♦ Συγκάλυψη
Αρκούσαν μόνο δυο μπάτσοι για να πραγματοποιήσουν εισβολή σ’ ένα σπίτι όπου κατοικούσαν αρκετοί πρόσφυγες από το Αφγανιστάν; Και επί τριήμερο αυτοί οι δύο πήγαιναν; Η απλή λογική λέει ότι μια τέτοια επιχείρηση απαιτούσε αρκετούς περισσότερους. Ομως, κατηγορούμενοι πηγαίνουν μόνο δύο. Οπως κατήγγειλε το Δίκτυο Υποστήριξης Μεταναστών και Προσφύγων, οι δράστες ήταν οχτώ, όμως οι αναγνωρίσεις από τους πρόσφυγες έγιναν όχι πίσω από προστατευτικό τζάμι, αλλά σ’ έναν απλό χώρο του ΑΤ Κυψέλης, για να λειτουργήσει ο φόβος των αντιποίνων και να σφραγιστούν τα στόματα. Επρεπε στον ελληνικό λαό να περάσει η αντίληψη πως τα φαινόμενα βασανισμού μεταναστών είναι μεμονωμένα και γίνονται από «μερικούς επίορκους», ενώ οι ανακριτικές και δικαστικές αρχές είναι αμείλικτες απέναντι στους δράστες.
♦ Ρουφιάνοι
Από τις ειδήσεις που περνούν στα ψιλά, αλλά έχουν μεγάλη σημασία. Την Πέμπτη 13 Γενάρη συζητήθηκαν στο Πρωτοδικείο οι αγωγές της κ. Μάγδας Καπετανάκου, με τις οποίες ζητούσε από την «Εσπρέσο», την «Αυριανή» και το «Αλτερ» αποζημίωση 3 εκατ. ευρώ (από κάθε μέσο), επειδή την κατηγορούσαν ως μέλος της 17Ν, εκείνη τη μαύρη περίοδο του καλοκαιριού του 2002. Λόγω ωραρίου δεν συζητήθηκε η αγωγή κατά του «Αλτερ» (θα δικαστεί ύστερα από ένα χρόνο, το Φλεβάρη του 2006!). Οι μάρτυρες που κατέθεσαν υπέρ των δύο φυλλάδων είπαν ότι η σχετική πληροφορία προερχόταν από την Αντιτρομοκρατική και οι φυλλάδες την αναμετάδωσαν, χωρίς να θέλουν να εμπλέξουν την κ. Καπετανάκη. Η ίδια δήλωσε ότι ζητά ηθική ικανοποίηση για τη βάναυση προσβολή που δέχτηκε, η οποία ανέτρεψε σημαντικά τη ζωή της. Επιμένει να ζητά την τιμωρία αυτών των απερίγραπτων και η απόφαση να αποτελέσει τροχοπέδη για παρόμοιες υποθέσεις. Κάποιοι πρέπει να μάθουν να διασταυρώνουν τις πληροφορίες τους, κατέληξε.
Οι δυο φυλλάδες, λοιπόν, παραδέχτηκαν ότι λειτούργησαν σαν παπαγαλάκια, κοινώς ρουφιάνοι, της Αντιτρομοκρατικής. Ο,τι τους σερβίριζε το αναπαρήγαγαν. Εναντι ποιου τιμήματος άραγε;
♦ Tυφλή… με κάτι μάτια να…
Λένε πως η Δικαιοσύνη είναι τυφλή, η πράξη όμως δείχνει πως έχει κάτι μάτια να (με το συμπάθειο). Γι’ αυτό και επενέβη αμέσως, όταν ένας πιτσιρικάς στην Καλλονή της Λέσβου τηλεφώνησε στο σχολείο του κάνοντας φάρσα για τοποθέτηση βόμβας. Ο 13χρονος… τρομοκράτης συνελήφθη πάραυτα και παραπέμφθηκε σε δικαστήριο ανηλίκων! Οι δε γονείς του, που έσπευσαν αλλόφρονες στην Εισαγγελία, όταν πληροφορήθηκαν τα συμβάντα, συνελήφθησαν για… παραμέληση εποπτείας ανηλίκου και θα καθίσουν κι αυτοί στο σκαμνί (την τελευταία στιγμή απέφυγαν το αυτόφωρο και τον εγκλεισμό τους στο κρατητήριο το Σαββατοκύριακο).
Aς σημειωθεί ότι ο πιτσιρικάς έκανε τη φάρσα ενόσω βρισκόταν στο σχολείο, όπου βέβαια οι γονείς δεν είχαν καμιά ευθύνη για την εποπτεία του. Ισως έπρεπε να συλληφθούν οι δάσκαλοί του και απορούμε πως δεν ενήργησαν προς αυτή την κατεύθυνση τα σαϊνια του νόμου. Επί της ουσίας τί να πει κανείς; Προφανώς η σύλληψη παιδιού και γονέων έγινε για παραδειγματισμό. Για να μάθουν οι άλλοι γονείς να δέρνουν προληπτικά τρις ημερησίως τα παιδιά τους, για να μη τολμήσουν να κάνουν τέτοιες φάρσες.
