● Σας άρεσε το «καλησπέρα Ελλάδα» του Ρογκ; ●●● Πάρτε τώρα και το «καλό κουράγιο» του Ρεν ●●● Και για να μην τα πολυλέμε, λύση υπάρχει ●●● Να τους ευχηθούμε εμείς «καλό κουράγιο» ●●● Στους δρόμους, φυσικά ●●● Πού ακριβώς τον βρίσκουν τον Γιωργάκη οι μεροκαματιάρηδες και του δηλώνουν πρόθυμοι να θυσιάσουν το μισθό τους; ●●● Απότι ξέρουμε, ο πρωθυπουργός δεν κυκλοφοράει στο δρόμο ●●● Ας του πει κάποιος ότι τέτοια παραμύθια μόνο εξοργίζουν ●●● Διότι ο εργαζόμενος αισθάνεται ότι τον αποκαλούν και μαλάκα ●●● Η στήλη ξεκινά καμπάνια οικονομικής συμπαράστασης στους αναξιοπαθούντες υπουργούς ●●● «Βρίσκομαι σε δεινή οικονομική θέση, όπως και οι υπόλοιποι υπουργοί», δήλωσε ο Θεόδωρος Πάγκαλος ο Β’ ●●● Τα ‘χουν δώσει όλα για το λαό και την πατρίδα, χρέος μας να τους βοηθήσουμε ●●● Οχι να καταντήσουν σαν τους αγωνιστές του ‘21, που ζητιάνευαν στις ρούγες ●●● «Στον κώλο σας», είναι η απάντησή μας στους ιδιοκτήτες και τα στελέχη του γερμανικού Focus ●●● Και ν’ αφήσουν τις κουτοπονηριές Καρατζαφέρηδες και λοιποί Ελληνάρες, που νόμισαν ότι βρήκαν την ευκαιρία ●●● Οχι και να μας το παίζουν πατριώτες οι απόγονοι των γερμανοτσολιάδων ●●● Αλλωστε, υποψήφιος βουλευτής του Καρατζαφέρη υπήρξε ο υμνητής του Χίτλερ και των SS Κ. Πλεύρης ●●● Εμείς τον πατριωτισμό μας τον κερδίσαμε με το αίμα των πατεράδων και των παππούδων μας, όπως έλεγε ο Νίκος Μπελογιάννης στους δημίους του ●●● Και μη μας το παίζουν θιγμένοι αυτοί που χρόνια υπηρετούν το γερμανικό (και όχι μόνο) κεφάλαιο ●●● Γιατί το κωλοδάχτυλο του Focus ήταν συμβολικό, ενώ τα «κωλοδάχτυλα» της Χόχτιφ (αεροδρόμιο), της Τίσεν Κρουπ (Σκαραμαγκάς), της Ζίμενς και πλείστων άλλων γερμανικών μονοπωλίων είναι πραγματικά ●●● Μόνο που τα αισθανόμαστε εμείς, όχι αυτοί ●●● Μακριά, λοιπόν, από πατριωτικές σούπες ●●● Γνώμονάς μας ο προλεταριακός διεθνισμός ●●● Οραμά μας μια πατρίδα απαλλαγμένη από ξένους και ντόπιους δυνάστες ●●● Από τους καπιταλιστές και τα τσιράκια τους ●●● «Λαοθάλασσα με το ΠΑΜΕ» είδε ο «Ριζοσπάστης» ●●● Εφτιαξε και σχεδιάγραμμα, μάλιστα, προσθέτοντας στη μικρή συγκέντρωση του ΠΑΜΕ τους διαδηλωτές της συγκέντρωσης των ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ ●●● Είναι τόσο ηλίθιοι οι αναγνώστες της φυλλάδας του Περισσού; ●●● Αν δεν το καταλάβατε, Ομπάμα και Μέρκελ σφάζονται για το ποιος θα πρωτοϋποδεχτεί τον Παπανδρέου ●●● Ο Μητσοτάκης να τα βλέπει αυτά, που έλεγε «δεν κάνει το παιδί για πρωθυπουργός» ●●● Μετά την Αντζελα Γκερέκου, ο Γιωργάκης έχει τη μεγαλύτερη πέραση στο εξωτερικό ●●● Ο Λοβέρδος, μολονότι το ανακοίνωσε, δεν τόλμησε να αναρτήσει για «διαβούλευση» το νομοσχέδιο για τις εργασιακές σχέσεις ●●● Ο Πανάρετος ανάρτησε τις απόψεις «του» για τα «τοπικά κολέγια», χωρίς καν να ρωτήσει την αρμόδια υπουργό ●●● Οι άνθρωποι της παπανδρεϊκής Αυλής αισθάνονται κράτος εν κράτει ●●● Πάντως, το οβάλ γραφείο του Γιωργάκη εμφανίζει αρρυθμίες, αν κρίνουμε από το άδειασμα που αναγκάστηκε να κάνει –με πόνο ψυχής ασφαλώς– στον Πανάρετο ●