♦ Το διαβάσαμε κι αυτό. Οι Βρυξέλλες, λέει, προτιμούν τον Παπαδήμο για πρόεδρο της Δημοκρατίας, όπως προτιμούσαν τον Σχοινά για κομισάριο. Ρεπορτάζ δεν υπάρχει, ενώ δεν είναι καθόλου δύσκολο να σκεφτεί κανείς πως οι Βρυξέλλες ενδιαφέρονται για τη σύνθεση του κολέγιου των επιτρόπων, όμως δε δίνουν δεκάρα τσακιστή για το ποιος θα οριστεί μέγας παρελασιάρχης (άνευ εκτελεστικών αρμοδιοτήτων) στην Αθήνα. Οπότε τι μένει; Κάποιοι φροντίζουν από τώρα να «κάψουν» ονόματα που μπορεί να παίξουν στο παζάρι για την προεδρία της Δημοκρατίας. Για να έχουν περισσότερες πιθανότητες οι ίδιοι.
♦ Η ίδια εφημερίδα («Παρασκήνιο») έγραψε, επίσης, ότι ο Αβραμόπουλος παραδίδει στον Σχοινά και επιστρέφει στην Ελλάδα, όπου παραμένει πάντα ανοιχτή η υποψηφιότητά του για την προεδρία της Δημοκρατίας, πιο πιθανό όμως είναι ο Μητσοτάκης να τον κάνει αντιπρόεδρο της κυβέρνησης «με έμφαση στα διεθνή». Κατόπιν αυτών, δεν είναι και τόσο δύσκολο να υποψιαστούμε την πηγή αυτών των «πληροφοριών» (τα εισαγωγικά μπαίνουν για να υποδηλώσουν τη μετατροπή των επιθυμιών σε πληροφορίες).
![](/wp-content/uploads/2020/08/3068/content_orkomosia-patouli1_iefimerida.jpg)
♦ Αυτό θα πει «πολιτικός πολιτισμός». Ακισμοί με το πατουλέικο, πόζες στο φακό και δακρύβρεχτα σημειώματα στο facebook, τα οποία μιλούν για τους υπάλληλους της περιφέρειας, που… ανακάλυψαν το μεγαλείο της Δούρου και έκαναν ρεφενέ για να της αγοράσουν μια ακριβή πένα ως αποχαιρετιστήριο δώρο. Η Δούρου τώρα στρέφει τα μάτια στο εσωτερικό του ΣΥΡΙΖΑ. Οχι για ν΄αμφισβητήσει σ’ αυτή τη φάση τον Τσίπρα, αλλά για να πλασαριστεί στη δεύτερη θέση και να «χτυπήσει» όταν έρθει η ώρα.
♦ Ο Νίκος Παπανδρέου ζητά να ανασυσταθεί το ΠΑΣΟΚ. Μια ακόμα παπάρα ή μπροστινός του αδελφού του, που θέλει να ξαναγίνει αρχηγός στο μαγαζί που οι Παπανδρέου θεωρούν ότι τους ανήκει κληρονομικώ δικαιώματι;
♦ «Ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να κρατήσει το λογότυπό του, αλλά αφήνει πίσω τις παιδικές ασθένειες, τις ιδεοληψίες και την πολιτική καθυστέρηση -αλλά και την παρακμιακή ρητορεία- για να διαμορφωθεί σε μαζικό ριζοσπαστικό κόμμα της Δημοκρατικής Παράταξης, ενσωματώνοντας τις δυνάμεις της φιλοευρωπαϊκής Αριστεράς, της Κεντροαριστεράς και του προοδευτικού Κέντρου». Ετσι περιέγραψε ο Γιώργος Λακόπουλος το αποτέλεσμα που βγήκε από την -υποτιθέμενη κρίσιμη- συνεδρίαση της πολιτικής γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ. Σημείωσε δε ότι «ο Αλέξης Τσίπρας παρέκαμψε τις εσωτερικές τριβές και τις εντάσεις των αρτηριοσκληρωτικών και θεώρησε την ανάγκη για μετασχηματισμό ειλημμένη απόφασή του».