Χέρια από τα οποία στάζει το αίμα των παιδιών της Παλαιστίνης…
Κυνισμός
«Εχουμε εγκρίνει τόσες πολλές μεταρρυθμίσεις, μόλις πρόσφατα μια μείωση συντάξεων κατά 25%»! Η δήλωση έγινε από τον υπουργό Οικονομίας, Δημήτρη Παπαδημητρίου, στη γερμανική «Ντι Βελτ» και μάλλον δε χρειάζεται ανάλυση για να γίνει κατανοητή. Ευρισκόμενος στην πρωτεύουσα της ηγέτριας ιμπεριαλιστικής δύναμης της ΕΕ, ο αμερικανοτραφής υπουργός της συγκυβέρνησης των Τσιπροκαμμένων καμαρώνει για τα αντιλαϊκά μέτρα που πήρε η κυβέρνησή του, για να υποστηρίξει την άποψη ότι κακώς αυτή η κυβέρνηση κατηγορείται για… λαϊκισμό και… αντιμεταρρυθμιστικό πνεύμα.
Μας δίνει και τον ορισμό της μεταρρύθμισης ο Παπαδημητρίου: όταν διαβάζετε και ακούτε για μεταρρυθμίσεις (ιδιαίτερα αγαπημένη λέξη και του Τσίπρα), να ξέρετε πως πρόκειται για αντιλαϊκά μέτρα. Η αστική τάξη έχει εδώ και χρόνια μεταστρέψει το νόημα μιας λέξης που από τις αρχές του 20ού αιώνα είχε γίνει σημαία στα χέρια της αστικοποιημένης σοσιαλδημοκρατίας. Τότε, μεταρρύθμιση σήμαινε αλλαγή προς όφελος της εργατικής τάξης, μικροβελτίωση της θέσης της στο καπιταλιστικό σύστημα, με στόχο να ανακοπεί το ρεύμα στράτευσης στο επαναστατικό κομμουνιστικό κίνημα. Πλέον, μεταρρύθμιση σημαίνει αφαίρεση αυτών των μικροκατακτήσεων που με αγώνες πολλών δεκαετιών κατάφερε να κερδίσει η εργατική τάξη.
Της σφαλιάρας
Τι είναι ο Κλάους Ρέγκλινγκ; Ο γενικός διευθυντής του EFSF/ESM. Ενας τεχνοκράτης, ένας μάνατζερ, προϊστάμενος του οποίου είναι και ο Τσακαλώτος, αφού το ΔΣ του ευρωπαϊκού αυτού μηχανισμού αποτελείται από τους υπουργούς Οικονομικών. Ναι, αλλά ο Ρέγκλινγκ είναι επιλογή της Γερμανίας, που λόγω καπιταλιστικού μεγέθους έχει βάλει και τα περισσότερα λεφτά στο Ταμείο. Οταν μιλάει, λοιπόν, μιλάει με τις πλάτες του Σόιμπλε. Γι' αυτό δεν έχει κανένα πρόβλημα να παρέμβει στα εσωτερικά μιας κυβέρνησης (που υποτίθεται ότι είναι προϊστάμενός του) και να χωρίζει τους υπουργούς σε καλούς και κακούς, υποκαθιστώντας τον πρωθυπουργό αυτής της κυβέρνησης.
«Δουλεύουμε πολύ καλά με τον υπουργό Οικονομικών Ευκλείδη Τσακαλώτο, κάποιοι άλλοι υπουργοί της κυβέρνησης, όμως, ορισμένες φορές αμφισβητούν μέτρα τα οποία έχουν συμφωνηθεί, συγκεκριμένες αποκρατικοποιήσεις, και αυτό στέλνει ένα μήνυμα στις αγορές και ευρύτερα στο ευρωπαϊκό κοινό» δήλωσε ο γερμανός τεχνοκράτης, από τη συχνότητα της ελληνικής κρατικής τηλεόρασης. Πώς αντέδρασε η κυβέρνηση; Μια κυβέρνηση της σφαλιάρας σ' αυτές τις περιπτώσεις κάνει πως δεν καταλαβαίνει.
