα πολύ καλά στημένο επικοινωνιακό κόλπο. Προτίμησαν την ξεφτίλα, για να κρύψουν το δωσιλογισμό τους. Η κυβέρνηση ήταν απολύτως ενήμερη και για την αποστολή του Στόλου της Ελευθερίας. Ηταν απολύτως ενήμερη για όσα συνέβησαν από τις 11 το βράδυ της Κυριακής, μέχρι τις 5:30 τα χαράματα της Δευτέρας.
♦ Κάρφωσαν τους εθελοντές
Αποκάλυψη-καταγγελία του συντρόφου Μιχάλη Γρηγορόπουλου, μέλους της Πρωτοβουλίας «Ενα καράβι για τη Γάζα» και μέλους του πληρώματος «Ελεύθερη Μεσόγειος». Οταν οι πεζοναύτες του σιωνιστικού στρατού κατέλαβαν το πλοίο και συγκέντρωσαν πλήρωμα και επιβάτες υπό των απειλή των αυτομάτων, ένας απ’ αυτούς έβγαλε μια πλαστικοποιημένη λίστα με κάμποσα φύλλα, στην οποία υπήρχαν οι φωτογραφίες όλων των μελών του πληρώματος και των επιβατών, με ένα σημείωμα –προφανώς βιογραφικό– για τον καθένα. Ο πεζοναύτης ταύτιζε τον καθένα με τη φωτογραφία στην πλαστικοποιημένη λίστα και περνούσε στον επόμενο!
Πώς ήξερε το Ισραήλ ποιοι επιβαίνουν στα ελληνικά πλοία; Πώς είχε τις φωτογραφίες τους; Είναι φανερό ότι τις έδωσαν οι ελληνικές μυστικές υπηρεσίες, οι οποίες συνεργάζονται αρμονικότατα με τη Μοσάντ. Κάρφωσαν τους έλληνες πολίτες στους Σιωνιστές, σαν κοινοί ρουφιάνοι.
♦ Αγαστή συνεργασία
Οπως κατήγγειλαν όλοι οι Ελληνες που απελάθηκαν πρώτοι από το Ισραήλ, στο αεροπλάνο που τους έβαλαν τους συνόδευαν ισραηλινοί ασφαλίτες, από τους ίδιους που πήραν μέρος στη διαδικασία σύλληψής τους, αλλά και στον ξυλοδαρμό μελών της ελληνικής αποστολής. Οι ασφαλίτες αυτοί κατέβηκαν κανονικά από το αεροπλάνο, τους συνόδευσαν μέχρι το κτίριο του αεροδρόμιου και εκεί τους περίμεναν έλληνες ασφαλίτες και υπάλληλοι του υπουργείου Εξωτερικών, υψηλόβαθμοι μάλιστα. Αμέσως ανέφεραν στους Ελληνες που τους περίμεναν, ότι αυτοί που τους συνόδευαν ήταν ασφαλίτες που είχαν χτυπήσει μέλη της ελληνικής αποστολής. Κανένα αυτί δεν ίδρωσε, έκαναν πως δεν κατάλαβαν και οι ισραηλινοί ασφαλίτες εξαφανίστηκαν ανενόχλητοι στα ενδότερα του αεροδρόμιου.
♦ Εκβιαστές
Καταγγελίες από συγγενείς των αιχμαλώτων που επικοινωνούσαν με το υπουργείο Εξωτερικών. Οταν οι άνθρωποι διαμαρτύρονταν έντονα για το γεγονός ότι η κυβέρνηση άφησε ανυπεράσπιστους έλληνες πολίτες, οι υπάλληλοι που σήκωναν τα τηλέφωνα απαντούσαν ότι είχαν προειδοποιηθεί από την κυβέρνηση ότι αντιμετωπίζουν κίνδυνο! Δηλαδή… ήθελαν και τα ‘παθαν! Οταν ρωτούσαν τι κάνει η κυβέρνηση για να απελευθερωθούν οι άνθρωποι, τους απαντούσαν ότι είναι στο χέρι των ανθρώπων τους να γυρίσουν άμεσα. Δηλαδή, ασκούσαν στους συγγενείς ψυχολογικό εκβιασμό, για να πιέσουν και αυτοί με τη σειρά τους τους αιχμαλώτους να υπογράψουν δήλωση ότι εισήλθαν παράνομα στο έδαφος του Ισραήλ και δέχονται να απελαθούν!
