♦ Καμπανάκι για την Παιδεία
Στην ημερήσια διάταξη των Ecofin και Eurogroup, που δημοσιοποίησε (έτσι γίνεται πάντοτε) ο Παπακωνσταντίνου, υπάρχει και το εξής σημείο: «5. Τριτοβάθμια εκπαίδευση: Θα υιοθετηθούν συμπεράσματα για την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Εμφαση θα δοθεί κυρίως στη χρηματοδότησή της και στο ρόλο που καλείται να διαδραματίσει στο πλαίσιο της νέας στρατηγικής για την Ευρώπη. Στην νέα στρατηγική για την Ευρώπη (EU2020) τίθεται ως στόχος η αύξηση του πληθυσμού που θα έχει ολοκληρώσει την τριτοβάθμια εκπαίδευση».
Οπως καταλαβαίνετε, όσα παρουσίασαν οι Παπανδρέου-Διαμαντοπούλου προ ημερών στους Δελφούς είναι ενταγμένα σ’ αυτή τη στρατηγική. Βαφτίζουν τριτοβάθμια εκπαίδευση ό,τι υπάρχει μετά το Λύκειο και σπρώχνουν τη συντριπτική πλειοψηφία των νέων στα διάφορα ΙΕΚ, με στόχο τη μείωση των κρατικών δαπανών και την πιο στενή σύνδεση της εκπαίδευσης με την καπιταλιστική παραγωγή.
♦ Πολιτικοί κλόουν
Τέρμα, ο Παπανδρέου δημιούργησε σχολή μ’ εκείνη τη δήλωση, ότι τον σταμάτησε ένας συνταξιούχος στο δρόμο και προσφέρθηκε να χαρίσει τη σύνταξή του για να ορθοποδήσει η οικονομία. Μέχρι και ο ψυχρός βορειοευρωπαίος Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ τον αντιγράφει. Διαβάστε τι δήλωσε ο αθεόφοβος Λουξεμβούργιος στο «Βήμα»: «Μάλιστα μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση όταν βρισκόμουν για διακοπές στην Αυστρία ότι πάρα πολλοί έλληνες τουρίστες με σταματούσαν στον δρόμο και με ευχαριστούσαν για όσα είχα κάνει για τη χώρα τους». Φανταστείτε το φαινόμενο: έλληνες τουρίστες στην Αυστρία αναγνώριζαν τον Γιούνκερ στο δρόμο και τον σταματούσαν για να του εκφράσουν τις ευχαριστίες τους! Δείξτε τη φωτογραφία του Γιούνκερ σε 100 γνωστούς σας και θα ‘ναι ζήτημα αν βρεθεί ένας να τον αναγνωρίσει. Πόσω μάλλον να τον δει στο δρόμο, σε μια ξένη χώρα. Αλλά, είπαμε, αφού το έκανε ο Παπανδρέου, γιατί να μην το κάνει και ο Γιούνκερ. Μάθανε πως πηδιόμαστε, πλακώσανε και οι Λουξεμβούργιοι…
♦ Η ντροπή του 2007
Στην ίδια συνέντευξη ο Γιούνκερ είπε πως «ήταν φανερό από το 2008 ότι η Ελλάδα έχανε σε ανταγωνιστικότητα και γίνονταν συζητήσεις γι΄ αυτά τα θέματα με διαδοχικούς έλληνες υπουργούς (…) Από το 2008 ασκούσαμε πιέσεις στην ελληνική κυβέρνηση να λάβει τα σωστά μέτρα ώστε να μπορέσει να αναστρέψει την κατάσταση που έδειχνε να λαμβάνει επικίνδυνες διαστάσεις. Δεν βγάλαμε το πρόβλημα στον έξω κόσμο γιατί εκείνη την περίοδο το Ευrogroup ήταν ένα ανεπίσημο όργανο στο οποίο απλώς συζητούσαμε πράγματα. Ηταν όμως σε γνώση της ελληνικής κυβέρνησης ότι το Εurogroup βρισκόταν σε κατάσταση συναγερμού σχετικά με την οικονομική κατάσταση της χώρας (…) Πιέζαμε και χτυπούσαμε το καμπανάκι στις ελληνικές αρχές από το 2008. Αποτελεσματικά μέτρα έλαβε η σημερινή κυβέρνηση και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτά τα μέτρα».
