![](/wp-content/uploads/2020/08/54/content_dendias_manolada.jpg)
Πρόκληση Δένδια
Γιατί πέρασε στο ντούκου η επίσκεψη Δένδια στην παραγκούπολη των σύγχρονων σκλάβων της Μανωλάδας; Γιατί δεν βρέθηκε ένας να βάλει μια φωνή: «πώς τολμάς, ρε αλήτη»; Καλά στο νοσοκομείο όπου νοσηλεύονταν οι τραυματίες, αλλά και στον άθλιο παραγκομαχαλά; Να κάνει επίδειξη ευαισθησίας ο άνθρωπος που οργάνωσε τον «Ξένιο Δία», ο άνθρωπος που γεμίζει τα στρατόπεδα συγκέντρωσης με μετανάστες σαν κι αυτούς που πήγε να επισκεφτεί;
Η επίσκεψη Δένδια στη Μανωλάδα είναι εξίσου ντροπή για τον ελληνικό λαό με τους πυροβολισμούς των μπράβων της καπιταλιστικής αγροτικής επιχείρησης.
♦ Αδίστακτοι δημαγωγοί
«Είπαμε ό,τι λέγαμε πάντα. Δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην κατάργηση, την αναστολή, την αντικατάσταση κλπ. Εχουν φτωχύνει τον ελληνικό λαό, μην φτωχύνουν και το λεξιλόγιό μας». Ο κύριος που παρέδιδε δημοσίως μαθήματα ελληνικών είναι ο Πάνος Σκουρλέτης, άτυπο Νο 2 του ΣΥΡΙΖΑ και πάντως ο πιο στενός συνεργάτης του Τσίπρα. Αναφερόταν, όπως καταλαβαίνετε στην περιβόητη φράση του Τσίπρα στο συνέδριο του Economist για «αναστολή του μνημονίου». Τα ίδια έλεγε και ο Σταθάκης (χωρίς αυτός να παραδίνει και μαθήματα ελληνικών): ότι είναι το ίδιο πράγμα και κανένα λάθος δεν έκανε ο Τσίπρας.
Οταν είδαν ότι αυτό δεν περνούσε, ότι εκτός από τον Λαφαζάνη και άλλα στελέχη της μειοψηφίας έσπαγε πλάκα μαζί τους και ο αστικός Τύπος, βγήκαν με καινούργια γραμμή. Ηταν ένα φραστικό ολίσθημα του Τσίπρα ήταν η νέα γραμμή, που την λανσάρισαν ο Βίτσας, ο Βούτσης, αλλά και ο… Σκουρλέτης.
Τι να πεις; Οι άνθρωποι είναι αδίστακτοι τυχοδιώκτες και αδίστακτοι δημαγωγοί. Δε διστάζουν μπροστά σε τίποτα. Επί της ουσίας εμείς τα γράφουμε εδώ και ένα χρόνο. Η επιλογή του Τσίπρα για διαπραγμάτευση εντός της Ευρωζώνης, «πάση θυσία», είναι δεδομένη. Ο Τσίπρας απλώς την υπενθυμίζει, όταν βρίσκεται σε ακροατήρια καπιταλιστών και στελεχών επιχειρήσεων ή διεθνών οργανισμών. Τα υπόλοιπα είναι δημαγωγικά παιχνίδια για το «λαουτζίκο», που τον αντιμετωπίζων σαν ένα τσούρμο απελπισμένων Λωτοφάγων, που θα τους ψηφίσει «πάση θυσία».
Κορυφαίος όλων των ΣΥΡΙΖΑίων αναδείχτηκε, μετά από ψηφοφορία της στήλης, ο Πετρος Τατσόπουλος. Παραθέτουμε τη δήλωση στον «Βήμα FM», με την οποία κέρδισε το βραβείο: «Για να μην πει λοιπόν τη λέξη ακύρωση, είπε την πρώτη λέξη, αναστολή. Στον ίδιο λόγο λέει ακύρωση-καταγγελία, ακύρωση-καταγγελία, μία λέξη του ξέφυγε του Τσίπρα, αμέσως να βγουν οι τίτλοι “Αλλαξε πολιτική”. Δεν άλλαξε πολιτική. Εψαχνε να βρει μια συνώνυμη λέξη ο άνθρωπος».
