►Οι προτάσεις Λοβέρδου έχουν σημείο αναφοράς την ασφαλιστική μεταρρύθμιση Γιαννίτση και τις προτάσεις του Πλάτωνα Τήνιου, συμβούλου του πρώην πρωθυπουργού Κώστα Σημίτη.
Το Ποντίκι
►Υπάρχει το κύκλωμα μιας παρασιτικής ολιγαρχίας που φτιάχνει τα καρτέλ στον αγροτικό τομέα. Υπουργοί τα ανέχτηκαν για πολλά χρόνια και επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Δεν τσάκισαν κανένα καρτέλ.
Στ. Τζουμάκας (Αθήνα 9,84)
►Για ένα πράγμα να είστε σίγουρος. Οι τρομοκράτες θα συλληφθούν και θα οδηγηθούν στη Δικαιοσύνη όπως προβλέπεται από το Σύνταγμα και τους νόμους. Πρόκειται για μια χούφτα δειλών ανθρώπων…
Μ. Χρυσοχοΐδης (Ημερησία)
►Οι άνθρωποι που έβλεπαν τα εργοστάσια να κλείνουν, τους μικρομεσαίους να χαροπαλεύουν και την ύπαιθρο να ερημώνει από την αγροτική πολιτική της Ενωσης και στραγγαλισμένη από την παντελή απουσία Σχεδίου για τη γεωργία, οι άνθρωποι λοιπόν αυτοί αντιμετωπίζουν τους αγρότες σαν αναγκαίο κακό. Σαν ιλαρά. Σαν το παιδί που δεν θα ήθελαν να έχουν. Αλλά η αθλιότητα δεν έχει όριο: κανακεύουν τους αγρότες όταν βλέπουν τις κινητοποιήσεις να ευνοούν τη δική τους αντιπολιτευτική δυναμική, και τους βρίζουν όταν βρίσκονται στην εξουσία, παρέα με τα καθεστωτικά τσιράκια των ΜΜΕ, που εχθρεύονται κάθε κινητοποίηση των εργαζομένων και σπεύδουν σαν αμολημένα σκυλιά να επιτεθούν.
Γ. Τριάντης (Ελευθεροτυπία)
►Η ΕΕ προσέρχεται απλώς ως «αστυνόμος» της δημοσιονομικής ορθοδοξίας του Συμφώνου Σταθερότητας να επιβάλει κυρώσεις, να εκβιάσει πολιτικές, να εναρμονιστεί πλήρως με τον κυνισμό των αγορών που απαιτούν μονοδιάστατα, ταξικού μένους μέτρα εις βάρος της εργασίας, της κατανάλωσης, του κοινωνικού κράτους. Απαιτούν μέτρα διεύρυνσης και εμβάθυνσης της φτώχειας εδώ και τώρα, την ώρα που κηρύσσουν το 2010 έτος κατά της φτώχειας. Ολο το οικοδόμημα συμπεριφέρεται με το ήθος και το ύφος ενός οικονομικού ολοκληρωτισμού όπου δεν επιβιώνει ίχνος πολιτικής αλληλεγγύης.
ΚΙΜΠΙ (Κόσμος του Επενδυτή)
►Ο κ. Παπανδρέου άργησε πάρα πολύ να χωνέψει την, όντως αχώνευτη, πραγματικότητα. Τώρα όμως κατάλαβε ότι δεν υπάρχει ελληνική ουτοπία χωρίς ΜΑΤ και πόνο.
Α. Παπαχελάς (Καθημερινή)