►Οι γαλλικές επιχειρήσεις θέλουν να μείνουν στην Ελλάδα και να μετάσχουν στο πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων, αξιοποιώντας ευκαιρίες που δημιουργούνται με τις αναδιαρθρώσεις στην ελληνική αγορά.
Πιερ Μοσκοβισί
►Σύμφωνα με τον Dirk Schumaker της Goldman Sachs, η Γερμανία έχει συσσωρεύσει καθαρές επενδυτικές πιστώσεις των 2.700 δισ. ευρώ σε άλλες οικονομίες της ευρωζώνης, κυρίως κατά την τελευταία δεκαετία. Από το ποσό αυτό, πάνω από 1.000 δισ. ευρώ έχουν συσσωρευτεί στις πέντε πιο προβληματικές οικονομίες. Εάν το ευρώ επρόκειτο να διασπαστεί, αυτές οι πιστώσεις θα πρέπει να υποτιμηθούν αμέσως κατά 30%-50% περίπου, επιβάλλοντας δαπάνες για το γερμανικό ιδιωτικό τομέα πολύ μεγαλύτερες από τυχόν απώλειες που είναι πιθανόν να προκύψουν από τα τρέχοντα και σχεδιαζόμενα προγράμματα διάσωσης. Με αυτή την έννοια, η Γερμανία δε διασώζει μόνο άλλες οικονομίες. Ο γερμανικός δημόσιος τομέας, και τώρα η ΕΚΤ, εξασφαλίζουν τη διάσωση του ιδιωτικού τομέα στη Γερμανία από τις συνέπειες των τεράστιων προηγούμενων επενδύσεων του στις προβληματικές οικονομίες.
www.banksnews.gr
►Συνήθως χρειάζεται μια γενιά για να ολοκληρωθεί η πολιτική και κοινωνική αλλαγή, που από την Ελλάδα ζητάμε να κάνει πράξη μέσα σε τρία με τέσσερα χρόνια. Υπ’ αυτή την έννοια, δεν είναι ρεαλιστικό να σκεφτούμε ότι η Ελλάδα θα σεβαστεί πλήρως όλες τις δεσμεύσεις, αλλά είναι ρεαλιστικό να πιστεύουμε ότι μπορεί να φτάσει σ’ ένα επίπεδο αρκετά ψηλό, επώδυνο αλλά αναγκαίο.
Μάριο Μόντι
►Περιμένουμε καταρχήν την έκθεση της τρόικας. Και η Ελλάδα θα πρέπει να δρομολογήσει ακόμη αρκετά πράγματα, ωστόσο θα πετύχουμε μια αναβολή με ουδέτερο κόστος.
Μαρία Φέκτερ
►Ο όχλος δεν επιτίθεται λόγω μιας προσβλητικής ταινίας και ένας αμερικανός πρεσβευτής δεν πεθαίνει επειδή κάποιοι που εμφανίζονται ως Κόπτες στην Καλιφόρνια αποφάσισαν με το ανύπαρκτο ταλέντο τους να εξευτελίσουν τον Μωάμεθ.
Ρος Ντούτχατ (NY Times)
►Η κοινοβουλευτική μας ομάδα γνωρίζει τον αγώνα που δίνει όλο το κόμμα για να πετύχει σε εξαιρετικά αντίξοες συνθήκες ένα διπλό στόχο: την παραμονή της χώρας στο ευρώ και την προστασία των αδύναμων κοινωνικών ομάδων. Τη μάχη αυτή τη δίνουν και οι ίδιοι οι βουλευτές μας από την πρώτη γραμμή. Είναι μια συλλογική προσπάθεια , έτσι ξεκίνησε και έτσι θα τελειώσει.
Φώτης Κουβέλης