Η κυβέρνηση του Γ. Παπανδρέου από τη δεύτερη κιόλας μέρα της ζωής της άνοιξε τα χαρτιά της όσον αφορά την άσκηση της αντιδασικής πολιτικής της. Την Πέμπτη 9 Οκτώβρη, η υπουργός Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής κάλεσε σε σύσκεψη όλα τα στελέχη των Διευθύνσεων και της Γενικής Διεύθυνσης Ανάπτυξης και Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος (ΓΔΑΠΔΦΠ), ενώ σύμφωνα και με το Προεδρικό Διάταγμα της νέας κυβέρνησης οι κεντρικές υπηρεσίες και η ΓΔΑΠΔΦΠ ανήκουν ακόμη στο υπουργείο Γεωργίας. Ακόμη στο υπουργείο Γεωργίας ανήκει και η άσκηση της δασικής πολιτικής.
Την Παρασκευή το πρωί στην ιστοσελίδα του γραφείου του πρωθυπουργού δημοσιεύτηκε η προκήρυξη για τις θέσεις γενικών και ειδικών γραμματέων των υπουργείων. Μέχρι το μεσημέρι είχαν προκηρυχτεί οι θέσεις για δύο γενικούς και τρεις ειδικούς γραμματείς. Το απόγευμα δημοσιεύτηκε στην ίδια ιστοσελίδα νέα προκήρυξη θέσεων για το υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής: τρεις θέσεις για γενικό γραμματέα και μία θέση για ειδικό γραμματέα.
Οι θέσεις γενικού γραμματέα έγιναν τρεις, γιατί η αρχική θέση για Γενική Γραμματεία Περιβάλλοντος, Δασών, Χωροταξίας και Φυσικών Πόρων σπάει σε δύο: Γενική Γραμματεία Χωροταξίας και Αστικής Ευθύνης και Γενική Γραμματεία Περιβάλλοντος, Δασών και Φυσικών Πόρων. Ενώ η θέση ειδικού γραμματέα είναι μόνο μία, γιατί καταργήθηκαν οι δύο γραμματείες, της κεντρικής υπηρεσίας υδάτων και της διεθνούς ενεργειακής πολιτικής.
Για μας το κύριο πρόβλημα είναι η μεταφορά των κεντρικών δασικών υπηρεσιών στο υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και η άσκηση απ’ αυτό της δασικής πολιτικής. Στη συνέχεια θα εκθέσουμε τους λόγους της κάθετης διαφωνίας μας.
Το σπάσιμο της Γενικής Γραμματείας Περιβάλλοντος, Δασών, Χωροταξίας και Φυσικών Πόρων σε δύο, με χωριστή τη Γενική Γραμματεία Χωροταξίας και Αστικής Ανάπλασης, είναι μεν δευτερεύον ζήτημα, όμως αυτό το σπάσιμο μέσα σε λίγες ώρες, γιατί τους πήραν χαμπάρι ότι πάνε να ξεπατώσουν τα δάση (στο όνομα της κακόφημης ανάπτυξης), δείχνει ότι έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους αδίστακτους, που είναι αποφασισμένοι πάση θυσία να επιταχύνουν τη διαδικασία αυτή, πατώντας στο ισχύον αντιδασικό νομοθετικό πλαίσιο. Ανθρώπους που θα επιχειρήσουν να διευρύνουν και το αντιδασικό νομικό πλαίσιο. Ο Γ. Σουφλιάς και η παρέα του θα φαντάζουν μετά από μερικά χρόνια, συγκρινόμενοι με τη Μπιρμπίλη και την παρέα της, αθώες περιστερές.