Γιατί από το 2008; Γιατί το 2007, χωρίς η κατάσταση να έχει καμιά διαφορά, ο χερ Γιούνκερ και τ’ άλλα καλόπαιδα του Eurogroup έκαναν τη χάρη στο φίλο τους τον Καραμανλή (όπως θα την έκαναν και σε κάθε άλλο πρωθυπουργό), να βγάλουν την ελληνική οικονομία από την «επιτήρηση», με στοιχεία εμφανώς μαϊμουδισμένα (το περιβόητο swap ήταν ένα μόνο απ’ αυτά). Ο Καραμανλής κέρδισε τις εκλογές και με τη δική τους βοήθεια. Την ίδια, άλλωστε, βοήθεια προσφέρουν και στη σημερινή κυβέρνηση, δίνοντάς της μια περίοδο χάριτος μέχρι τις τοπικές εκλογές του Νοέμβρη. Από τη Δευτέρα 15 Νοέμβρη θ’ αρχίσουν ξανά τα όργανα.
♦ Οσφυοκάμπτες
Ρωτήθηκε ο Σαχινίδης (συνέντευξη στη «Free Sunday») αν «υπάρχει πολιτικό αλλά και ηθικό θέμα από τις δηλώσεις τόσο του κυρίου Γιούνκερ όσο και της Κομισιόν ότι όλα τα θεσμικά όργανα της Ενωσης ήξεραν για το “ελληνικό πρόβλημα” αλλά κανείς δεν μιλούσε» και απάντησε σαν γνήσιος οσφυοκάμπτης, ότι τα διαρθρωτικά προβλήματα ήταν γνωστά, όμως κάποιοι «απέκρυψαν ή διαστρέβλωσαν στοιχεία για το έλλειμμα και το χρέος της χώρας από τις αρμόδιες υπηρεσίες της ΕΕ σε μια απέλπιδα προσπάθεια να συγκαλύψουν τον δημοσιονομικό εκτροχιασμό του 2009». Απαλλάσσεται έτσι η ΕΕ και ενοχοποιείται μόνο η κυβέρνηση Καραμανλή, η οποία παραπλάνησε με ψευδή στοιχεία τους «κουτόφραγκους», πιάνοντάς τους κορόιδο. Ο Γιούνκερ, βέβαια, είπε το ακριβώς αντίθετο, όμως η δημοσιογράφος (Ρ. Μπιζόγλη) δεν θεώρησε σκόπιμο να πει στον υφυπουργό να σταματήσει να τη δουλεύει. Κατάπιε αμάσητη την απάντηση και πέρασε σε άλλο θέμα. Είναι, βλέπετε, κι αυτή η εργασιακή σχέση με την κυβερνητική ΕΡΤ που δεν επιτρέπει πολλά-πολλά. Οσφυοκάμπτης ο υπουργός έναντι των ευρωενωσιτών, οσφυοκάμπτης η δημοσιογράφος έναντι του υπουργού.
♦ Κουνγκ-φου χτύπημα του Κινέζου
Είναι γνωστό ότι ο Σημίτης είναι μοχθηρός άνθρωπος και χτυπά ύπουλα. Δεν θ’ άφηνε, λοιπόν, αναπάντητο το χτύπημα που του έδωσε ο Γιωργάκης, λέγοντας στους δημοσιογράφους ότι θα κάνει εξεταστική και για το ομόλογο της Goldman Sachs το 2005, που «μαγείρεψε» η κυβέρνηση Σημίτη. Μπορεί ο σημερινός πρωθυπουργός να ανέκρουσε πρύμναν, περιορίζοντας τελικά την εξεταστική στο διάστημα 2007-2009, όμως ο Κινέζος ήταν σίγουρο ότι θα χτυπούσε και χτύπησε με άρθρο του στα «Νέα». Κύκλοι του μεγάρου Μαξίμου διοχέτευαν τη δυασαρέσκειά τους για τη φράση «το Μνημόνιο δεν είναι πανάκεια», όμως αυτό το έκαναν για λόγους αποπροσανατολισμού. Γιατί το… κουνγκ-φου χτύπημα του Κινέζου ήταν άλλο και κατευθύνθηκε στα μούτρα της οικογένειας Παπανδρέου.
