♦ Σύγχρονοι Γκέμπελς
Αντιγράφουμε από το «Βήμα» και σχολιάζουμε ψευτιές, για να φανεί πως η γκεμπελική προπαγάνδα προσπαθεί να διαμορφώσει συνειδήσεις υποταγμένες, έτοιμες να αποδεχτούν το πετσόκομμα αναφαίρετων δικαιωμάτων τους:
««Αυτή τη στιγμή το σύστημα κοινωνικής ασφάλισης επιχορηγείται με περίπου 12 δισ. ευρώ από το κράτος, προκειμένου να καλύψει όλες τις υποχρεώσεις που έχει αναλάβει ή έχει αποδεχθεί. [Φυσικά, πρόκειται για ψέμα. Το σύστημα κοινωνικής ασφάλισης δεν επιχορηγείται. Το κράτος πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές ως εργοδότης και συμμετέχει στη χρηματοδότηση Ταμείων, στο πλαίσιο της κουτσουρεμένης τριμερούς χρηματοδότησης]. Οσο δε θα περνούν τα χρόνια, το παραπάνω κόστος θα αυξάνεται. Το οποίο στην πράξη σημαίνει ότι κατ’ έτος θα απαιτεί νέους φόρους ή περικοπές δικαιωμάτων. [Με βάση το ψέμα, αρχίζει η κινδυνολογία και ο εκβιασμός: διαλέξτε τι θέλετε, νέους φόρους ή ασφαλιστικές περικοπές;]. Η κυβέρνηση και η αντιπολίτευση μαζί που συνεχώς επαναλαμβάνει ότι έχει προτάσεις, οφείλουν να αξιοποιήσουν τη διαγραφόμενη σύγκλιση εργοδοτών και εργαζομένων και να διαμορφώσουν το πολιτικό περιβάλλον για μια λύση διαρκείας». Το «διά ταύτα» μάλλον δεν χρειάζεται ανάλυση. Καπιταλιστές, εργατοπατέρες και πολιτικό σύστημα ας τα βρουν όλοι μαζί σ’ έναν κοινό παρονομαστή. Χαμένοι σε κάθε περίπτωση θα είναι οι εργαζόμενοι.
♦ Κλέφτες εις διπλούν
Ο Βγενόπουλος της MIG βάλθηκε να ξεφτιλίσει τον πρώην φίλο του Δ. Δασκαλόπουλο, τον οποίο ξωπέταξε από τη Vivartia, μολονότι ουδείς έχει ζητήσει την απομάκρυνσή του από την προεδρία του ΣΕΒ. Διοχετεύει, λοιπόν, συνεχώς σε «φιλικές» εφημερίδες στοιχεία για το πώς ο Δασκαλόπουλος «έγδυνε» τη Vivartia. Σύμφωνα μ’ αυτά που διαβάζουμε, λοιπόν, ο Δασκαλόπουλος, πέρα από το «χοντρό» μισθό που εισέπραττε από την εταιρία, χρησιμοποιούσε 18 εταιρικά αυτοκίνητα για τον ίδιο και την οικογένειά του. Οχήματα κάθε τύπου και μεγέθους, μερικά από τα οποία ήταν μόνιμα αραγμένα στη βίλα του στη Μύκονο, για την εξυπηρέτηση του ίδιου και των φιλοξενούμενών του. Από την εταιρία μισθοδοτούνταν 20 άτομα που απασχολούνταν στο γραφείο του Δασκαλόπουλου και στο οικογενειακό φιλανθρωπικό ίδρυμα. Είχε τηλέφωνο στο σπίτι του, το οποίο ήταν χρεωμένο στην εταιρία. Τέλος, είχε τοποθετήσει σε χρηματοοικονομικά παράγωγα 440 εκατ. ευρώ, κεφάλαια που αντιστοιχούν στο μισό τζίρο της εταιρίας.
Το τελευταίο τ’ αφήνουμε στην άκρη, γιατί αφορά τον καυγά του Δασκαλόπουλου με τους νέους διαχειριστές της πρώην εταιρίας του. Τα υπόλοιπα, όμως, αποτελούν συνήθη πρακτική. Μεγάλο μέρος της προσωπικής παρασιτικής τους κατανάλωσης οι καπιταλιστές το περνούν από τις επιχειρήσεις τους. Ολοι οι καπιταλιστές. Μ’ αυτό τον τρόπο κερδίζουν διπλά και κλέβουν διπλά. Ελέγχοντας ως διαχειριστές την εταιρία, κλέβουν τους μετόχους της, ιδιαίτερα τους μικρούς (πράξη για την οποία δε μας καίγεται καρφί). Δεύτερον, κλέβουν το κράτος, αφού τμήμα των κερδών (τμήμα των κερδών είναι η ατομική κατανάλωση των καπιταλιστών) εμφανίζεται ως δαπάνη της επιχείρησης και ουσιαστικά δεν φορολογείται, ενώ ταυτόχρονα συμψηφίζουν και τον ΦΠΑ. Να το πούμε με ένα απλό παράδειγμα: Αγοράζει ένας εργαζόμενος ένα μικρομεσαίο αυτοκίνητο και σκάει ΦΠΑ 19%. Το ποσό εισπράττει ο έμπορος για να το αποδώσει στο κράτος. Αγοράζει ένας καπιταλιστής ένα υπερπολυτελές αυτοκίνητο, αλλά την αγορά φαίνεται ότι κάνει η επιχείρησή του (ΑΕ συνήθως). Η δαπάνη περνάει στα έξοδα της επιχείρησης, ενώ ο ΦΠΑ συμψηφίζεται, δηλαδή επανεισπράττεται από την επιχείρηση. Ετσι, τ’ αμάξι του ‘ρχεται τζάμπα.