♦ Τσιράκια των ιμπεριαλιστών
Ενημέρωση του κυβερνητικού εκπροσώπου, 31 Μάη: «Καλό μεσημέρι και καλή εβδομάδα. Είναι γνωστό ότι η κυβέρνησή μας έχει θέσει το θέμα της διαφάνειας στη δημόσια ζωή σε ύψιστη προτεραιότητα…». Είπε, είπε, είπε σ’ αυτό το θέμα και ολοκλήρωσε χωρίς να πει ούτε μια λέξη για το έγκλημα που είχε συντελεστεί λίγη ώρα πριν στα διεθνή ύδατα της Μεσογείου. Την αιματηρή πειρατική επιχείρηση του σιωνιστικού κράτους ενάντια στο Στόλο της Ελευθερίας, που αφορούσε και ελληνικά πλοία και έλληνες πολίτες. Το έγκλημα αυτό ήδη κυριαρχούσε στην επικαιρότητα σε όλο τον κόσμο και όμως ο εκπρόσωπος της ελληνικής κυβέρνησης δε βρήκε να πει ούτε δυο τυπικά λόγια.
Κανένα πρόβλημα δεν είχαν και οι πολιτικοί συντάκτες γι’ αυτή την αισχρότητα. Συνέχισαν να ρωτούν για τη διαφάνεια, τα σκάνδαλα, τις μίζες και τα παρόμοια. Μέχρι που κάποιος ρώτησε πώς χαρακτηρίζει η ελληνική κυβέρνηση την επίθεση στα πλοία και αν σκοπεύει να κάνει κάποια άλλη ενέργεια πέρα από τη διακοπή της κοινής ελληνοϊσραηλινής αεροπορικής άσκησης. Ιδού η απάντηση του Πεταλωτή: «Η ελληνική κυβέρνηση παρακολουθεί πολύ στενά τις εξελίξεις που βλέπουν το φως της δημοσιότητας τις τελευταίες ώρες. Είναι σαφές ότι η κυβέρνηση καταδικάζει τη χρήση βίας και μάλιστα τη συγκεκριμένη χρήση βίας που ασκήθηκε σε διεθνή ύδατα. Υπήρχε στρατιωτική επέμβαση, στρατιωτική επιχείρηση σε σκάφος με ελληνική σημαία σε διεθνή ύδατα. Συνεπώς, η καταδίκη μας είναι αυτονόητη αλλά και ρητή. Εμείς ζητάμε πλήρη ενημέρωση από το Ισραήλ, γιατί φαίνεται ότι ενημέρωση δεν υπάρχει μέχρι στιγμής, όπως έπρεπε να υπάρχει. Και καταστήσαμε το Ισραήλ υπεύθυνο για την ασφάλεια των Ελλήνων πολιτών».
Πρέπει να κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να προετοιμάσει αυτή τη δήλωση, με τους πιο ήπιους τόνους που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν. Οταν ο επόμενος δημοσιογράφος μίλησε για «μακελειό σε διεθνή ύδατα», που «συνιστά κρατική πειρατεία του Ισραήλ και καταρράκωση του διεθνούς δικαίου», ο Πεταλωτής απάντησε: «Δεν μπορώ να ακολουθήσω τους δικούς σας χαρακτηρισμούς, γιατί δεν συνάδουν με τους διπλωματικούς». Οταν του θύμισαν ότι δολοφονήθηκαν 20 άνθρωποι, απάντησε: «δεν μπορώ να υιοθετήσω χαρακτηρισμούς που μπορεί να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα ή να εννοούν κάτι άλλο». Δηλαδή, μπορεί να σκοτώθηκαν και μόνοι τους οι άνθρωποι!
♦ Νέα φάση προπαγάνδας
Είναι πια αποδεδειγμένο, ότι η κυβέρνηση πήρε την άδεια από την τρόικα να αναπτύξει μια αποπροσανατολιστική και εκτονωτική προπαγάνδα, στη βάση μιας δήθεν «ήπιας» εκδοχής του Ασφαλιστικού, σε σχέση με όσα προέβλεπε το Μνημόνιο με τους ιμπεριαλιστικούς οργανισμούς. Αυτή η προπαγάνδα κράτησε δυο βδομάδες και τέλειωσε με στραπατσαρισμένο άγρια τον Λοβέρδο, ο οποίος την πήρε πάνω του. Από τις αρχές αυτής της εβδομάδας μπήκαμε σε νέα φάση της ίδιας προπαγάνδας. Ο Λοβέρδος παραδέχτηκε πως ό,τι γράφεται στο Μνημόνιο θα εφαρμοστεί (άρα το προσχέδιό του θα αλλάξει – και όχι σε επιμέρους σημεία) και μπήκε μπροστά το νέο σχέδιο: μας ζητούν περισσότερα απ’ αυτά που προβλέπει το Μνημόνιο, αλλά εμείς δεν πρόκειται να υποχωρήσουμε!