Είμαστε πάντοτε αντίθετοι στην πολιτική των υπουργών ΠΕΧΩΔΕ, γιατί η Χωροταξία λειτουργούσε και λειτουργεί σαν μηχανή που αλέθει τα δάση. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ (είτε πράσινος, όπως π.χ. η Βάσω Παπανδρέου, είτε γαλάζιος, όπως ο Γ. Σουφλιάς) παρέκαμπτε παράνομα τον υπουργό Γεωργίας στην άσκηση της χωροταξικής πολιτικής. Δεν είναι λίγες ακόμη οι περιπτώσεις που δημόσια είτε παρασκηνιακά οι υπουργοί ΠΕΧΩΔΕ απαίτησαν ακόμη και την παραίτηση δασολόγων προϊσταμένων Διεύθυνσης, γιατί δεν συνήργησαν στην άσκηση της αντιδασικής πολιτικής τους.
Παλαιότερα το ΥΠΕΧΩΔΕ, εκμεταλλευόμενο το νομικό πλαίσιο, είχε απαιτήσει από το υπουργείο Γεωργίας να δηλώσει αδυναμία σύνταξης των δασικών χαρτών των υπό κτηματογράφηση δήμων και πέτυχε να τους συντάξει η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ, μια εταιρία που εποπτεύεται απ’ αυτό. Η εταιρία αυτή, στα πλαίσια της κτηματογράφησης, δέχτηκε τις αιτήσεις χιλιάδων καταπατητών δημοσίων δασικών εκτάσεων, παραβιάζοντας συνειδητά το τεκμήριο του δημοσίου. Το λέμε αυτό, γιατί είχαν προειδοποιηθεί τόσο η εταιρία όσο και το ΥΠΕΧΩΔΕ από την αρμόδια Διεύθυνση του υπουργείου Γεωργίας με ποιους όρους θα δέχονται τις δηλώσεις ιδιωτών σε περίπτωση που αυτοί εμφανίζονται αντίδικοι με το δημόσιο και διεκδικούν δασικές εκτάσεις. Ακόμη και σήμερα, η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ αρνείται να δώσει στη Διεύθυνση Δασικών Χαρτών τους ιδιοκτήτες των δασικών εκτάσεων που έχουν καταπατηθεί, προκειμένου να υπερασπιστούν δικαστικά το τεκμήριο του δημοσίου, με σκοπό να τρέξουν οι προθεσμίες και έτσι να νομιμοποιηθούν οι καταπατητές. Ακόμη, μετά από παραίτηση πάλι του υπουργείου Γεωργίας, η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ ανέλαβε τη σύνταξη των δασικών χαρτών των 107 υπό κτηματογράφηση δήμων. Μια κτηματογράφηση που θα γίνει με το δασοκτόνο νόμο 3208/2003 και –το σπουδαιότερο– θα γίνει ενώ ισχύει η απόφαση 202 της Επιτροπής Αναστολών με την οποία απαγορεύεται η σύνταξη των δασικών χαρτών. Λόγω χώρου δεν θα συνεχίσουμε άλλο με την απαρίθμηση των παράνομων ενεργειών από το ΥΠΕΧΩΔΕ. Στην ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ δουλεύουν και δασολόγοι. Ομως, ενώ γίνονται αίσχη από την εταιρία δεν είδαμε δασολόγους να προβάλλουν, είτε παρασκηνιακά είτε δημόσια, την αντίθεσή τους. Εκτιμούμε ότι η μηχανή που λέγεται ΥΠΕΧΩΔΕ και ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ αλέθει τόσο τις συνειδήσεις όσο και τις αντιστάσεις.
Γίνεται λοιπόν φανερό, ότι οι διαδικασίες αποχαρακτηρισμού και ξεπατώματος των δασών θα επιταχυνθούν με την ένταξη των δασών στο υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής. Γι’ αυτό είμαστε ενάντια στην ένταξη των δασών και ταυτόχρονα θα αγωνιζόμαστε και ενάντια στο αντιδασικό νομικό πλαίσιο και την αντιδασική κυβερνητική πολιτική και ενάντια στην αντιδασική πολιτική που εκπορεύεται από διάφορες περιβαλλοντικές οργανώσεις.
Γεράσιμος Λιόντος