Αλλο ένα αισχρό πολιτικάντικο σόου με ντεκόρ παιδιά. Και μάλιστα παιδιά απροστάτευτα που διαβιούν σε άσυλο. Ο Μητσοτάκης πήγε στη Θεσσαλονίκη και λίγο πριν αναχωρήσει για την Αθήνα έκανε μια επίσκεψη στο «Παιδικό χωριό SOS», όπου οι άνθρωποί του είχαν ετοιμάσει το αισχρό σόου, με τη συνεργασία της γνωστής ΜΚΟ, φυσικά, η οποία τα έχει καλά με όλες τις κυβερνήσεις. Τιγκάρισαν τα ΜΜΕ με φωτογραφίες του «στοργικού» Κούλη αγκαλιά με τα παιδάκια που φυσικά δεν είχαν καμιά δυνατότητα να μη συμμετάσχουν στο σόου. Στην ιστοσελίδα του πρωθυπουργού, για να μην κατηγορηθούν ότι χρησιμοποίησαν παιδιά (λες και οι άλλες φωτογραφίες βγήκαν παρά τη θέληση του Μητσοτάκη και του επιτελείου προπαγάνδας του Μαξίμου) έβαλαν μια φωτογραφία που δείχνει την πλάτη του πρωθυπουργού με τρία ζευγάρια παιδικά χέρια να τον έχουν αγκαλιάσει! Προσέξτε όμως το χέρι του ασφαλίτη που αρπάζει το παιδικό χεράκι για να το τραβήξει από τη μέση του Κούλη. Οι φωτογραφίες βγήκαν, μακριά τα βρομόχερά σας από το λευκό πουκάμισο του πρωθυπουργού.
«Εξακολουθώ να βλέπω θετικά δείγματα» στις 100 πρώτες μέρες της κυβέρνησης Μητσοτάκη. «Εξακολουθούν να υπάρχουν αρκετά πισωγυρίσματα ή αρκετά λάθη, αλλά επί της ουσίας το ότι βλέπουμε οι οικονομικοί δείκτες να έχουν διορθωθεί και να στέλνουν θετικά σήματα στις διεθνείς αγορές και τους διεθνείς επενδυτές είναι τεράστια επιτυχία μετά από μια δεκαετία που η Ελλάδα δεν ήταν μέσα στον επενδυτικό χάρτη. Επίσης, αυτό είναι μόνο η αρχή για να μπορέσει να αρχίσει να αναπτύσσεται και η οικονομία μας και να μπορέσουμε να προλάβουμε να εκμεταλλευτούμε και τα εργαλεία που μας δίνει η Ευρώπη». Μπερδεύτηκε η κακομοίρα η Καϊλή (Καϊλή είν' αυτή, πώς να μην μπερδευτεί) και νόμισε ότι μεταγράφηκε ήδη στη ΝΔ.
O γνωστός μεγαλοσπεκουλάντης Τζορτζ Σόρος, που είναι και μεγάλος χρηματοδότης του Δημοκρατικού Κόμματος, δήλωσε πρόσφατα ότι από τους υποψήφιους του κόμματος για το προεδρικό χρίσμα προτιμά την Ελίζαμπεθ Γουόρεν. Πρόκειται για τη γνωστή γερουσιάστρια της Μασαχουσέτης, στην οποία ο ρατσιστής Τραμπ έχει κολλήσει το παρατσούκλι «Ποκαχόντας» (επειδή δηλώνει ότι κατάγεται από αυτόχθονες Αμερικανούς). Η Γουόρεν εμφανίζεται ως η πιο… αριστερή από τους υποψήφιους, δηλώνοντας… σοσιαλίστρια. Γι' αυτό και πολλοί υποψιάζονται ότι η υποστήριξη του Σόρος είναι «τρολιά» για να την πλήξει. Η Γουόρεν, πάντως, παίζει καλά το χαρτί της ινδιάνικης καταγωγής, όπως ο Ομπάμα έπαιζε το χαρτί της μαυροσύνης.