«Εμείς δεν περιμέναμε την ανάπτυξη για να αυξηθούν οι μισθοί, με την αύξηση των μισθών έρχεται η ανάπτυξη». Το ξεστόμισε ο Τσίπρας στη Θεσσαλονίκη. Ο ίδιος άνθρωπος που ως πρωθυπουργός «τσαμπούναγε» συνεχώς ότι «πρέπει να παράξουμε πλούτο», ώστε μετά «να τον μοιράσουμε δίκαια»!
Είπε ο Τσίπρας στη Θεσσαλονίκη: «Είμαστε, λοιπόν, εδώ. Με το ένα τρίτο των Ελλήνων, να μας δίνει ψήφο εμπιστοσύνης, στη δυσκολότερη εκλογική μάχη που έχει δοθεί ποτέ για κυβερνητικό κόμμα, στις πιο δυσχερείς συνθήκες σε ό,τι αφορά την πρόβλεψη νίκης». Κάθε πρόταση κι ένα ψέμα. Γιατί είναι ψέμα ότι τους ψήφισε το ένα τρίτο των Ελλήνων. Το 42% έκανε αποχή και το 2% έριξε άκυρο-λευκό. Κι αυτοί πήραν 31,53%. Που στο σύνολο των Ελλήνων κάνει το ένα έκτο (17,60% για την ακρίβεια). Οσο για τη «δυσκολότερη εκλογική μάχη που έχει δοθεί ποτέ για κυβερνητικό κόμμα», τι να πουν ο Σαμαράς και ο Βενιζέλος, η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, για τις εκλογές του Γενάρη του 2015;
Μπορείς να το πεις και πολιτικό σόου. Με το που πάτησε το πόδι του στη Θεσσαλονίκη ο Τσίπρας έσπευσε να συναντηθεί με τον Μπουτάρη και συνεργάτες του, οι οποίοι αντιδρούν στην απόφαση Μητσοτάκη για μεταφορά των αρχαίων από το σταθμό Βενιζέλου. Ηταν μια έξυπνη κίνηση από μεριάς ΣΥΡΙΖΑ, γιατί ο Μπουτάρης έχει ακόμα επιρροή στη Θεσσαλονίκη, την οποία βέβαια δεν έχουν τα «ακατοίκητα» που έχει μαζέψει γύρω του ο Τσίπρας. Σ' αυτή τη φάση, βέβαια, δεν μπορούν να κάνουν ζημιά στον Κούλη, που έχει μεγάλη στήριξη από τον αστικό εσμό, όμως από το τίποτα ο Τσίπρας βρέθηκε μ' έναν σύμμαχο που «μετράει».
«Σήμερα γράφτηκε ιστορία από την κυβέρνηση του Κυριάκου Μητσοτάκη, καθώς επιτέλους το Ελληνικό Δημόσιο μπορεί μετά βεβαιότητας να πει ότι αυτή η επένδυση (σ.σ. στο Ελληνικό) θα γίνει», δήλωσε ο υπουργός Μπουμπούκος. Παριστάνει και τον μορφωμένο, τρομάρα του. Ιστορία η υλοποίηση μιας επένδυσης, όποια κι αν είναι αυτή.
«Τα σχέδια θα ωφελήσουν την υπό τις ΗΠΑ συμμαχία του ΝΑΤΟ, στην οποία ανήκουν πολλές χώρες της ΕΕ. Το ΝΑΤΟ θα είναι πάντοτε η συλλογική άμυνά μας», δήλωσε η Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν, αναφερόμενη στο νέο κλάδο Αμυνας και Διαστήματος, που αποφάσισε να δημιουργήσει η ΕΕ. Συμπλήρωσε, δε, ότι οι ΗΠΑ έχουν ενημερωθεί σχετικά και υποστηρίζουν την ευρωπαϊκή πρωτοβουλία, υπό τον όρο ότι δε θα αποκλειστούν οι αμερικάνικες εταιρίες από τα νέα εξοπλιστικά συμβόλαια. Εδώ βρίσκεται το «ζουμί». Ενας αρχικός προϋπολογισμός ύψους 13 δισ. ευρώ κάθε άλλο παρά αμελητέα ποσότητα είναι.