♦ Λακέδες
Αντιγράφουμε από το «Ριζοσπάστη»:
«Στη συνέλευση της Ενωσης Εισαγγελέων παραβρέθηκε και η Βέρα Νικολαΐδου, βουλευτής του ΚΚΕ, η οποία αναφέρθηκε στις δύσκολες συνθήκες εργασίας των εισαγγελικών και δικαστικών λειτουργών. Επίσης, σημείωσε ότι είναι αναγκαία η βελτίωση της υλικοτεχνικής υποδομής των δικαστηρίων» !!!
Οταν χαιρετίζουν τις διαδικασίες των μπατσοσυνδικάτων, μιλούν για τα «δίκαια αιτήματα των εργαζόμενων στα σώματα ασφαλείας». Στους εισαγγελείς δε μπορούσαν να μιλήσουν για χαμηλούς μισθούς, οπότε κατέφυγαν στις «δύσκολες συνθήκες εργασίας» και στις «ελλείψεις της υλικοτεχνικής υποδομής». Για την κατασταλτική μανία των εισαγγελέων δε βρήκαν τίποτα να πουν. Για τις εγκυκλίους του παρευρισκόμενου Σανιδά, για τις αγορεύσεις εισαγγελέων σε αγροτοδικεία, εργατοδικεία και φοιτητοδικεία, για τη συμπεριφορά απέναντι σε μετανάστες και τοξικοεξαρτημένους κ.λπ. κ.λπ. Συμπεριφέρθηκαν όπως πρέπει να συμπεριφέρεται κάθε λακές της αστικής εξουσίας, που κατά τα άλλα παραμυθιάζει τμήματα της εργατικής τάξης και της νεολαίας με σοσιαλιστικές διακηρύξεις.
ΥΓ: Είναι τόσος ο λακεδισμός τους, που διαμαρτυρήθηκαν μέσω του «Ριζοσπάστη», γιατί τα ΜΜΕ αποσιώπησαν την παρουσία της Νικολαΐδου και τα όσα είπε στη συνέλευση των εισαγγελέων!
♦ Συντεχνία του κερατά
ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ψήφισαν χέρι-χέρι στην ΕΣΗΕΑ απόφαση που κάνει πράξη το δόγμα «αφήστε ήσυχο το δικό μας Ταμείο και γαμήστε τα υπόλοιπα». Οσο για το… αγωνιστικό πρόγραμμα, αυτό θα περιλαμβάνει «ευέλικτες μορφές δράσης που δεν θα αποκλείουν την ενημέρωση της κοινής γνώμης»! Θα βγει εγκύκλιος που θα καλεί τα μέλη της ΕΣΗΕΑ «να αξιοποιούν στα κείμενα και τις εκπομπές τους τις θέσεις του κλάδου», θα δοθεί «διεθνής συνέντευξη Τύπου σε Αθήνα και Βρυξέλλες» και θα γίνει «αποστολή σε καθημερινή βάση ηλεκτρονικών μηνυμάτων SMS προς δημοσιογράφους, πολιτικούς και προσωπικότητες που επηρεάζουν την κοινή γνώμη»!
Παιδιά, είναι μια ευκαιρία να φύγουν γιαούρτια την Τετάρτη, στην απεργιακή συγκέντρωση.
♦ Δεκανίκι
Εχετε παρακολουθήσει τη θέση του ΛΑΟΣ για το Ασφαλιστικό; Η θέση του είναι ότι… δεν έχει θέση. Και δεν καταλαβαίνει -λένε οι εκπρόσωποί του- πού το πάει η κυβέρνηση! Είναι οι μόνοι σ’ αυτή τη χώρα που δεν καταλαβαίνουν πού το πάει η κυβέρνηση. Μπορεί να πετάνε δεξιά κι αριστερά λαϊκίστικες μπαρούφες και άσφαιρο αντικαπιταλισμό, όταν όμως φτάνουμε σ’ ένα κρίσιμο θέμα συμπεριφέρονται ως μια υπεύθυνη ακροδεξιά, που λειτουργεί σαν δεκανίκι του συστήματος. Γιατί μόνο έτσι μπορεί να κερδίσουν την εύνοια κάποιων κύκλων της πλουτοκρατίας.
