Δεν έχει σημασία αν ο γιατρός είναι άκρως απαραίτητος για τη λειτουργία ενός νοσοκομείου. Σημασία έχει αν «μιλάει». Αν ο γιατρός έχει αξιοπρέπεια και προσωπικότητα, αν διαμαρτύρεται για τα κακώς κείμενα, τότε τον απολύουν, αν μπορούν να τον απολύσουν. Στέλνουν έτσι ένα μήνυμα σε όλους τους επικουρικούς γιατρούς: «Βουλώστε το, αλλιώς θα έχετε την ίδια τύχη».
Το έκαναν με τον ακτινολόγο-ακτινοθεραπευτή Κώστα Καταραχιά, πρόεδρο του σωματείου εργαζόμενων στον «Αγιο Σάββα». Πρώτα τον ξαπόστειλαν με υποχρεωτική μετακίνηση στη «Σωτηρία», να βγάζει ακτινογραφίες, αντί να προσφέρει ακτινοθεραπεία σε ογκολογικούς ασθενείς, σύμφωνα με την εξειδίκευσή του, και μόλις έληξε το τρίμηνο της υποχρεωτικής μετακίνησής του, τον απέλυσαν, μην ανανεώνοντάς τη σύμβασή του, σε αντίθεση με όλους τους υπόλοιπους επικουρικούς γιατρούς.
Το επαναλαμβάνουν με τον Νίκο Σκούφογλου στον «Ευαγγελισμό». Μπορεί να ανανεώθηκαν όλες οι συμβάσεις των γιατρών που υπηρετούν με παράταση ειδικότητας, μπορεί ο διευθυντής του τμήματος και ο διευθυντής του χειρουργικού τομέα να εισηγήθηκαν θετικά, όμως ο κυβερνητικός γκαουλάιτερ, ο διοικητής του νοσοκομείου, αρνήθηκε να ανανεώσει τη σύμβαση μόνο του εν λόγω γιατρού, γιατί… «μιλάει». Διαβάστε την ανακοίνωση καταγγελίας της ΟΕΝΓΕ λαο βγάλτε τα συμπεράσματά σας:
oenge_apolysi_giatrou