Απόψε μίλησε ο κυρίαρχος ελληνικός λαός. Η ετυμηγορία του είναι ξεκάθαρη. Η κοινωνία θέλει να πάμε μπροστά ενωμένοι. Ολοι μαζί. Χωρίς κανείς να μείνει πίσω. Θέλει, πάνω από όλα, ανάπτυξη, δουλειές κι ασφάλεια. Για να ξαναγίνει η Ελλάδα δυνατή όπως μας αξίζει. (…) Δεν ζητώ περίοδο χάριτος. Γιατί απλά δεν έχουμε χρόνο για χάσιμο. Οικοδομούμε ένα ευρύ μέτωπο συναίνεσης και προόδου. Ενωμένοι μπορούμε να γράψουμε τη δική μας ιστορία. Σας ευχαριστώ από την καρδιά μου. Καλό βράδυ. Και από αύριο ο ουρανός θα είναι πιο γαλανός και ο ήλιος πιο φωτεινός. Ξημερώνει μια νέα μέρα για την πατρίδα μας.
Κυριάκος Μητσοτάκης