►Αν είχαμε παραπάνω βουλευτές θα είχαμε ακόμα μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα. Καμία αποχή, από εκείνους που θέλουν να τιμωρήσουν ΕΕ και τα κόμματα εξουσίας, που θέλουν γνήσια αταλάντευτη αντιπολίτευση που δεν κάνει παιχνίδια, δεν είναι φού-σκα που θα ξεφουσκώσει, που θα παζαρεύει στο παρασκήνιο.
Αλέκα Παπαρήγα (διακαναλική συνέντευξη, 25.5.09)
►Ηταν πολύ καλός ο πρωθυπουργός. Ηταν ο γνωστός μας Καραμανλής, που ξέρει καλά τα ζητήματα, που απαντά με άνεση σε όποιο ερώτημα του τεθεί. Μέσα από τη χθεσινή συνέντευξη αβίαστα έβγαινε ότι ο Πρωθυπουργός και ξέρει, και θέλει, και μπορεί.
Λευτέρης Ζαγορίτης (για το «ντιμπέιτ»)
►Κάθε άλλο παρά στρέφομαι κατά της επιχειρηματικότητας με γενικό τρόπο (…) Υποστηρίζω την υγιή επιχειρηματικότητα, την επιχειρηματικότητα με κανόνες και αίσθηση εταιρικής και κοινωνικής ευθύνης (…) Εμείς θα στηρίξουμε και θα αναπτύξουμε την υγιή και κοινωνικά υπεύθυνη επιχειρηματικότητα. Ευτυχώς, υπάρχουν πολλές τέτοιες δυνάμεις στη χώρα μας.
Γιώργος Παπανδρέου (Κόσμος του Επενδυτή)
►Ενώ, δηλαδή, στο παρελθόν η αποχή ήταν συνώνυμη της ανοχής, σήμερα εμφανίζεται ως απαξιωτική διαφυγή ενός «βρασμού» που υποδαυλίζεται ταυτόχρονα από πολιτική απογοήτευση, ιδεολογική αμηχανία και κοινωνική αγωνία.
Γιώργος Σεφερτζής (ΚτΕ)
►Το πρόταγμα του παγκοσμιοποιημένου καπιταλισμού προχωράει εδώ και καιρό σε ένα πράσινο λίφτινγκ. Το εμπόρευμα ανακαλύπτει νέες αγορές, ο κύριος Σόρος μεταβάλλεται σε κήρυκα αυτών των επενδυτικών ευκαιριών, ο κύριος Γκορ, αφού κατέβηκε από το Στελθ που έσπερνε το απεμπλουτισμένο ουράνιο στη Σερβία, άρχισε να μοιράζει flyers για το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Η διακυβέρνηση Ομπάμα είναι μια μόνο έκφραση αυτής της νέας επικοινωνιακής εποχής, είναι μια διαπίστωση ότι πράσινο είναι και το χρώμα του δολαρίου. Οι ημεδαποί αντιπρόσωποι δεν μπορούσαν να υστερήσουν.
Θ. Τζιούμπας (πρώην στέλεχος των Οικολόγων Εναλλακτικών, «Ποντίκι»)
►Δεν κάναμε πίσω ακριβώς για να μην επιτρέψουμε να ταυτίσουν την αυθόρμητη διαμαρτυρία των 16άρηδων με την τυφλή βία, ακόμα και με την τρομοκρατία. Αντίθετα, αν είχαμε συμμορφωθεί στις προτροπές του κ. Καρατζαφέρη και των δελτίων των 8, να στηρίξουμε την κυβέρνηση, ο κόσμος της αριστεράς και ιδιαί-τερα τα νέα παιδιά θα μας είχαν γυρίσει την πλάτη.
Αλ. Τσίπρας (Ελευθεροτυπία)