Δεν αρκεί «η έλευση ενός ή πολλών “εμίρηδων”» αλλά απαιτούνται «πολλές μικρές ξένες επενδύσεις που δεν στηρίζονται σε ειδικές ρυθμίσεις», έγραψε ο Σημίτης, φωτογραφίζοντας ευθέως την οικογένεια Παπανδρέου και τα νταλαβέρια της με τους «εμίρηδες», στα οποία, πέρα από τον ίδιο τον Παπανδρέου, τον υπουργό Παμπούκη και τον υφυπουργό Κουβέλη, πρωταγωνιστεί προκλητικά και ο αδελφός Νικολάκης, που… βοηθάει με το βαρύ του όνομα, όπως έχει πει. Γι’ αυτό και ο έντονος εκνευρισμός στο Μαξίμου. Διότι αυτό το πρώτο χτύπημα Κινέζου εξελήφθη σαν προειδοποιητική βολή: μη με ενοχλείτε, για να μη σας πάρει και σας σηκώσει.
♦ Σαν τον κλέφτη
Από τα κατσάβραχα έκανε τη διαδρομή Λάρισα-Λαμία ο πρωθυπουργός που… τον σταματούν στο δρόμο συνταξιούχοι και του προσφέρουν τη σύνταξή τους ή πολίτες που του λένε να κάνει κουράγιο και να συνεχίσει να αγωνίζεται για να σώσει τη χώρα. Πολίτες που αγωνίζονται ενάντια στα διόδια συγκεντρώθηκαν και άνοιξαν τα διόδια της Πελασγίας, περιμένοντας και τον Παπανδρέου που θα επέστρεφε στην Αθήνα από τη φιέστα της Λάρισας. Υψηλόβαθμοι μπάτσοι, κουβαλώντας μαζί τους ευάριθμη αστυνομική δύναμη μαζεύτηκαν στα διόδια και ζήτησαν από τους πολίτες να απομακρυνθούν, γιατί θα περνούσε ο πρωθυπουργός! Αυτοί, φυσικά, αρνήθηκαν και η πρωθυπουργική κουστωδία έκανε τελικά τη διαδρομή από το επαρχιακό δίκτυο, μέσω Δομοκού! Βλέπετε, θα τσαλακωνόταν η εικόνα του αν περνούσε και τον σταματούσαν οι διαδηλωτές. Τι να τους πει; Κάνεις κουβέντα σε τέτοιες περιπτώσεις; Απλά, την κάνεις από τα κατσάβραχα σαν τον κλέφτη.
♦ Ψιλό γαζί από Βγενόπουλο
Με το απαλλακτικό βούλευμα για τη δική του εμπλοκή στο σκάνδαλο των δομημένων ομολόγων στην τσέπη, ο Βγενόπουλος εμφανίστηκε ως… αρχάγγελος της κάθαρσης στην εξεταστική επιτροπή της Βουλής, δείχνοντας αγωνία για την πλήρη διερεύνηση του σκανδάλου! Μέχρι και τρόπους για την αναζήτηση του μαύ-ρου χρήματος των μιζών υπέδειξε! Τους την είπε κιόλας: αν κι αυτή τη φορά δεν καταφέρετε να βρείτε τους ενόχους, τότε δεν έχει νόημα να συστήνονται εξεταστικές επιτροπές. Οι βουλευτές διαμαρτυρήθηκαν έντονα (εντάξει το δούλεμα, όχι όμως και να τους φτύνει κατάμουτρα) και ο Βγενόπουλος… ανακάλεσε. Ο Βγενόπουλος συγκέντρωσε τα πυρά του κατά του Τσιτουρίδη, αλλά δεν άφησε στο απυρόβλητο και τον Αλογοσκούφη, για τον οποίο είπε πως δεν είναι δυνατόν να μη γνώριζε. Και βέβαια, έβγαλε το άχτι του και κατά της ΤτΕ, λέγοντας πως όχι μόνο ήξερε, αλλά στελέχη της έδιναν συμβουλές στα Ταμεία για την αγορά δομημένων ομολόγων. Συμπέρασμα: όλοι είναι βρόμικοι, εκτός από το Βγενόπουλο, η τράπεζα του οποίου υπήρξε θύμα, διότι απλώς… χρησιμοποιήθηκε!
