♦ Εξω από τις φυλακές Κορυδαλλού, παραμονή πρωτοχρονιάς, στη διάρκεια του πρωινού επισκεπτήριου. Επειδή εμείς δεν αναρωτιόμαστε για το αν υπάρχουν πολιτικοί κρατούμενοι (όπως ο φαρισαίος υπουργός Δικαιοσύνης του ΣΥΡΙΖΑ), δε χρειάζεται να προσθέσουμε κανένα σχόλιο. Η φωτογραφία «μιλάει».
♦ Στο φόντο η βιτρίνα του μεγαλοκαταστήματος «Ιανός», που έχει το θράσος να αυτοπροσδιορίζεται ως «αλυσίδα πολιτισμού», και μπροστά τα πανό των διαμαρτυρόμενων και καταγγελλόντων βιβλιοϋπάλληλων. Χριστουγεννιάτικη εικόνα στο κέντρο της Αθήνας. Και γιατί μαζεύτηκαν οι βιβλιοϋπάλληλοι να διαμαρτυρηθούν ειδικά μπροστά απ' αυτό το μαγαζί; Γιατί οι καπιταλιστές ιδιοκτήτες του δεν αρκούνται στην υπερεκμετάλλευση των εργαζόμενων και στην επιβολή ενός εργασιακού καθεστώτος που θυμίζει γαλέρα (μέχρι και ηλεκτρονική παρακολούθηση της «απόδοσης» κάθε εργαζόμενου έχουν επιβάλει). Προχώρησαν και στην ποινικοποίηση των εργατικών αγώνων, επιστρατεύοντας τα ΜΑΤ για να σπάσουν παλαιότερη κινητοποίηση για την υπεράσπιση της κυριακάτικης αργίας και οδηγώντας δύο εργαζόμενους στα ποινικά δικαστήρια, όπου καταδικάστηκαν σε πρώτο βαθμό.
♦ Ο καθείς και τα όπλα του. Παραδοσιακός (ως πασόκος) ο αναπληρωτής υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Μ. Μπόλαρης μας έστειλε κάρτα μ’ ένα θρησκευτικό πίνακα (φάτνη, Παναγία, Χριστός κτλ.), συνοδευόμενη από το εξής κείμενο: «Την ειρήνη των Χριστουγέννων επί γης και στις καρδιές μας. Την ευδοκία των Χριστουγέννων εν ανθρώποις και στη ζωή μας. Η χώρα έχει και τις δυνάμεις και τις δυνατότητες για να πορεύεται με σχέδιο και ελπίδα. Καλά Χριστούγεννα»! Aντίθετα, ο υπουργός Περιβάλλοντος Π. Σκουρλέτης μας έστειλε μια κάρτα ασορτί με τη συριζαίικη πολιτική αγυρτεία. Κατακόκκινο φόντο, στο κάτω μέρος οι ευχές και στην κορυφή δυο στίχοι του Ναζίμ Χικμέτ: «Τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμα…». Ε, ρε, βρεγμένη σανίδα που χρειάζεται. Εμείς τις πιο όμορφες μέρες μας σίγουρα δεν τις έχουμε ζήσει ακόμα. Ο Σκουρλέτης τις ζει εδώ κι ένα χρόνο κι επειδή ξέρει ότι δε θα κρατήσουν πολύ, φροντίζει να τις απολαμβάνει…
ΥΓ. Τους ξεπέρασε όλους ο Δ. Στρατούλης (της ΛΑΕ πλέον), που έστειλε ευχετήρια κάρτα μ' ένα τετρακάταρτο ιστιοφόρο να πλέει με φουσκωμένα… κατακόκκινα πανιά!