♦ «Σήμερα, η λογική επιστρέφει στον τόπο με την ψήφο των ελλήνων πολιτών». Ετσι άρχισε η Γεννηματά τη δήλωσή της, όταν βγήκε από το εκλογικό κέντρο όπου ψήφισε. Και συνέχισε: «Η ψήφος στο Κίνημα Αλλαγής είναι η χρήσιμη ψήφος για τα λαϊκά συμφέροντα και είναι η κρίσιμη ψήφος για την πολιτική σταθερότητα». Μερικές ώρες αργότερα, το κοντέρ έγραψε 39,85% ΝΔ, 31,53% ΣΥΡΙΖΑ και ένα μίζερο 8,1% για το ΚΙΝΑΛ. Σύμφωνα με τη Φώφη, επέστρεψε η… λογική! Για την ίδια δε λέμε τίποτα (έχει το ακαταλόγιστο), αλλά αυτοί που της γράφουν τις δηλώσεις δεν έμαθαν πώς κρατιέται η «πισινή» (για να μη γίνεις ρόμπα μετά);
♦ Τυπικά, ο Μαρινάκης είναι ένας απλός δημοτικός σύμβουλος Πειραιά. Ουσιαστικά, είναι ένας πανίσχυρος καπιταλιστής που έχει κάνει τον Πειραιά φέουδό του, ενώ με το Συγκρότημα ΜΜΕ που έχει αποκτήσει (πλέον έχει πάρει και άδεια δημιουργίας πανελλαδικού καναλιού) έχει γίνει και πολιτικά ισχυρός. Κι αυτό φρόντισε να δείξει, λίγες ώρες πριν από την επικύρωση της νίκης του Μητσοτάκη. Ψήφισε με στάτους πολιτικού αρχηγού. Βγαίνοντας δε από το εκλογικό κέντρο έκανε και δήλωση αρχηγικού τύπου: ««Σήμερα είναι μια ιδιαίτερη ημέρα. Είναι μια γιορτή για τη Δημοκρατία. Ξεκινάει μια καινούρια ημέρα για τον ελληνικό λαό, μια μέρα μακρυά από το ψέμα, την υποκρισία, το μίσος, το κόμπλεξ, το θράσος, το ξεπούλημα της πατρίδας, την εθνική προδοσία, πάρα πολλά δηλαδή τα οποία μας πήγαν πίσω πολλά χρόνια και έχουν χρεώσει κι εμάς και τα παιδιά μας για τα επόμενα χρόνια…». Τα μηνύματα Μαρινάκη δεν απευθύνονται πλέον στον Τσίπρα, αλλά στον Μητσοτάκη.
♦ Οικογενειακή υπόθεση. Στην ορκωμοσία του Μητσοτάκη παρόντες ήταν μόνο η γυναίκα του, τα παιδιά του, οι τρεις αδερφές του και οι απαραίτητοι στενοί προσωπικοί του συνεργάτες. Η πρωθυπουργία είναι θεσμός ατομικός και ο Κούλης δίνει λογαριασμό μόνο στη φαμίλια του, ήταν το μήνυμα που έστειλε στα στελέχη της ΝΔ. Eιδικά για τους Μητσοτάκηδες, ξέρουμε καλά τι σημαίνει «οικογένεια». Εκτός αυτού, όλη η τελετή ορκωμοσίας είχε έναν αέρα αμερικανιάς, με τις κάμερες να καταγράφουν τον Κούλη να περπατάει στον κήπο του προεδρικού παρέα με τη γυναίκα του και τα παιδιά του και να τους ασπάζεται θερμά μετά την ορκωμοσία.
♦ Ο όρκος του Μητσοτάκη ήταν, φυσικά, θρησκευτικός, ενώ τα πλάνα που είχαν ετοιμάσει οι προπαγανδιστές της ΝΔ έδειχναν τον Κούλη με φόντο το γαλάζιο ουρανό και ελληνικές σημαίες να ανεμίζουν. Το τρίπτυχο είχε συμπληρωθεί: πατρίς, θρησκεία, οικογένεια.