♦ Πίκρα και οργή
«Το θεσμικό πλαίσιο που υπάρχει μου επιτρέπει ευθέως να σας δηλώσω ότι έχω την ευχέρεια να δώσω στα θύματα αυτό το καθεστώς που θα τα προστατεύσει από την απέλαση».Αν οι απεργοί πείνας της Υπατίας και της Θεσσαλονίκης είχαν τη δυνατότητα να διαβάσουν ή ν’ ακούσουν αυτή τη δήλωση του Δένδια, που έγινε για τους μετανάστες-θύματα της Μανωλάδας, θα ένιωθαν ακόμα μεγαλύτερη πίκρα και οργή για εκείνους που τους έλεγαν πως δεν υπάρχει νομικό καθεστώς για να πάρουν άδεια παραμονής, γι’ αυτό καλά θα κάνουν να δεχτούν το «καθεστώς ανοχής» που τους έδινε ο Ραγκούσης. Τα γνωστά πουλητάρια αυτού του αγώνα, με τη βοήθεια δικηγόρων, υποστήριζαν αυτή την άποψη, κόντρα σε εμάς που λέγαμε πως πέρα από το πολιτικό ζήτημα, υπάρχει και η νομική δυνατότητα για να δοθεί άδεια παραμονής στους 300 απεργούς πείνας. Το ίδιο ακριβώς που επικαλείται η κυβέρνηση για να δώσει άδεια παραμονής (για ανθρωπιστικούς λόγους) στα θύματα της Μανωλάδας.
♦ Αθεόφοβοι
Δυο ελληνικές επιχειρήσεις οργάνωσαν τζάμπα διαφημιστική καμπάνια με τα θύματα της Μανωλάδας. Η ΜΕΤΡΟ ανακοίνωσε ότι «καταδικάζει κάθε είδους πρακτικές βίας και εκμετάλλευσης» και δήλωσε ότι επιλέγει τους προμηθευτές της «με γνώμονα όχι μόνο την αδιαπραγμάτευτη ποιότητα των προϊόντων τους, αλλά και το ηθικό και κοινωνικό τους ανάστημα». Και η ΑΒ Βασιλόπουλος, που ανήκει σε ξένο όμιλο, ανακοίνωσε ότι «διακόπτει άμεσα όποια συνεργασία με τον συγκεκριμένο παραγωγό έως ότου διαλευκανθεί η υπόθεση».
♦ Τουλάχιστον ψεύδορκος
Από την πραγματογνωμοσύνη της Διεύθυνσης Εγκληματολογιικών Ερευνών της μπατσαρίας προκύπτει ότι ο Διώτης έφτιαξε τουλάχιστον δύο αντίγραφα σε USB από τον υπολογιστή του στο ΣΔΟΕ. Αρα, ο άλλοτε εισαγγελέας της «αντιτρομοκρατίας» είναι τουλάχιστον ψεύδορκος και τα μέλη της Προανακριτικής Επιτροπής της Βουλής θα έπρεπε ήδη να έχουν στείλει αντίγραφο της κατάθεσής του στον εισαγγελέα ποινικής δίωξης για ν’ ασκηθεί δίωξη εναντίον του (τα άλλα αδικήματα, τα σχετιζόμενα με το χειρισμό της λίστας Λαγκάρντ, αφορούν άλλη δικογραφία).