♦ Ηλίθια παπαγαλάκια
Η κ. Σοφία Βούλτεψη πασχίζει να εκλεγεί βουλευτής της ΝΔ και επειδή τον περασμένο Σεπτέμβρη δεν τα κατάφερε, τα δίνει όλα διά της δημοσιογραφικής γραφίδας. Στην… έγκυρη «Απογευματινή» έχει αναλάβει εργολαβικά την υπεράσπιση του νεοφιλελευθερισμού, ο οποίος –βεβαίως, βεβαίως– απαιτεί την καταγγελία των εργατικών «ρετιρέ», τα οποία… καταδυναστεύουν τον τόπο. Φρικάρει, λοιπόν, η καλή κυρία διότι –άκουσον, άκουσον!– η ΔΕΗ είναι «ο μεγαλύτερος εργοδότης της χώρας με 30.000 εργαζόμενους, μέση μηνιαία δαπάνη μισθοδοσίας 3.076 ευρώ».
Ξέχασε, βέβαια, μια λεπτομέρεια. Να μας πει ποιες είναι οι δικές της αποδοχές, για να μπορούμε να κάνουμε και μια σύγκριση, βρε αδερφέ. Να δούμε αν το τόσο σημαντικό επάγγελμα του «παπαγαλακίου» πληρώνεται λιγότερο ή περισσότερο από το εντελώς ασήμαντο επάγγελμα του εναερίτη ή του λιγνιτωρύχου. Το σημαντικότερο, όμως, είναι πως δεν κατάλαβε πόσο ηλίθιος είναι ο τρόπος με τον οποίο ασκεί τα καθήκοντα του γκεμπελίσκου. Στο μέσο όρο των τριών χιλιάρικων της ΔΕΗ περιλαμβάνονται και οι παχυλότατες αμοιβές του Αθανασόπουλου, των υπόλοιπων στελεχών της διοίκησης και της διοικητικής γραφειοκρατίας σε όλη την πυραμίδα της ΔΕΗ (πόσες εκατοντάδες διευθυντάδες και παραδιευθυντάδες να έχει άραγε η μεγαλύτερη επιχείρηση της χώρας;). Στη δαπάνη μισθοδοσίας περιλαμβάνονται και οι «εργοδοτικές» ασφαλιστικές εισφορές. Αν τις αφαιρέσουμε, ο μέσος όρος κατεβαίνει στα δύο χιλιάρικα. Κι αν βγάλουμε από το μέσο όρο τα αντιπαραγωγικά στελέχη, θα διαπιστώσουμε ότι ο μέσος μισθός των εργατών και εργαζόμενων της ΔΕΗ δεν ξεπερνά το ενάμισι χιλιάρικο. Σας φαίνονται πολλά;
♦ Γκανγκστερικά
Πήγαν οι συνδικαλισταράδες του τουρισμού-επισιτισμού και συναντήθηκαν με τον Μαγγίνα και τον άκουσαν να τους λέει ότι οι καθαρίστριες των ξενοδοχείων θα βγουν από τα Βαριά και Ανθυγιεινά, διότι πλέον το επάγγελμά τους δε μπορεί να χαρακτηριστεί βαρύ, αφού χρησιμοποιούν ηλεκτρική σκούπα!
Ας αφήσουμε το γεγονός ότι ο Μαγγίνας αποφαίνεται για λογαριασμό της περιβόητης Επιτροπής που έχει συστήσει η κυβέρνηση, καταδείχνοντας το διακοσμητικό της χαρακτήρα, και ας επικεντρωθούμε στην ουσία. Ο… δόκτορ Μαγγίνας αποφαίνεται ότι το στοιχείο που κατέστησε κάποτε βαρύ και ανθυγιεινό το επάγγελμα της καθαρίστριας ήταν το σάρωθρον, κοινώς σκούπα. Το γεγονός ότι με την ηλεκτρική σκούπα η δουλειά εντατικοποιήθηκε στο έπακρο και μια καθαρίστρια υποχρεώνεται να καθαρίζει 20 και 25 δωμάτια τη μέρα δεν σημαίνει τίποτα. Επίσης, το γεγονός ότι καθημερινά χρησιμοποιεί τοξικότατα χημικά καθαριστικά (σιγά μην της πάρει βιολογικά ο ξενοδόχος) επίσης δεν σημαίνει τίποτα.
Κάπως έτσι, με μια λογική καθαρά γκανγκστερική, ετοιμάζονται να πετάξουν την πλειοψηφία των επαγγελμάτων έξω από τα ΒΑΕ. Θα τους το επιτρέψει αυτό η εργατική τάξη ή θα τους τρίψει τον τσαμπουκά στη μούρη;
► Το ΠΑΣΟΚ έχει πολιτογραφηθεί ως το κόμμα των «θα». Η ΝΔ πρέπει να πολιτογραφηθεί ως το κόμμα των «δεν». Το επικοινωνιακό επιτελείο του Μαξίμου έχει εκσυγχρονιστεί και κάνει πολιτική αναγγέλλοντας τι δεν θα κάνει, ώστε ο λαουτζίκος να αισθάνεται καλύτερα και να μην ασχολείται και τόσο μ’ αυτά που θα πάθει, μεταξύ των οποίων είναι και πολλά από τα «δεν».