♦ Ενα κράτος παντελώς αναξιόπιστο ♦ Ενα κράτος ψευτών και απατεώνων ♦ Παίρνει κάποια μέτρα με καθυστέρηση ♦ Και μετά εναποθέτει τα πάντα στην «ατομική ευθύνη» ♦ Αφήνει τους παπάδες ασύδοτους να λειτουργούν τις εκκλησιές και να «κοινωνούν» τον κόσμο ♦ Και μετά, κατηγορούν τα γερόντια που δεν πειθαρχούν στις οδηγίες ♦ Πώς να μην υπάρξει σύγχυση με τέτοια πολιτική; ♦ Το ίδιο έγινε και πριν από μερικές εβδομάδες ♦ Απαγόρευσαν τα καρναβάλια, όχι όμως και τους ποδοσφαιρικούς αγώνες ♦ 'Η τα θέατρα και τους κινηματογράφους ♦ Το αποτέλεσμα ήταν να θεωρήσει ο κόσμος ότι υπερβάλλουν ♦ Να μην τους πιστεύει ♦ Να βαθύνει η σύγχυση ♦ Κι όταν έκλεισαν τα πάντα, άφησαν ανοιχτά μόνο τα μαγαζιά των παπάδων! ♦ Γι' αυτό έχει σημασία να πούμε εμείς την αλήθεια ♦ Οσο πιο δυνατά, όσο πιο πλατιά μπορούμε ♦ Και κυρίως με πειστική επιχειρηματολογία ♦ Να αναδείξουμε τις τεράστιες ευθύνες του κράτους ♦ Και να τοποθετήσουμε την ατομική ευθύνη στις σωστές της διαστάσεις ♦ Γιατί υπάρχει, ασφαλώς, κι αυτή ♦ Εδώ έχουμε τους παπάδες και τη «θεία κοινωνία» ♦ Στην Τουρκία έχουν τον Ερντογάν και την… κολόνια λεμόνι ♦ Κάτι σαν το «Βυζαντινόν» του Βελόπουλου, στο πιο φτηνό ♦ Ολοι οι σκοταδιστές, ανεξαρτήτως εθνικότητας και θρησκείας, κάθονται στο ίδιο σκάφος ♦ Τι δεν καταλαβαίνετε; ♦ Ορθοδοξία σημαίνει: η μόνη σωστή θρησκεία ♦ Μπορεί μουσουλμάνοι και… αιρετικοί (καθολικοί και διαμαρτυρόμενοι) να κλείνουν τις εκκλησιές, όμως έχουν λόγο ♦ Γιατί δεν έχουν προστασία από το θεό ♦ Οπως έχει η Ορθοδοξία ♦ Ολοι τώρα γλείφουν τους γιατρούς και τους νοσηλευτές ♦ Από τους υπουργούς μέχρι τον πιο χυδαίο δημοσιορουφιάνο ♦ Ολοι αυτοί που τους αποκαλούσαν άχρηστους, τεμπέληδες, παράσιτα ♦ Και ζητούσαν την ιδιωτικοποίηση των πάντων ♦ Οχι, δεν άλλαξαν γνώμη ♦ Μόλις περάσει η μπόρα, θα επανέλθουν ♦ Ζητώντας την ιδιωτικοποίηση των πάντων ♦ Για λόγους «αποδοτικότητας» και «αποτελεσματικότητας» θα μας πουν και πάλι ♦ Τότε όμως πρέπει να τους φράξουμε το δρόμο εμείς ♦ Απαιτώντας όχι μόνο την ενίσχυση του δημόσιου συστήματος Υγείας ♦ Αλλά και το κλείσιμο των ιδιωτικών νοσοκομείων ♦ Ναι, το κλείσιμο ♦ Οπως είχε απαγορευτεί η λειτουργία τους, πριν από μερικές δεκαετίες ♦ Κάτι καφετζήδες που έστησαν τραπεζοκαθίσματα και πουλούσαν φρέντο και καπουτσίνο τους μπουζούριασαν ♦ Και καλά τους έκαναν εδώ που τα λέμε ♦ Τους παπάδες που τάιζαν αραιωμένο κρασί και ψωμί με το ίδιο κουταλάκι, όχι ♦ Αυτοί δεν είχαν απαγόρευση ♦ Ποιος είναι τελικά ο πιο ανεύθυνος; ♦ Οι καφετζήδες που λειτούργησαν τα μαγαζιά ή οι παπάδες που μεταλάβαιναν τον κόσμο; ♦ Το κράτος είναι ♦ Με τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά ♦ Το ίδιο κράτος που στην Βρετανία παίζει ρωσική ρουλέτα με τους πολίτες του ♦ Προσδοκώντας σε απόκτηση στρατηγικού πλεονεκτήματος έναντι των ανταγωνιστών του ♦ Ας πεθάνουν όσοι να 'ναι, αλλά εμείς θα βγούμε από την κρίση πιο σύντομα από τους άλλους ♦ Και με μικρότερη οικονομική ζημιά! ♦ Γι' αυτό και δεν άλλαξε τον όρο ♦ Για λόγους πολιτικής ορθότητας, βρε αδερφέ ♦ «Ανοσία αγέλης» ♦ Αγέλη είναι οι εργάτες για τους βρετανούς μονοπωλιστές ♦ Ούτε καν «κοινότητα» ♦ Διαχειρίζονται έναν κίνδυνο εν καιρώ ειρήνης με λογική πολέμου ♦