Και βέβαια, ο Διώτης διέθετε και λάπτοπ και υπολογιστή στο σπίτι του, οπότε μπορούμε να συμπεράνουμε με απόλυτη ασφάλεια πως έφτιαξε κι άλλα αντίγραφα και τα διακινούσε δεξιά κι αριστερά για να χτίσει μια πολιτική καριέρα. Κάτι ήξερε ο Βενιζέλος όταν κατήγγειλε ότι αυτός «πούλησε» τη λίστα στον Βαξεβάνη. Μόνο που αποδείχτηκε πολύ ατζαμής. Τον έφαγε μάλλον η υπερβολική αυτοπεποίθηση ότι κανένας δε θα ψάξει τον υπολογιστή του παρασημοφορημένου από το FBI εισαγγελέα.
♦ Συνήγορος μάλαμα
«Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να γενικεύσουμε έτσι το φαινόμενο, δηλαδή δε σημαίνει επειδή έχει περάσει έτσι γενικότερα στον Τύπο, στα Μέσα, στα blogs ότι όλοι εκεί εκμεταλλεύονται στα φραουλοχώραφα της Μανωλάδας και ότι όλοι εκμεταλλεύονται τους εργάτες και ζούνε κάτω από άθλιες συνθήκες, δεν τους πληρώνουν κλπ. Είναι μία συγκεκριμένη, μία μεμονωμένη εταιρία, η οποία ακολουθεί αυτήν την πρακτική (…) Σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να τους βάλουμε έτσι όλους σε ένα τσουβάλι».
Δεν είναι ο Βρούτσης, δεν είναι ο Τσαυτάρης (που επίσης μίλησε για μεμονωμένο περιστατικό), είναι η βουλευτής Ηλείας του ΣΥΡΙΖΑ Εφη Σαλτάρη! Η εν λόγω κυρία, για λόγους που μπορεί κανείς να μαντέψει, εμφανίστηκε στο κομματικό ραδιόφωνο και ανέλαβε εργολαβικά την υπεράσπιση των φραουλοπαραγωγών της περιοχής. Οταν, δε, ακροατής τη ρώτησε για τα μεροκάματα, δεν είχε κανένα πρόβλημα να παραδεχτεί ότι «ήταν σε καλές εποχές 20 ευρώ αλλά κατεβαίνουν και στα 15»! Οπως δεν είχε κανένα πρόβλημα να αποκαλύψει ότι βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία με τους άλλους φραουλοπαραγωγούς (μόνο μια εταιρία ήταν η «κακή» στην περιοχή, προφανώς) και πως βρήκαν και τη λύση: «Αυτό είπαμε: θα βγάλουν και αυτοί μία ανακοίνωση διότι θίγονται και διασύρεται μαζί τους ένας ολόκληρος κλάδος και ένα προϊόν το οποίο φέρνει εισόδημα και συνάλλαγμα στην Ελλάδα».
Κατόπιν τούτων, η κυρία Τσαλτάρη μπορεί να ευελπιστεί στη σταυροδοσία των φραουλάδων και των ανθρώπων που ελέγχουν. Να τη χαίρεστε, κύριοι του ΣΥΡΙΖΑ. Αν και εμείς μάλλον να ευχαριστήσουμε πρέπει την εν λόγω κυρία, καθόσον μας έδωσε μια απτή απόδειξη του τι εννοεί ο ΣΥΡΙΖΑ όταν διακηρύσσει την πίστη του στην «υγιή επιχειρηματικότητα».
ΥΓ: Η Ε. Σαλτάρη τα είπε αυτά στο κομματικό ραδιόφωνο στις 18 Απρίλη, δηλαδή την ίδια τη μέρα του εγκλήματος. Και δυνατά ρεφλέξ έδειξε και καλή ενημέρωση από την πλευρά των φραουλάδων.
