Η επιστροφή στο σχολείο και μάλιστα χωρίς κανένα διαγνωστικό έλεγχο -ούτε καν αυτόν τον υποτυπώδη και αναξιόπιστο με τα self test- έφερε και την αύξηση των κρουσμάτων στις ηλικίες 0-17 ετών.
Σύμφωνα με τα «μαγειρεμένα» (για να μην ξεχνιόμαστε) στοιχεία του ΕΟΔΥ
- την πρώτη εβδομάδα επιστροφής 1-8/5 (8 ημέρες) τα κρούσματα στις ηλικίες 0-17 ετών ήταν 6.658
- τις επόμενες 8 ημέρες, από τις 9/5 έως τις 16/5, τα κρούσματα σε αυτήν την ηλικιακή κατηγορία ήταν 8.729
Δηλαδή αυξήθηκαν κατά 2.071 κρούσματα.
Επίσης
- στις 17/5 αναφέρθηκαν 1.691 κρούσματα και
- στις 18/5 1.171 κρούσματα
Στα παραπάνω πρέπει να προσθέσουμε και τους ασυμπτωματικούς, που είναι πολλοί σε αυτήν την ηλικιακή κατηγορία.
Να πάρουμε επίσης υπόψη μας ότι στις 17 Μάη καταγράφηκαν 126 εισαγωγές με covid-19 στα νοσοκομεία της χώρας. Ο αριθμός είναι ιδιαίτερα υψηλός για τα δεδομένα του τελευταίου διαστήματος (το δεκαήμερο μια μέρα νωρίτερα είχε κλείσει με μέσο όρο 110 εισαγωγές).
Για την κυβέρνηση Μητσοτάκη, όμως, δεν τρέχει τίποτα. Εβαλε τους υπαλλήλους της, της «επιστημονικής» επιτροπής, να αποφασίσουν ότι μάσκα δε χρειάζεται πουθενά (εκτός από νοσοκομεία, γηροκομεία και αστικά μέσα μεταφοράς) και βγήκε μέσα στην καλή χαρά, ο Πλεύρης και ανακοίνωσε ότι η μάσκα καταργείται και στους εσωτερικούς χώρους από 1ης Ιούνη μέχρι 15 Σεπτέμβρη!
Τα σχολεία όμως της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης λειτουργούν έως και τις 15 Ιουνίου, ενώ στα σχολεία της Δευτεροβάθμιας θα διεξάγονται οι προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις, χώρια οι πανελλήνιες. Αντιλαμβανόμαστε λοιπόν το τεράστιο ρίσκο και την αγωνία μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων, γιατί σε περίπτωση που τα παιδιά νοσήσουν κινδυνεύουν να χάσουν τις εξετάσεις, πολύ δε περισσότερο τις πανελλήνιες.