♦ Θα μιλήσει ο Αλέξης Τσίπρας – Μαζί για την ανατροπή – Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου, ώρα 19:30 Λευκός Πύργος – ΣΥΡΙΖΑ (αφίσα)
Τα τρία τέταρτα της αφίσας καταλαμβάνονται από φωτογραφία του Α. Τσίπρα, με φόντο το Λευκό Πύργο, ο οποίος δείχνει μινιατούρα μπροστά στο πορτρέτο του προέδρου. Διαμαρτυρήθηκαν, λέει, κάποιοι Συριζαίοι για το περιεχόμενο της αφίσας, διότι, λέει, εμφανίζει τον ΣΥΡΙΖΑ ως αρχηγοκεντρικό κόμμα. Ξυδάκι! Δεν ακούσαμε να το λέει η ηγετική ομάδα, είμαστε όμως βέβαιοι ότι κάπως έτσι το συζητά. Δεν είναι, άλλωστε, η πρώτη φορά που βγαίνει τέτοια αφίσα. Και στην Αθήνα, για τη συγκέντρωση του συντάγματος, ίδια αφίσα βγήκε. Και η στήλη είχε σχολιάσει ακριβώς αυτά. Δηλαδή, το σχεδιασμό της αφίσας έτσι που να φαίνεται ότι ΣΥΡΙΖΑ=Τσίπρας. Αυτό απαιτεί ο «επικοινωνιακός» σχεδιασμός, είτε αυτός γίνεται από το περί τον Τσίπρα επιτελείο είτε γίνεται από μισθωμένους συμβούλους. Και σ' όποιον (Συριζαίο) αρέσει. Αλλωστε, οι τέως Πασόκοι και νυν Συριζαίοι το ξέρουν καλά αυτό το παιχνίδι και είναι οι μόνοι που δεν πρόκειται να διαμαρτυρηθούν.
♦ Αλληλεγγύη στον αγώνα των εργαζομένων της ACS Αλίμου και Γλυφάδας – Αμεση καταβολή των οφειλών και των αποζημιώσεων απόλυσης – Ενάντια στην υποτίμηση της εργασίας και της ζωής μας – Συγκέντρωση-Πορεία Σάββατο 14 Σεπτέμβρη 12:00 Πλ. Σουρμένων – Επιτροπή εργαζομένων στην ACS Αλίμου / ΣΒΕΟΔ / Ανοιχτή Συνέλευση Ελληνικού-Αργυρού-πολης / Αλληλέγγυοι/ες από τα Νότια Προάστια / Χώρος αλληλεγγύης και δράσης ΥΠΟΣΤΕΓΟ / Πρωτοβουλία κατοίκων στα Νότια (αφίσα)
Η αλληλεγγύη σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι το εκ των ων ουκ άνευ. Είναι το μείζον και ουδείς «δικαιούται» να την αρνηθεί, ό,τι κι αν επικαλείται. Οταν ξεκινά ένας αγώνας εργαζόμενων, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να τον στηρίξεις. Με δεδομένη τη (γνήσια και όχι υποκριτική) στήριξή σου, μπορείς να καταθέσεις τις απόψεις σου, να κάνεις τις προτάσεις σου ή και την κριτική σου. Αυτά τα λέμε ως γενική βάση και όχι απ' αφορμή το συγκεκριμένο αγώνα και τη συσπείρωση συλλογικοτήτων για τη στήριξή του. Δεν γνωρίζουμε, άλλωστε τα δεδομένα του συγκεκριμένου μετώπου πάλης. Από εκεί και πέρα, υπάρχει το μέγα ζήτημα της οργάνωσης των ταξικών αγώνων, της μορφής που πρέπει να πάρει ο ταξικός συνδικαλισμός στις σημερινές συνθήκες κτλ. κτλ. Θέμα τεράστιο, που θα 'χουμε την ευκαιρία να το συζητήσουμε και την επόμενη Παρασκευή, στη σχετική εκδήλωση που οργανώνεται στην «Κόντρα».
♦ Πρόγραμμα κατάληψης, 12/9 έως 17/9 – Πέμπτη 12/9: Ρεμπέτικο γλέντι (μπυρίτσα, κρασούμπα και ντρίγκι-ντράγκα) – Παρασκευή 13/9: Συλλογική κουζίνα με τους απεργούς του ΕΚΠΑ στην είσοδο της Πανεπιστημιούπολης στην Ούλωφ Πάλμε – Προβολή του ντοκιμαντέρ «Πώς το καταλάβαμε» πάνω στο κίνημα των Καταλήψεων στέγης και τους ανοιχτούς κοινωνικούς χώρους στην Ελλάδα – Σάββατο 14/9: Εκδήλωση-συζήτηση: «Επίθεση στην Εκπαίδευση και Συγκρότηση Πανεκπαιδευτικού Μετώπου» – Πάρτυ (χοροεσπερίδα για την οικονομική ενίσχυση της κατάληψης) – Κυριακή 15/9: Συντονιστική Επιτροπή Κατάληψης – Προβολή της ταινίας «Dr. Stangelove» (Stanley Kubrick, 1964) – Τρίτη 17/9: Συνέλευση του Συλλόγου Φοιτητών Φυσικού – Συντονιστική Επιτροπή Κατάληψης Φυσικού (αφίσα)
Και τη μέρα τι γίνεται, ρε παιδιά; Καμιά εξόρμηση σε καμιά γειτονιά, ας πούμε, ή στο κέντρο της Αθήνας δε θα είχε νόημα; Απλά γλεντάμε και τα λέμε μεταξύ μας και ενδιαμέσως πάμε στη διαδήλωση;