♦ Δε νομίζουμε πως το καινούργιο κυριλέ φαγάδικο που άνοιξε στο Γκάζι έχει σχέση με τις προσπάθειες ανασυγκρότησης του πασοκοχώρου, που εξελίσσονται τους τελευταίους μήνες. Απλά οι άνθρωποι του μάρκετινγκ αναζητούν διαφημιστικές ιδέες που θα «δουλέψουν» για την προσέλκυση πελατείας. Απορούμε πώς δεν το είχαν σκεφτεί τόσον καιρό. Εδώ μια πρώην μοντέλα έχει στήσει στο Χαλάνδρι μπαρ με το όνομα… «Στάλιν». Και μια περίοδο κάθε ταβερνείο που… σεβόταν τον εαυτό του περιλάμβανε στο πρόγραμμά του και μερικά αντάρτικα (προς το τέλος, για να μείνουν οι φοιτητάριοι όσο γίνεται περισσότερο στο μαγαζί και ν' αυξηθεί η κατανάλωση). Αυτές οι διαφημιστικές εμπνεύσεις κρατούν μια περίοδο, μετά η μόδα τους περνάει και οι ιδιοκτήτες κάνουν «ανακαίνιση» στο μαγαζί, ψάχνοντας άλλη διαφημιστική μόστρα για να τραβήξουν πελατεία.
♦ Ποιος θα σφυροκοπηθεί; Σύμφωνα με τη ντουντούκα του ΣΥΡΙΖΑ, πρόκειται για «παιχνίδια Μέσων Ενημέρωσης συμφερόντων Μαρινάκη», που κάνει «συνολική προσπάθεια κατά της κυβέρνησης». Τη θέση της φυλλάδας δεν μάθαμε. Λέμε τώρα. Γιατί η θέση της φυλλάδας είναι η θέση της κυβέρνησης. Σε όλα τα θέματα. Με τον πιο χοντροκομμένο τρόπο. Υποτιμώντας τη νοημοσύνη των αναγνωστών της (επ' αυτού δεν μας πέφτει λόγος – δικό τους το πρόβλημα). Το «σφυροκόπημα μέχρι εσχάτων» δεν είναι για τον Μαρινάκη. Αυτός άλλωστε δεν καταλαβαίνει από τέτοια. Είναι φτιαγμένος από το ίδιο χοντρό πετσί που είναι και οι συριζαίοι. Για τους ανθρώπους που αντιδρούν και αγωνίζονται να ματαιώσουν πλειστηριασμούς είναι το σφυροκόπημα. Αυτούς που γεύτηκαν ήδη τα γκλομπ των ΜΑΤ και τα χημικά σε κλειστό χώρο. Αυτούς για τους οποίους ετοιμάζεται νέα, πιο σκληρή κατασταλτική νομοθεσία. Αλήθεια, θύματα του Μαρινάκη είναι όλοι αυτοί; Οχλος που άγεται και φέρεται από την προπαγάνδα ενός μεγαλοεφοπλιστή-μεγαλοεκδότη-μεγαλοπαράγοντα; Ο Κοντονής το είπε στα ίσα. Μόνο ενεργούμενα του Μαρινάκη που δεν τους αποκάλεσε. Η ΕφΣυν τι γνώμη έχει; Οχι τίποτ' άλλο, αλλά η πλειοψηφία τους πρέπει να είναι και αναγνώστες της.
♦ Να κι ένα σύνθημα που δεν αναπαράγει τον συνήθη μηδενισμό με την απαραίτητη καταστροφολογία («κάψτε τα σχολεία» κτλ.). Πάει στην ουσία της εκπαίδευσης που προσφέρει το αστικό σχολειό. Στην κατάκτηση της γνώσης που αντί να είναι χαρά και δημιουργία, γίνεται καταναγκασμός.