Ποια είναι αυτά τα «περισσότερα» που ζητούν οι επιτηρητές της τρόικας; Δεν τα αναφέρουν. Οποιος, όμως, έχει μελετήσει το προσχέδιο Λοβέρδου γνωρίζει ότι σε ουσιαστικότατα θέματα ξεπερνά προς το χειρότερο το Μνημόνιο. Για παράδειγμα, το Μνημόνιο κάνει λόγο για ποσοστό αναπλήρωσης που θα ισούται με 1,2% το χρόνο κατά μέσο όρο (δηλαδή 48% στην 40ετία), ενώ στο προσχέδιο Λοβέρδου, για τις τρεις πρώτες ασφαλιστικές κλάσεις, στις οποίες ανήκει η συντριπτική πλειοψηφία των εργαζόμενων, το ποσοστό αναπλήρωσης για 40ετία κυμαίνεται από 31,08% μέχρι 40,80%. Αυτό είναι ένα από τα πιο ουσιαστικά στοιχεία του νέου Ασφαλιστικού, γιατί προσδιορίζει καθοριστικά το ύψος της σύνταξης. Και από αυτά τα στοιχεία θέλει να τραβήξει την προσοχή η κυβέρνηση, στρέφοντάς την σε κάποιες ανύπαρκτες απειλές από την τρόικα. Στο τέλος, θα μας πει ότι απέτρεψε τα χειρότερα, γι’ αυτό και πρέπει να δεχτούμε το νομοσχέδιο που θα καταθέσει.
♦ Μελαγχολικές σκέψεις
Σε όλο τον κόσμο έγιναν συγκεντρώσεις καταγγελίας του νέου σιωνιστικού εγκλήματος. Και στην Ελλάδα έγιναν συγκεντρώσεις σε πολλές πόλεις. Και ήταν ιδιαίτερα μαζικές. Σε ορισμένες περιπτώσεις, όπως στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη, πιο μαζικές από τις διαδηλώσεις που έγιναν την περίοδο της τελευταίας σφαγής στη Γάζα. Το γεγονός δημιουργεί μελαγχολικές σκέψεις. Μήπως κινητοποιούμαστε όταν χτυπούν δικούς μας ανθρώπους, ενώ ψιλοαδιαφορούμε όταν μακελεύουν τους Παλαιστίνιους; Σίγουρα είναι θετικό το γεγονός ότι ο κόσμος βγήκε οργισμένος στους δρόμους, ότι στην Αθήνα οι μπάτσοι αναγκάστηκαν να μας πνίξουν στο χημικό για να διαλύσουν τη μαχητική συγκέντρωση, όμως εκείνο που θα έχει αξία θα είναι ένα μόνιμο κίνημα αλληλεγγύης στην Παλαιστινιακή Αντίσταση.
♦ Λογική μπακάλη
«Εξορθολογισμός στα θετικά μαθήματα: Λιγότερη ύλη, περισσότερη γνώση» είναι το σλόγκαν της νέας καμπάνιας που ξεκινά το υπουργείο Παιδείας και που την «παίρνει πάνω της» η υπουργός. Οπως έγραψε σε ανακοίνωσή της, έσκυψε σοβαρά πάνω στα παράπονα που εκφράζουν μαθητές για τον όγκο της ύλης στα θετικά μαθήματα.
Προσπαθούν ν’ αντιμετωπίσουν ένα τεράστιο πρόβλημα με τη λογική του μπακάλη. Βγάλε μερικά κιλά μαθηματικά, φυσική, χημεία και καθάρισες. Ομως, οι θετικές επιστήμες είναι κατεξοχήν αυτές που σε μαθαίνουν να σκέφτεσαι. Οταν διδάσκονται σωστά. Οταν αναπτύσσονται διαλεκτικά, έτσι που ο μαθητής να μπαίνει στην ουσία και να κατακτά τη γνώση. Σήμερα, όμως, έχει κυριαρχήσει ο νεοθετικισμός, που έχει εξοβελίσει κάθε έννοια απόδειξης, επομένως και διαδικασίας ωρίμανσης της σκέψης. Το πρόβλημα δεν είναι κυρίως πρόβλημα όγκου όσο πρόβλημα κατεύθυνσης και μεθόδου. Αυτά, όμως, δεν θέλουν να τ’ αλλάξουν, γιατί δεν θέλουν ανθρώπους μορφωμένους σε βάθος, αλλά «μερικά εργαλεία» που απλώς θα ξέρουν να εκτελούν. Μ’ ένα κρεσέντο λαϊκισμού τάζουν μείωση της ύλης, για να χαϊδέψουν τ’ αυτιά μαθητών και γονιών.
►«Αν ο χώρος μας δεν σπαρασσόταν εδώ και ένα χρόνο από μια αδικαιολόγητη και παράλογη εσωτερική σύγκρουση, θα είχε ήδη ξαναφτάσει στα διψήφια δημοσκοπικά ποσοστά». Ο Α. Τσίπρας στην «Κυριακάτικη Αυγή». Ο,τι πεις, Αλέξη ή ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται. Εμείς απλώς να σημειώσουμε ότι τα διψήφια δημοσκοπικά ποσοστά άρχισαν να εξανεμίζονται πριν αρχίσει η μεγάλη φαγωμάρα.