♦ Τα Ενθέματα της «Αυγής» και το Unfollow παρουσιάζουν: Αντιμέτωποι με το νεοφασισμό σήμερα – Μια συζήτηση για την άνοδο της Χρυσής Αυγής και την έξαρση της ρατσιστικής βίας – Τετάρτη 19 Σεπτεμβρίου, 19.30, στον κήπο του Συλλόγου Ελλήνων Αρχαιολόγων, Ερμού 134-135 – (ομιλητές Ν. Γιαννόπουλος, Αρτ. Καλοφύρη, Ν. Μάινα Κινύουα, Μ. Κουζέλης, Δ. Χριστόπουλος) – Μετά την εκδήλωση θα ακολουθήσει συζήτηση και ποτό στον κήπο (αφίσα)
Το κείμενο της σχετικής πρόσκλησης για την εκδήλωση με ποτό στον κήπο είναι περισσότερο κατατοπιστικό από την αφίσα, διότι δίνει στίγμα. Το παραθέτουμε: «Το τελευταίο διάστημα, αισθανόμαστε καθημερινά ότι η δράση της Χρυσής Αυγής είναι πλέον ανεξέλεγκτη. Είναι σαφές ότι δεν πλήττει μόνο τους μετανάστες, τους ρομά, τους πολιτικούς αντιπάλους, πλήττει τη δημοκρατία, την κοινωνία, τον πολιτισμό και απειλεί –κι αυτό δυστυχώς δεν είναι σχήμα λόγου– τη σωματική ακεραιότητα και τη ζωή μας. Η δράση αυτή, σε συνδυασμό με την κοινοβουλευτική εκπροσώπηση της Χρυσής Αυγής, την αυξημένη δημοσκοπική καταγραφή της, την αδράνεια, τουλάχιστον, των κρατικών αρχών, τη σιωπή μεγάλου μέρους του πολιτικού και δημοσιογραφικού κόσμου (για να μην αναφερθούμε σε περιπτώσεις άμεσης υποστήριξης από εφημερίδες όπως το Πρώτο Θέμα), συνθέτουν ένα εφιαλτικό σκηνικό. Με αυτές τις σκέψεις και τα συναισθήματα, και θεωρώντας ότι η ανάγκη πλατιάς αντιφασιστικής δράσης αποτελεί άμεση προτεραιότητα, σας καλούμε στην εκδήλωση…». Σε τι άραγε θα συνίσταται η «πλατιά αντιφασιστική δράση»; Μήπως σε μια ακόμα «κούφια» διαδήλωση; ‘Η μήπως σε κάποια συγκέντρωση στην πλατεία Αγίου Παντελεήμονα, υπό την προστασία των ΜΑΤ, όπως είχε επιχειρήσει παλιότερα ο συγκεκριμένος χώρος, κατεξευτελιζόμενος; Ομως, πέρα απ’ αυτά τα ερωτήματα, με τις ευνόητες απαντήσεις, εκείνο που έχει σημασία είναι δύο επισημάνσεις: η ΧΑ «πλήττει τη δημοκρατία, την κοινωνία και τον πολιτισμό»! Ποια δημοκρατία πλήττει η ΧΑ; Την αστική δημοκρατία προφανώς. Φαινομενικά, βέβαια, γιατί στην πραγματικότητα αποτελεί το μακρύ χέρι αυτής της δημοκρατίας, του αστικού κράτους. Αλλωστε, η ξεφτίλα αυτής της δημοκρατίας, το ξέσκισμα των δικαιωμάτων των εργαζόμενων, το κατασταλτικό της ντελίριο, φουσκώνουν τα πανιά των νεοναζί. Οποιος αντιπαρατίθεται στους νεοναζί στο όνομα της αστικής δημοκρατίας παίζει το παιχνίδι τους. Η δεύτερη επισήμανση έχει να κάνει με την αναφορά σε «αδράνεια, τουλάχιστον, των κρατικών αρχών». Δεν αναφερόμαστε μόνο στην κομψότητα της διατύπωσης, αλλά σ’ αυτό που υποκρύπτει: έκκληση προς τις κρατικές αρχές ν’ αντιμετωπίσουν το φασιστικό φαινόμενο!
♦ Capitalism is killing you – Fascism won’t save you (ανυπόγραφο σύνθημα με κόκκινο σπρέι στον τοίχο της Ακαδημίας Αθηνών)
Λέτε να το ‘γραψε Ελληνας; ‘Η το ‘γραψε κάποιος αλλοδαπός αντιφασίστας που θέλησε να καταθέσει τη δική του συμβολή στις ελληνικές πολιτικοκοινωνικές εξελίξεις; Αν το ‘γραψε Ελληνας, τότε βρίσκεται «αλλού». Αν το ‘γραψε αλλοδαπός, είναι κρίμα, γιατί η πλειοψηφία αυτών στους οποίους απευθύνεται δε θα μπορέσουν να πάρουν το εύστοχο μήνυμά του.