![](/wp-content/uploads/2020/08/1020/content_sinthimata_berlin.jpg)
♦ «Βρίσκεστε εδώ, επειδή καταστρέφουμε τις χώρες σας». Γραμμένο σε τρεις γλώσσες (γερμανικά, γαλλικά, αγγλικά) το τεράστιο πανό κοσμεί ένα βερολινέζικο τοίχο. Τι κρίμα που δεν γράφει το μήνυμα και στα αραβικά, για να μπορέσει να το διαβάσει η πλειοψηφία των προσφύγων και μεταναστών. Κι έτσι, όμως, είναι σίγουρο ότι οι γλωσσομαθείς θα το μεταφέρουν στους συμπατριώτες τους.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1021/content_kokkines_portes.jpg)
♦ Το κόκκινο, το χρώμα της αντίστασης και της ελπίδας, επέλεξαν οι βρετανικές αρχές για να σταμπάρουν τα σπίτια (σπίτια τρόπος του λέγειν, γιατί πρόκειται για ερείπια) στα οποία εγκαθιστούν αιτούντες άσυλο, μέχρι να εξεταστούν οι αιτήσεις τους. «Μας έχουν βάλει πίσω από κόκκινες πόρτες. Είναι σαν μια διακήρυξη ότι δεν είμαστε το ίδιο με εσάς», είπαν πρόσφυγες στους «Times» που έκαναν σχετική έρευνα. Το υπουργείο Εσωτερικών δήλωσε έκπληξη. Οπως είπαν οι αρμόδιοί του, αυτοί έχουν δώσει τη δουλειά εργολαβία στην εταιρία «ασφάλειας» G4S, η οποία την έδωσε υπεργολαβία στην εταιρία Jomast. Αυτή βρήκε την ευκαιρία να βγάλει κέρδος από κάποια σπίτια που προορίζονται για κατεδάφιση. Η Jomast αρνήθηκε ότι εφαρμόζει πολιτική απαρτχάιντ, μετά το θόρυβο που έγινε, όμως πρόσφυγες που άλλαξαν σε λευκό το χρώμα της πόρτας στο σπίτι που τους έχει παραχωρηθεί αποκάλυψαν πως τους επισκέφτηκε υπάλληλος της εταιρίας και τους ενημέρωσε πως αυτό απαγορεύεται, ενώ λίγες μέρες αργότερα ξύπνησαν και είδαν την πόρτα τους βαμμένη και πάλι κόκκινη.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1022/content_epochh24012015.jpg)
♦ Μνημείο πολιτικής προστυχιάς, για μια ακόμα φορά, το πρωτοσέλιδο της εποχής. Φωτογραφία και πανηγυρικός τίτλος για τη φιέστα του Τσίπρα στο Ταε-Κβον-Ντο και δίπλα ο κεντρικός τίτλος: «Τα μπλόκα να γίνουν γέφυρες». Τι να γεφυρώσουν; Τον ΣΥΡΙΖΑ με την αγωνιζόμενη κοινωνία, διότι έγινε το λάθος να μην ανοίξουν έγκαιρα δίαυλοι επικοινωνίας! Ολα σε μια παρεξήγηση οφείλονται, ρε γαμώτο…