♦ Σαν τα χιόνια
Δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά το «Πατριωτικό Κέντρο», που πριν από ελάχιστο καιρό σχημάτισαν ο Ροντούλης, ο Χρυσανθακόπουλος και κάποιοι άλλοι που την έκαναν από το ΛΑΟΣ, προσχώρησε στο κόμμα του Καμμένου. Καμία έκπληξη. Οι παράγοντες της παλιάς κοινοβουλευτικής ακροδεξιάς, που και το πρώτο Μνημόνιο ψήφισαν και την κυβέρνηση Παπαδήμου στήριξαν, ψάχνουν τρόπο να επανέλθουν και το κόμμα Καμμένου είναι ο ιδανικός χώρος γι’ αυτούς. Ξανάσμιξαν με τον γνήσιο ακροδεξιό Καμμένο, μιας και ο Σαμαράς δεν τους έπαιρνε στη ΝΔ. Ενα ερώτημα υπάρχει μόνο: ο ΣΥΡΙΖΑ εξακολουθεί να επιμένει σε συνεργασία με το ακροδεξιό μόρφωμα του Καμμένου; Οπως δείχνουν τα πράγματα, δεν έχει πρόβλημα.
♦ Παλιοτόμαρα
«Αν πρέπει να διαλέξουμε ανάμεσα στους καμαρότους των πλοίων και στους νησιώτες που κινδυνεύουν να μείνουν χωρίς πλοία, η ΔΗΜΑΡ επιλέγει τους νησιώτες». Τη δήλωση έκανε η περιβόητη Μαρία Ρεπούση, βουλευτίνα της ΔΗΜΑΡ. Τα παλιοτόμαρα της ομάδας Κουβέλη εκδηλώνουν όλ’ αυτά που χρόνια τώρα έκρυβαν πίσω από μια μάσκα αριστερού καθωσπρεπισμού. Προσέξτε τι ταξικό μίσος βγάζει η κοσμοπολίτισσα Ρεπούση για τους έλληνες ναυτεργάτες, αποκαλώντας με περιφρόνηση «καμαρότους των πλοίων». Οσο για τους νησιώτες, δεν είδαμε τη μαντάμ να ενδιαφέρεται γι’ αυτούς, όταν οι εφοπλιστές τους αφήνουν απομονωμένους μήνες ολόκληρους.
♦ Το παράχωσαν
Διαβάσατε τίποτα νεότερο για την έκρηξη στο εργοστάσιο λιπασμάτων West Fertilizer, στην κωμόπολη Γουέστ του Τέξας; Δεκεπέντε νεκροί και 160 τραυματίες ήταν ο πρώτος απολογισμός. Στη συνέχεια δεν μάθαμε τίποτα, αν και είμαστε σίγουροι ότι ο αριθμός νεκρών και τραυματιών αυξήθηκε. Και γιατί να μάθουμε; Οι αμερικάνικες αρχές σιγουρεύτηκαν πως δεν επρόκειτο για ενέργεια απέξω, αλλά για μια έκρηξη που οφείλεται στη λειτουργία του εργοστάσιου. Πρόκειται για ζήτημα με το οποίο θ’ ασχοληθούν οι ασφαλιστικές εταιρίες και όχι η πολιτική. Θα καθορίσουν την αποζημίωση για τα θύματα και όλα θα ρυθμιστούν όπως πρέπει. Οπως ρυθμίστηκαν πριν δυο-τρεις δεκαετίες στη χώρα μας, όταν μια έκρηξη στην ΠΕΤΡΟΛΑ του Λάτση σκότωσε και σακάτεψε δεκάδες εργάτες. Οπως έγινε μετά το ναυάγιο-έγκλημα του «Σαμίνα». Τα θύματα παίρνουν εξωδικαστικά κάποια αποζημίωση και δεσμεύονται στους δικηγόρους της εταιρίας πως είτε δε θα εμφανιστούν στο ποινικό δικαστήριο είτε θα καταθέσουν σύμφωνα με τη γραμμή της εταιρίας.
Οι καπιταλιστές μπορεί να σκοτώνουν κόσμο στα κάτεργά τους και γύρω απ’ αυτά, όμως αυτοί οι σκοτωμοί δεν δημιουργούν πολιτικό πρόβλημα. Πολιτικό πρόβλημα δημιουργείται μόνο μετά από πράξεις που χαρακτηρίζονται «τρομοκρατικές». Ακόμα κι αν τα θύματα είναι σημαντικά λιγότερα.