♦ Πονηρούλης
Πονηρούλης ο Γιωργάκης. Οπως διέρρευσε από Πασόκους, προωθεί διάταξη στο καταστατικό του ΠΑΣΟΚ, σύμφωνα με την οποία θα υπάρχει πλαφόν για τις θητείες των στελεχών σε όλα τα όργανα του ΠΑΣΟΚ, εκτός από τη θέση του προέδρου. Δηλαδή, οι άλλοι θα είναι με ημερομηνία λήξης και ο ίδιος ισόβιος.
♦ Αγοράστε τα
Ο νέος (δεξιός) πρόεδρος του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας, καθηγητής του Πανεπιστήμιου της Αθήνας Θ. Βερέμης θεωρεί εκτρωματική τη δωρεάν διανομή συγγραμμάτων από το πανεπιστήμιο στους φοιτητές. Ιδού τί δήλωσε στην «Ελευθεροτυπία» (15.1.05): «Το Δημόσιο είναι τσιγκούνικο και αγοράζει ένα βιβλίο στο κάθε μάθημα και το μαθαίνουν απ’ έξω οι φοιτητές. Αυτό είναι απαράδεκτο. Πρέπει να αποδεσμευτούμε από αυτό, να τους δίνουμε μια λίστα τόση και να τους πούμε, παιδιά αυτή είναι, βγάλτε άκρη. Πηγαίνετε στις βιβλιοθήκες, δανειστείτε τα, αγοράστε τα, κάντε ό,τι σας φωτίσει ο Θεός».
Επειδή, λοιπόν, το Δημόσιο είναι τσιγκούνικο, η λύση δεν βρίσκεται στο να πάψει να είναι, αλλά στο να γίνει ακόμα πιο τσιγκούνικο. Να πάψει να μοιράζει δωρεάν και αυτά τα βιβλία που μοιράζει τώρα. Οι δε φοιτητές να τρέχουν να τα αγοράσουν (όσοι έχουν πατεράδες που αντέχει ή τσέπη τους) ή να τα δανείζονται! Να τον χαίρονται τον πρόεδρό τους ο Καραμανλής και η Γιαννάκου, που κατά τα άλλα διακηρύσσουν σε όλους τους τόνους ότι η Παιδεία αποτελεί «πρώτη προτεραιότητα».
♦ Εκλεκτικές συγγένειες
Για μισή ώρα συναντήθηκαν στη Βουλή Λιάνα Κανέλλη και Χριστόδουλος (η συνάντηση στη Βουλή έγινε προφανώς για να σημειωθεί πως η κ. Κανέλλη συναντήθηκε με τον αρχιεπίσκοπο με την ιδιότητά της ως βουλευτίνα του Περισσού). Μετά το τέλος της συνάντησης και αφού προηγήθηκε θερμός ασπασμός, η κ. Κανέλλη δήλωσε: «Αισθάνομαι λίγο καλύτερα και ως χριστιανή και ως φιλάνθρωπος και ως πολίτης και ως βουλευτής». Και γιατί παρακαλώ; Γιατί ο Χριστόδουλος στέλνει βοήθεια στα θύματα των τσουνάμι. Είδε μήπως η… κομμουνίστρια χριστιανή να στέλνει η Εκκλησία βοήθεια από τη δική της αμύθητη περιουσία; Τα λεφτά των πιστών μαζεύει και στέλνει. Πώς τα στέλνει; Θυμίζουμε μια παλιά ιστορία. Ανθρωποι είχαν καταγγείλει ότι ρούχα που είχαν παραδώσει στην Εκκλησία για τους πρόσφυγες της Κύπρου το 1974 τα είδαν να πουλιούνται στο Μοναστηράκι.
♦ Σεμνότητα και ταπεινότητα
Στις γιορτές οι άνθρωποί του έκλεισαν ένα ολόκληρο λούνα παρκ στη Ραφήνα για να πάνε ο μπαμπάς με τη μαμά τα δίδυμα. Και… όλως τυχαίως, βρέθηκαν εκεί όλα τα κανάλια, για να αποτυπώσουν τις ευτυχισμένες οικογενειακές στιγμές. Τις προάλλες, πραγματοποίησε αιφνιδιαστική επίσκεψη στον «Ευαγγελισμό». Μολονότι η επίσκεψη ήταν αιφνιδιασστική, βρέθηκαν εκεί και πάλι όλα τα κανάλια. Ολως τυχαίως… Από σεμνότητα και ταπεινότητα σκίζει ο Καραμανλής. Οπως και ο προκάτοχός του στον πρωθυπουργικό θώκο.
