♦ Από τον τίτλο ακόμα, το άτυπο όργανο της φράξιας των 53+ (στην οποία σημαντικό ρόλο παίζει ο Τσακαλώτος) φροντίζει να διαχωριστεί από την προπαγάνδα του Μαξίμου, ζητώντας χαμηλούς τόνους και όχι τις «καγκουριές» στις οποίες επιδόθηκε σειρά υπουργών και στελεχών, πλην των Τσακαλώτου-Χουλιαράκη. Διαβάζοντας το σχόλιο κάτω από τον κεντρικό τίτλο, διαπιστώνουμε ότι η «αριστερά του ΣΥΡΙΖΑ» τάσσεται υπέρ της υπογραφής συμφωνίας, εν γνώσει του ότι αυτή θα σφραγιστεί από τον «ανισόρροπο συσχετισμό δύναμης». Ακόμα και για το χρέος οι προσδοκίες που καλλιεργούσε μέχρι πρόσφατα η συριζοπροπαγάνδα προσγειώνονται ανώμαλα: «η ελληνική κυβέρνηση επιδιώκει να αποκομίσει μια όσο γίνεται πιο συγκεκριμένη αναφορά στα μεσοπρόθεσμα μέτρα για το χρέος». Πάνε εκείνα τα… ηρωικά περί συμφωνίας-πακέτο που θα τα περιλαμβάνει όλα. Πλέον δε ζητούν τα μεσοπρόθεσμα μέτρα, αλλά μια αναφορά σ' αυτά, κάπως πιο συγκεκριμένη σε σχέση με τις αποφάσεις του Eurogroup στις 24 Μάη και τις 5 Δεκέμβρη του 2016. Η «Εποχή» δεν μιλάει για «αντισταθμιστικά μέτρα», «μηδενικό δημοσιονομικό αποτέλεσμα» και τα παρόμοια. Ως διαπραγματευτικό στόχο της κυβέρνησης θέτει «τη μεγαλύτερη δυνατή ευχέρεια κινήσεων στα δεδομένα δημοσιονομικά πλαίσια, σαν αντιστάθμισμα στις υποχρεώσεις που την πιέζουν να αναλάβει μετά το τέλος του προγράμματος, προκειμένου να κλείσει η δεύτερη αξιολόγηση». Βλέπετε εσείς το «ένα θα δίνουμε – ένα θα παίρνουμε», που προπαγανδίζουν οι Τσιπραίοι; Το καρφί στους Τσιπραίους έρχεται στο τέλος. Η κυβέρνηση, καταλήγει το πρωτοσέλιδο σχόλιο, «επιδίδεται σε μια προσπάθεια μεγιστοποίησης του προσδοκώμενου οφέλους, για το μέγεθος του οποίου, όμως, καλό θα ήταν να μην τρέφει υπερβολικές προσδοκίες»! Αν πρέπει να σχολιάσουμε κάτι είναι πως η φράξια των 53+ δεν έχει πρόβλημα με την υπογραφή της επέκτασης του Μνημόνιου και την προ-νομοθέτηση σκληρών αντιλαϊκών μέτρων, αλλά με τα προπαγανδιστικά καραγκιοζιλίκια των Τσιπραίων.
♦ Η εικόνα είναι από τους πανηγυρισμούς στη Νέα Σμύρνη για τη νίκη του Πανιώνιου επί του Ολυμπιακού. Το κασκόλ-πανό με το σύνθημα «SOS ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ» το κρατάει ο τερματοφύλακας του Πανιώνιου Γιώργος Μπαντής. Οι συμπαίκτες του δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Φωτογραφίστηκαν και στα αποδυτήρια πίσω από το πανό του Μπαντή. Που δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει. Το είχε κάνει και με την προηγούμενη ομάδα του, τον Αστέρα Τρίπολης, βγάζοντας τη σχετική φωτογραφία με τους λατινοαμερικάνους παίκτες της ομάδας του, πριν από έναν τελικό Κυπέλλου, πάλι με τον Ολυμπιακό. Πρόκειται ασφαλώς για σύμπτωση ότι και τις δύο φορές ο ιερισσιώτης ποδοσφαιριστής διαδήλωσε μια πολιτική άποψη πριν ή μετά από αγώνα με την ομάδα που έχει ως μότο της το «Νο Politica». Ο ίδιος υπήρξε σαφής σε παλαιότερη συνέντευξή του: «Επειδή οι ποδοσφαιριστές όλα αυτά τα χρόνια είναι προνομιούχοι, δε σημαίνει ότι είναι και αμέτοχοι σε ό,τι γίνεται γύρω τους. Θέλω να πιστεύω ότι τουλάχιστον δεν είναι έτσι όλοι. Και αυτοί σκέφτονται, έχουν προβλήματα και δε χρειάζεται να τους χτυπήσει το πρόβλημα την πόρτα για να το καταλάβουν. Το ποδόσφαιρο σου δίνει το βήμα για να μπορέσεις να μιλήσεις».