♦ Οταν χάνεις με «νταμπλ σκορ» σε ανοιχτές κομματικές εκλογές με εννιά υποψήφιους, παραιτείσαι από το δεύτερο γύρο αναγνωρίζοντας τη νίκη του πρώτου. Πολλοί περίμεναν από τον Ανδρουλάκη να κάνει το αυτονόητο, όμως δεν πήραν υπόψη τους έναν βασικό παράγοντα. Στον πρώτο γύρο, ο Ανδρουλάκης ήταν ένας από τους εννιά και από άποψη προβολής κάτω από τη Φώφη, τον Θεοδωράκη και τον Καμίνη, ακόμα και από τον Μανιάτη. Ενώ στο δεύτερο γύρο θα είναι αυτός και η Φώφη. Θα γίνει αναγνωρίσιμος ως το αδιαμφισβήτητο «νούμερο δύο». Κι επειδή ακόμα είναι στα 38 του, θα εξασφαλίσει από τώρα το μέλλον του (τουλάχιστον, αυτό θέλει να ελπίζει). Στην αστική πολιτική δεν υπάρχει «το κόμμα». Υπάρχει «ο πολιτικός με τις ηγετικές φιλοδοξίες».
♦ Η «Αυγή» ανέλαβε να υπερασπιστεί τον Καμμένο στην -εκ των πραγμάτων- σκανδαλώδη υπόθεση της πώλησης βλημάτων στο σαουδαραβικό καθεστώς. Και όπως συνηθίζεται σ' αυτές τις περιπτώσεις, οι δήθεν αποκαλύψεις υφίστανται τη σχετική «κίτρινη» επεξεργασία για να γίνουν πιο αληθοφανείς οι ισχυρισμοί. «Η Αυγή αποκαλύπτει τα έγγραφα» έγραφε η φυλλάδα του ΣΥΡΙΖΑ το Σάββατο 11 Νοέμβρη. Αυτά τα έγγραφα, όμως, τα είχε καταθέσει στη Βουλή ο Καμμένος από τις 7 Νοέμβρη και τα είχε αναρτήσει και στην ιστοσελίδα του υπουργείου Αμυνας. Δεν ήταν τίποτα καινούργιο (σχετική αναφορά σ' αυτά τα έγγραφα κάναμε κι εμείς στο προηγούμενο φύλλο της Κόντρας). Μέσα σ' αυτά τα έγγραφα ήταν και η πιστοποίηση βάσει της οποίας ο περιβόητος -πλέον- Βασίλειος Παπαδόπουλος πιστοποιείται ως εκπρόσωπος της Σαουδικής Αραβίας. Υπογράφεται από τον συνταγματάρχη Αντέλ Αλσαΐφ, «αναπληρωτή διευθυντή Στρατού και Πυρομαχικών του βασιλείου της Σαουδικής Αραβίας» γράφει η «Αυγή». Αμ δε! Οπως μπορείτε να δείτε και στη φωτογραφία, ο Αλσαΐφ είναι αναπληρωτής διευθυντής Οπλων και Πυρομαχικών της σαουδαραβικής πολεμικής αροπορίας, ενώ ο άλλος συνταγματάρχης, ο Αλενιάζι, που ήρθε στην Ελλάδα και ο Καμμένος ζήτησε να τον «βυσματώσουν», είναι διευθυντής Συμβάσεων και Συμφωνιών του σαουδαραβικού υπουργείου Αμυνας. Ανώτερος από τον Αλσαΐφ. Γι' αυτόν δε λέει κουβέντα η «Αυγούλα η κιτρινούλα».
♦ Ο συντάκτης που ανέλαβε άρον-άρον να διεκπεραιώσει την επιχείρηση υπεράσπισης του Καμμένου δεν ενδιαφέρθηκε και τόσο για τα στοιχεία. Ετσι, έφτασε στο σημείο να γράψει ότι η εταιρία του Παπαδόπουλου «είναι εκείνη που διεκπεραίωσε την τελική εξαγωγή». Ποια τελική εξαγωγή, ρε άθλιο παπαγαλάκι; Ούτε τις δηλώσεις και τις ανακοινώσεις του Καμμένου δε διαβάζεις; Η εξαγωγή δεν έγινε. Δεν ξέρουμε αν θα γίνει στο μέλλον και με ποια μορφή, πάντως ο Παπαδόπουλος, που υπέγραψε τη «διακρατική σύμβαση» στις 13 Ιούνη και έπρεπε εντός δέκα ημερών να βάλει λεφτά στον τραπεζικό λογαριασμό που του υποδείχτηκε, δεν έβαλε δεκάρα. Η «δουλειά» προς το παρόν είναι παγωμένη.