Δεν νομίζουμε πως ο Τσίπρας θα τρέξει να διώξει τον Σκουρλέτη ή τον Σπίρτζη, επειδή ο Ρέγκλινγκ τους βρίσκει… αντιδραστικούς. Το καμπανάκι χτυπάει, όμως, και στο εσωτερικό της κυβέρνησης θα πολλαπλασιαστούν οι πιέσεις για να «μαζευτούν» όλοι. Αλλωστε, κανένας απ' αυτούς τους υπουργούς δε σαμποτάρισε κάποια ιδιωτικοποίηση. Καμιά κουβέντα λένε σε συνεντεύξεις τους, δημιουργώντας απόθεμα σε ψηφαλάκια και σταυρουδάκια για μελλοντική εκλογική χρήση.
Πόντιος Πιλάτος
«Δεν μπορεί να γίνει δικανική ή κοινοβουλευτική συζήτηση του θέματος – γιατί έχει προκύψει από μία είδηση που αφορά σε παρανόμως κτηθέντα αποδεικτικά μέσα (…) Επομένως δεν νομίζω ότι μπορούμε να συζητήσουμε το θέμα». Αυτή ήταν η τοποθέτηση του πρώην υπουργού Δικαιοσύνης και καθηγητή του Ποινικού Δικαίου, Νίκου Παρασκευόπουλου, στις φωνές της αντιπολίτευσης για κάτι «κασέτες» που κυκλοφόρησαν και φέρουν αξιωματικό του Λιμενικού να προσπαθεί να πείσει ισοβίτη, καταδικασμένο για την υπόθεση του «Noor 1», να «δώσει» τον Μαρινάκη ως χρηματοδότη του φορτίου της ηρωίνης, με αντάλλαγμα την ελευθερία του, εμπλέκοντας στο «ντιλ» τον Καμμένο, τον Μελισσανίδη, τον Κοντονή και μια εισαγγελέα.
Ο κύριος καθηγητής έμπλεξε τη Βουλή με τη δικαστική αίθουσα. Σε μια δικαστική αίθουσα, ελέγχεται η νομιμότητα των αποδεικτικών μέσων. Στη Βουλή, όμως, γίνεται πολιτική συζήτηση. Η επίκληση δικονομικών κανόνων για την αποφυγή μιας πολιτικής συζήτησης υποβιβάζει τον Ν. Παρασκευόπουλο σε επαρχιώτη δικολάβο. Και πολιτικά αποκαλύπτει πως οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ προσπαθούν να αποφύγουν τη συζήτηση, γιατί είτε ως κυβέρνηση είτε κάποιοι από την κυβέρνηση, έχουν τη φωλιά τους λερωμένη.
ΥΓ. Ο Ν. Παρασκευόπουλος ατύχησε και ως νομικός. Πρώτον γιατί γνωρίζει πως η κρίση για το αν πρόκειται για παράνομα αποδεικτικά μέσα ανήκει στο δικαστήριο και σε κανέναν άλλο. Εκτός αν ο ίδιος μίλησε ως… συνήγορος υπεράσπισης του Καμμένου, του Κοντονή, του Μελισσανίδη, της Τζίβα και όσων άλλων εμπλέκονται στις υποκλαπείσες τηλεφωνικές συνομιλίες. Δεύτερον για-τί γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα ότι επιτρέπεται η χρήση υποκλαπέντος τηλεφωνικού υλικού, αν αφορά διαφθορά κρατικών αξιωματούχων. Επί υπουργίας του ψηφίστηκε η σχετική ρύθμιση.