♦ Ποια διαπλοκή;
Ψέγει η «Ελευθεροτυπία» την κυβέρνηση, διότι στο νομοσχέδιο για τον βασικό μέτοχο δεν έβαλε διάταξη που να προβλέπει ότι δεν έχουν ασυμβίβαστο τα παρένθετα πρόσωπα (συγγενείς), όταν αποδεδειγμένα έχει διασπαστεί ο συζυγικός ή συγγενικός δεσμός. Και δεν το κρύβει καθόλου, ότι αναφέρεται στην περίπτωση του Κ. Αγγελόπουλου, ο οποίος τα έχει τσουγκρίσει με τον Θόδωρο και τη Γιάννα. Και τί την κόφτει την «Ελευθεροτυπία» το τυχόν πρόβλημα του Κ. Αγγελόπουλου και αφιερώνει το κύριο άρθρο της σ’ αυτό; Εύκολη η απάντηση, δε νομίζετε;
♦ Προστασία
Αρνούνταν πεισματικά μέχρι το μεσημέρι της περασμένης Δευτέρας ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών της Αθήνας Δ. Παπαγγελόπουλος να δώσει τα ονόματα των δύο μπάτσων ενάντια στους οποίους απαγγέλθηκαν κατηγορίες σε βαθμό κακουργήματος για τον βασανισμό των Αφγανών προσφύγων. Αντιστεκόταν στην πίεση που του ασκούσαν οι δικαστικοί συντάκτες και όταν κάποιος του θύμισε πως όταν ασκείται μια δίωξη κατά του Κόκκαλη δίνεται αμέσως το όνομα, έδωσε την εξής εκπληκτική απάντηση: «Αν δώσω τα ονόματά τους είναι σαν να τους παραδίδω βορά στην τρομοκρατία»! Λίγο αργότερα, βέβαια, τα ονόματα έγιναν γνωστά και μάλιστα από αστυνομικές πηγές! Οι μπάτσοι δεν έδειξαν την ίδια διάθεση προστασίας των συναδέλφων τους, ούτε τόλμησαν να επιστρατεύσουν γελοία επιχειρήματα.
♦ Κονόμα
Πόσο πιο πλούσια έγινε η οικογένεια Μπόμπολα με τη χρηματιστηριακή διακύμανση των μετοχών των εταιριών της την τελευταία εβδομάδα; Πούλησε ακριβά, όσο φούντωναν οι φήμες για την επικείμενη πώληση του «Πήγασου» στους Αγγελοπουλαίους, και αγόρασε φτηνά, όταν ανακοινώθηκε το ναυάγιο και οι μετοχές καταποντίστηκαν. Γιατί ειδικά η οικογένεια Μπόμπολα; Γιατί αυτή ήξερε σε κάθε φάση το παζάρι.
♦ Μια μαρτυρία
Ηταν μεσημέρι της περασμένης Δευτέρας όταν χτύπησε το τηλέφωνο. Στην άλλη άκρη της γραμμής μια κυρία από την Κάλυμνο. Μας έδωσε το όνομά της (δεν το δημοσιεύουμε, μολονότι μας είπε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα), η οποία ήθελε να καταθέσει τη δική της μαρτυρία για τον Χρήστο Τσιγαρίδα.
«Εγώ είμαι δεξιά, αλλά δεν με νοιάζει τι πιστεύει ο Χρήστος. Είμαι απ’ αυτούς που γύριζαν και μάζευαν υπογραφές στην Κάλυμνο για την αποφυλάκισή του. Γιατί ο Χρήστος είναι από τους ανθρώπους που αυτά που λένε τα κάνουν πράξη. Πριν από πολλά χρόνια πήγα σ’ αυτόν για να μου βγάλει άδεια για ένα σπίτι που ήθελα να χτίσω. Μου έκανε ένα πολύ ωραίο σχέδιο. Οταν ήρθε η ώρα να μιλήσουμε για την αμοιβή του, πήρε ένα μολύβι, τράβηξε ένα Χ πάνω στο ποσό και έγραψε από κάτω τα μισά. Εγώ έπαθα σοκ. Μα πώς γίνεται κύριε Τσιγαρίδα -του είπα- να πληρώσω τη μισή αμοιβή. Ελα μωρέ -μου απάντησε- εδώ δεν παίρνουμε από εκείνους που έχουν, θα πάρουμε από εκείνους που παίρνουν δάνειο για να χτίσουν ένα σπίτι; Τέτοιος άνθρωπος είναι ο Τσιγαρίδας και χάρηκα πολύ που άκουσα ότι αποφυλακίζεται».