Ο Τσιτουρίδης, τελειωμένος πολιτικά που προσπαθεί μπας και ξανασταθεί στα πόδια του, ήταν αυτός που αντέδρασε αμέσως, δηλώνοντας: «Ο κατά τα λοιπά λαλίστατος κ. Βγενόπουλος ξέχασε να πει σήμερα ότι πουλούσε δομημένα ομόλογα από το 2005, πριν γίνω εγώ υπουργός Απασχόλησης. Αρα αποκλείεται εγώ να μετείχα ή να συντόνιζα ένα δήθεν κυβερνητικό σχέδιο». Σωστός ο παίχτης σ’ αυτά που λέει για τον Βγενόπουλο, αλλά την ουρά του γιατί τη βγάζει απέξω; Δεν ήταν υπουργός Εργασίας όταν τα υπό την εποπτεία του ασφαλιστικά ταμεία αγόραζαν δομημένα ομόλογα; Αρα, πρέπει πρώτον να παραδεχτεί ότι ο ίδιος ήταν απλώς ένας αχυράνθρωπος που δεν καταλάβαινε τι γινόταν πίσω από την πλάτη του και δεύτερον να αποκαλύψει ποιο κυβερνητικό όργανο συντόνιζε αυτή την επιχείρηση. Ο Βγενόπουλος έδειξε ευθέως Αλογοσκούφη (υπουργό) και Κουρή (γενικό γραμματέα υπουργείου Οικονομίας). Ο Τσιτουρίδης γιατί δεν λέει λέξη για τους συναδέλφους του; Ρητορικά είναι τα ερωτήματα, βέβαια. Ούτε ο τραπεζίτης Βγενόπουλος θέλει να πάει η έρευνα σε βάθος ούτε ο Τσιτουρίδης. Πολιτικός τζόγος γίνεται.
♦ Επικίνδυνο ξεπούλημα
Συμφωνία με τη Ρωσία για την κατασκευή πυρηνικού εργοστάσιου παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας υπέγραψε στη Μόσχα ο Τσάβες! Να ‘ταν καμιά άλλη χώρα, χωρίς ενεργειακά αποθέματα, να το συζητούσαμε σε άλλη βάση, αλλά η Βενεζουέλα είναι από τους μεγαλύτερους παραγωγούς πετρέλαιου διεθνώς. Τι τον θέλει τον πυρηνικό αντιδραστήρα; Ο Τσάβες βάζει τη Βενεζουέλα στον πυρηνικό χάρτη, συσφίγγοντας τις σχέσεις του με τον ρωσικό ιμπεριαλισμό, που τον έχει περισσότερο ανάγκη, καθώς το άστρο του έχει ήδη πάρει την κατιούσα. Ενα μεγάλο μέρος των αξιών που παράγουν οι εργάτες και εργαζόμενοι της Βενεζουέλας θα μεταφερθεί στα ρωσικά ταμεία, για την κατασκευή ενός έργου που δεν το είχε ανάγκη η χώρα, ενώ ταυτόχρονα θα δημιουργήσει τεράστιους κινδύνους. Κατά τα άλλα, κάποιοι εξακολουθούν να μιλούν για το… «σοσιαλισμό του 21ου αιώνα».