Τι είδους κολπάκια;
«Κολπάκια Καλογρίτσα» ήταν ο τίτλος σχολίου της εφημερίδας Documento του Κ. Βαξεβάνη. Το σχόλιο κατηγορεί την οικογένεια Καλογρίτσα ότι επιχείρησε να κατοχυρώσει στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας του Καταναλωτή «δέκα τίτλους που παραπέμπουν ευθέως στο Documento» (διάφορους συνδυασμούς των λέξεων «αποκαλυπτικό», «αποκλειστικό», «αληθινό» και «Documento», στον ενικό και τον πληθυντικό), όμως πήρε απόρριψη για όλους, γιατί «τον τίτλο της εφημερίδας Documento έχει κατοχυρώσει ο Κώστας Βαξεβάνης».
Τα συνεταιράκια χώρισαν και… ψιλοσφάζονται, όπως γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις. Ο Καλογρίτσας προφανώς θέλει να βγάλει εφημερίδα (ή ιστοσελίδα) με τίτλο που να παραπέμπει στο Documento. Κι ο Βαξεβάνης τον μπλοκάρισε, γιατί πρόλαβε και κατοχύρωσε τον τίτλο προσωπικά. Εμείς άλλη απορία έχουμε, όμως. Το αρχικό σχήμα το καταλαβαίναμε: ο καπιταλιστής Καλογρίτσας έβαλε τα λεφτά και ο δημοσιογράφος Βαξεβάνης ανέλαβε να «τρέξει» το εκδοτικό σχέδιο. Τώρα που ο Καλογρίτσας έφυγε από το σχήμα, με τι λεφτά κινείται η εφημερίδα; Οχι, πάντως, με τα λεφτά από τις πωλήσεις, που κινούνται σε επίπεδα… πολικών θερμοκρασιών (κάπου μεταξύ 13.000 και 16.000 φύλλων).
Βουρ στον πατσά
«Αν δεν απατώμαι, είναι η τρίτη κατά σειρά ήττα των “συνεννοησάκηδων”, μετά την αποδοκιμασία τους στις εκλογές του Σεπτεμβρίου του 2015, και στις εσωκομματικές εκλογές της ΝΔ που ακολούθησαν. Και αποδεικνύονται πάλι οι μεγάλοι ηττημένοι των εξελίξεων, μαζί με την κυβέρνηση». Ο Πρετεντέρης ξιφουλκεί από τις στήλες του «Βήματος» ενάντια σ' αυτούς που αποκαλεί «συνεννοησάκηδες» της ΝΔ, δηλαδή τους Καραμανλικούς και τον Μεϊμαράκη. Και προωθεί τη γραμμή Κούλη: «κάτω η κυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ».
Δύσκολο να προωθεί τόσο φανατικά αυτή τη γραμμή, χωρίς προηγούμενη συνεννόηση με τον Μαρινάκη, που μπορεί να μην ανέλαβε ακόμα τυπικά τον ΔΟΛ, όμως είναι σίγουρο πως δεν έχει αφήσει το «μαγαζί» που μόλις αγόρασε στον… αυτόματο πιλότο του κάθε Πρετεντέρη. Υπό το φως αυτής της πραγματικότητας (δηλαδή της μετατροπής του ΔΟΛ σε ανοιχτό στήριγμα της ΝΔ, και όχι του «Κέντρου» ή της «Κεντροαριστεράς», όπως υποτίθεται ότι ήταν παραδοσιακά), μπορούν να ερμηνευτούν και κινήσεις όπως η ανάμιξη του Καμμένου σε μια αναμόχλευση της περιβόητης υπόθεσης του «Νoore 1» σε τρόπο ώστε να εκτεθεί ο Μαρινάκης (περισσότερα γι' αυτό θα διαβάσετε σε άλλες στήλες).
