Θέλουμε να συμβάλλουμε στην προοδευτική διακυβέρνηση, δηλώνει ο Κουβέλης. Κι εγώ θέλω να γίνω αστροναύτης, αλλά δεν το κάνω θέμα, κυρ-Φώτη μου. Αλλωστε, εσύ έχεις ξανασυμβάλει στην… προοδευτική διακυβέρνηση. Με Σαμαρά, Βενιζέλο, Χρυσοχοΐδη, Μπουμπουκοτσεκουροφόρους και άλλους… φουλ προοδευτικούς. Ασε τώρα να συμβάλει κάνας άλλος. Και πρόσεξε τι ψιθυρίζεις στ' αυτί διάφορων παπαγάλων. Γιατί γράφουν αυτοί ότι έχεις σίγουρα στο τσεπάκι μια σούπερ-αντιπροεδρία της κυβέρνησης, αλλά τα Τσιπράκια δεν το 'χουν σε τίποτα να σ' αφήσουν ξανά στα κρύα του λουτρού. Οπως τότε που σου έταξαν να σε κάνουν πρόεδρο της Δημοκρατίας και στο τέλος έμεινες να κλαις αγκαλιά με τον Αβραμόπουλο (που επίσης του είχαν τάξει την προεδρία).
Ο Μαρξ σαν μοντέρνος χίπστερ με το «Κεφάλαιο» παραμάσχαλα, ο Λένιν σαν γιάπης που σκύβει πάνω από το υπερσύγχρονο λάπτοπ του και ο Στάλιν να… ατμίζει αντί να καπνίζει την πίπα του. Φωτογραφίες από τη διαφημιστική καμπάνια του λεγόμενου «ΚΚ Ρωσικής Ομοσπονδίας». Τμήμα του ρωσικού ιμπεριαλιστικού πολιτικού συστήματος το εν λόγω κόμμα, προσπαθεί να φτιάξει πολιτικό lifestyle με τις μορφές των κλασικών του επιστημονικού σοσιαλισμού. Σκοπεύει, λέει, στη νεολαία. Τέτοιο κόμμα, τέτοια νεολαία ψάχνει.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1190/content_m_e.jpg)
Πέρασε κι ο Γκάλης από το Μαξίμου, βγήκαν οι σχετικές φωτογραφίες, έκανε ο Τσίπρας το καραγκιοζιλίκι του μπροστά στο φακό, για να δείξει ότι έφηβος έπαιζε μπάσκετ (οποία πρωτοτυπία!) και περιμένουμε την επόμενη φάση, όταν θα γίνει η μετονομασία του κλειστού του ΟΑΚΑ σε Νίκος Γκάλης. Αν γίνει ποτέ. Γιατί το ΟΑΚΑ περνάει στο νέο υπερταμείο ξεπουλήματος της κρατικής περιουσίας. Ο Κοντονής (αν και δεν έχει καμιά δουλειά με το νέο υπερταμείο, ούτε θα του ζητήσουν τη γνώμη του οι μανατζαραίοι) δήλωσε ότι το κλειστό «αξιοποιείται σε σύμπραξη με τον ιδιωτικό τομέα. Αναμένονται ήδη προτάσεις προς αξιολόγηση και κρίση». Ποντάρει, προφανώς, στο γεγονός ότι κανένας δε θα θέλει να αγοράσει ένα κλειστό γήπεδο, αλλά θα προτιμήσει μια μακροχρόνια σύμβαση παραχώρησης. Εστω κι έτσι, όμως, ο παραχωρησιούχος θα θέλει να δώσει στο «μαγαζί» το δικό του όνομα. Τι θα γίνει αν, ας πούμε, ο υπ' αριθμόν ένα υποψήφιος, οι Γιαννακοπουλαίοι, αποφασίσουν να το αποκαλούν «Φραγκίσκος Αλβέρτης» ή «Δημήτρης Διαμαντίδης» ή νέτα-σκέτα «Παύλος Γιαννακόπουλος»; Φυσικά, θα επικρατήσει η θέληση του παραχωρησιούχου. Ψιλά γράμματα. Την ιδιωτικοποίηση θα κοιτάζουμε τώρα ή την ανάγκη του Τσίπρα να φωτογραφιστεί με τον Γκάλη στο Μαξίμου;
Τη δόξα του Τσίπρα ζήλεψε ο Στ. Θεοδωράκης, που φωτογραφίστηκε να παίζει ποδόσφαιρο με την «εθνική αστέγων».