♦ Ding dong! The witch ise dead! (Ντινγκ ντονγκ! Η μάγισσα πέθανε)
♦ Over $10 million of our money for a Tory funeral! (Πάνω από 10 εκατομμύρια λίρες από τα δικά μας χρήματα για μια κηδεία των Τόρι)
♦ Rest in shame (Αναπαύσου εν ντροπή)
Aυτοσχέδια πανό στα χέρια βρετανών που κατήγγειλαν τη Θάτσερ ακόμη και τη μέρα του ενταφιασμού της, παρά τα δρακόντεια αστυνομικά μέτρα. Βρήκαν τον τρόπο να διαδηλώσουν την ώρα της κηδείας, να σηκώσουν τα πανό τους, να αναζητήσουν τα φλας των φωτορεπόρτερ. Δείγμα μιας καλώς εννοούμενης εμμονής της βρετανικής εργατικής τάξης, που μίσησε τη Θάτσερ όσο κανέναν άλλο άνθρωπο και περίμενε τη μέρα που θα πεθάνει για να πανηγυρίσει, σπάζοντας μια παράδοση που θέλει επίδειξη σεβασμού στους νεκρούς. Απ’ αυτή την άποψη, η βρετανική εργατική τάξη παρέδωσε ένα χρήσιμο μάθημα πολιτικού αντικομφορμισμού. Μέχρις εκεί, όμως. Γιατί αυτό το ξέσπασμα είναι καθαρά ηθικού χαρακτήρα. Δεν ήταν ένα αγωνιστικό ξέσπασμα. Αλλωστε, οι Τόρις, το κόμμα της Θάτσερ είναι που κυβερνά σήμερα, όπως κυβέρνησε και μετά τη Θάτσερ, με τον Μέιτζορ. Οταν το μίσος συγκεντρώνεται σ’ ένα πρόσωπο, μπορεί μεν να χαλάει τη φιέστα θλίψης που στήνουν οι αστοί, ταυτόχρονα όμως γίνεται δύναμη για το σύστημα εξουσίας.
♦ Πορεία αλληλεγγύης στους μετανάστες – Κυριακή 28 Απριλίου 15:00 στη Νέα Μανωλάδα (κεντρική πλατεία) – Ο καπιταλισμός για να διατηρήσει αυτό που εννοεί ανάπτυξη αντιμετωπίζει τους ανθρώπους ως κάτι αναλώσιμο σε μια μηχανή κέρδους. Χιλιάδες αγαθά, όπως οι φράουλες της Νέας Μανωλάδας, που κατακλύζουν τα ράφια των «super markets της αφθονίας. Παγκοσμίως, είναι προϊόντα στυγνής και αιματοβαμμένης εκμετάλλευσης. Αφού πρώτα οδήγησαν στην ανεργία το λαό τώρα διαφημίζουν ως μονόδρομο για έξοδο από την κρίση, που οι ίδιοι κατασκεύασαν, μια ανάπτυξη που χωράει επιχειρήσεις σαν του Βαγγελάτου ή σαν τα μεταλλεία χρυσού στις Σκουριές Χαλκιδικής. Στην ίδια λογική τα στρατόπεδα συγκέντρωσης μεταναστών που στήνει το κράτος σε όλη την επικράτεια επιτρέπουν και στους παρατρεχάμενους επιχειρηματίες να στήνουν τα δικά τους στρατόπεδα εργασίας. Αυτό που βιώνουν δίπλα μας αυτή τη στιγμή οι μετανάστες είναι η εικόνα από το μέλλον που περιμένει όλους μας. Καλούμε την κοινωνία να κατανοήσει ότι βρίσκεται στην ίδια μεριά με τους μετανάστες απέναντι στην επίθεση του κράτους και του κεφαλαίου. – Διαρκείς αγώνες για έναν κόσμο χωρίς εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο! – αυτοοργανωμένη συλλογικότητα ΑΝΤΑΡΑ / antara-action.blogspot.gr (αφίσα)
Δε θα κάνουμε καμιά κριτική στο κείμενο που περιλαμβάνει η αφίσα. Οχι γιατί δεν υπάρχουν σημεία στα οποία θα κάναμε τις παρατηρήσεις μας, αλλά γιατί το μείζον είναι να εξαίρονται αυτές οι προσπάθειες συλλογικοτήτων που προσπαθούν να δράσουν μέσα στο ζοφερό κλίμα της επαρχίας, αντιμετωπίζοντας καχυποψία, εχθρότητα και προσπάθειες απομόνωσής τους. Η ΑΝΤΑΡΑ δραστηριοποιείται στον Πύργο και τη γνωρίζουμε γιατί μας στέλνει τα υλικά της.