«Συνεννοησάκηδες»
Εκτός από τους «συνεννοησάκηδες» που εννοεί ο Πρετεντέρης, υπάρχουν κι εκείνοι που δεν κρύβονται. Ο Μίχαλος του ΕΒΕΑ, για παράδειγμα, έγραψε ολόκληρο άρθρο στην «Καθημερινή», χωρίς ίχνος κριτικής για το αποτέλεσμα της «διαπραγμάτευσης» με τους δανειστές, που ολοκλήρωσε η κυβέρνηση. Λίγο ακόμα και θα έγραφε ανοιχτό έπαινο προς την κυβέρνηση, αλλά… συγκρατήθηκε και περιορίστηκε σ' αυτό: «Τα χρόνια που πέρασαν ήταν πολύ δύσκολα για τη χώρα μας. Και τώρα βρισκόμαστε για μία ακόμη φορά σε σημείο καμπής. Από τις αποφάσεις και τις εξελίξεις των επόμενων μηνών θα κριθεί εν πολλοίς η δυνατότητα της χώρας να γυρίσει σελίδα. Θα κριθεί το μέλλον της ελληνικής οικονομίας. Θα κριθεί η προσπάθεια που έγινε με κόπο και θυσίες από τον ελληνικό λαό».
Και ο Κορκίδης της ΕΣΕΕ έκανε δική του χωριστή δήλωση σε εντελώς διαφορετικό μήκος κύματος από την επίσημη θέση της ΝΔ. Γι' αυτόν, η συμφωνία στο Eurogroup έγινε «προς ανακούφιση όλων» και μ' αυτήν «βρέθηκε ένα μίνιμουμ συνεννόησης για την εκταμίευση της ενισχυμένης δόσης και ενός συμβιβασμού μεταξύ δανειστών και Κυβέρνησης με μια “υποσχετική“ για το χρέος». Μιλάει και για «υπερδόση», ενώ για το ζήτημα του χρέους αναφέρει ότι «μπορεί να μην κατέληξαν στο επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά σε συμβιβαστική λύση περιγραφής ενός οδικού χάρτη με ρήτρα ανάπτυξης και έναρξη συγκεκριμένης εφαρμογής με τη συμμετοχή του ΔΝΤ». Και καταλήγει: «Ας ελπίσουμε λοιπόν, ότι από το θετικό μήνυμα κλεισίματος της εκκρεμότητας της 2ης αξιολόγησης, θα απομακρυνθεί η αγωνία και η αβεβαιότητα στην πραγματική οικονομία και θα δημιουργηθούν προσδοκίες για ένα καλύτερο κλίμα στην ελληνική αγορά».
Αμα έχει τέτοια στελέχη στη ΝΔ, τι να τους κάνει τους εχθρούς ο Κούλης;
Ξέσπασμα
«Τι κάνει αυτή εδώ; Εσύ φταις για όλα αυτά, εσύ, το κόμμα σου και η κυβέρνησή σου. Δολοφόνε! Αίμα έχεις στα χέρια σου. Φύγε από εδώ!». Μολονότι οι επιτελείς της είχαν προσπαθήσει να κάνουν επιλογή των ανθρώπων και είχαν ορίσει να γίνει σε μια εκκλησία του Κένσινγκτον η συνάντηση της Τερίζα Μέι με ανθρώπους που επέζησαν από τη φονική πυρκαγιά στο Grenfell Tower, η βρετανίδα πρωθυπουργός δε γλίτωσε το κράξιμο. Με το που την είδαν να μπαίνει στην εκκλησία του αγίου Κλήμη, οι άνθρωποι ξέσπασαν και η σεμνή τελετή έλαβε πρόωρο τέλος. Την επομένη, οι επιτελείς της Μέι διάλεξαν προσεκτικά μερικούς από τους επιζώντες και τους πήγαν για συνάντηση με τη Μέι στην πρωθυπουργική κατοικία. Η ζημιά όμως είχε γίνει για τη «Θάτσερ τσέπης», όπως την αποκαλούν πια στη Βρετανία.
Πίνει τίποτα;
«Ο γαλλικός λαός δεν έδωσε καμιά ευκαιρία στους επιζήσαντες του παλαιού κόσμου και μας ανέθεσε να ηγηθούμε της μάχης». Πίνει τίποτα ο Ζαν-Λικ Μελανσόν. Δε νομίζουμε. Ουκ εά τον καθεύδειν το του Τσίπρα τρόπαιον…