♦ Κάποιες συριζαίες φεμινίστριες ενοχλήθηκαν επειδή η σύζυγος του Τσίπρα εμφανίστηκε στο Ιράν με μαντίλι στο κεφάλι της. Εμάς δεν μας ενόχλησε το μαντίλι (σε τελευταία ανάλυση δεν είναι έγκλημα να σέβεσαι τα έθιμα μιας χώρας, έστω κι αν διαφωνείς μ' αυτά), αλλά η ίδια η παρουσία της. Που δεν επιβλήθηκε από κανένα πρωτόκολλο (οι ιρανοί επίσημοι δεν εμφανίστηκαν με τις συζύγους τους), αλλά μάλλον από την τουριστική περιέργεια της κ. Μπαζιάνα. Οσο για τις φωτογραφίες με τα διάφορων χρωματισμών μαντίλια, διανεμήθηκαν από το γραφείο Τύπου του πρωθυπουργού. Επομένως, αν η κ. Μπαζιάνα θέλει να διεκδικήσει ρόλο «πρώτης κυρίας», θα πρέπει να είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει και την πολεμική που αυτός ο ρόλος περιλαμβάνει. Μονά-ζυγά δικά της δε γίνεται.
♦ Πέσε Τσίπρα να χαρούμε. Αυτό είναι το μότο που επαναλαμβάνει χαιρέκακα ο Πρετεντεράκος. Απαντώντας σε όσους καλούν την αντιπολίτευση να στηρίξει την κυβέρνηση στα ζόρια που περνάει, αφού σημειώσει ότι η κυβέρνηση δεν επιδιώκει συναίνεση, καθώς βρίζει συνεχώς την αντιπολίτευση, καταλήγει: «Τι μένει, λοιπόν; Μένει το Σύνταγμα. Ο,τι προβλέπει το Σύνταγμα. Και μόνο το Σύνταγμα. Τα υπόλοιπα είναι αυτονόητα. Εχω την εντύπωση ότι “τα χρήσιμα κορόιδα'' τελείωσαν το καλοκαίρι». Μ' άλλα λόγια, πρώτα να παραιτηθεί ο Τσίπρας και μετά να επιδιωχτεί ο σχηματισμός ευρείας μνημονιακής κυβέρνησης από την παρούσα Βουλή. Κάτι σαν την κυβέρνηση Παπαδήμου.
♦ Κατηγορία Τσίπρα προς εκείνους που αποχώρησαν από τον ΣΥΡΙΖΑ: «Δεν γίνεται να μπουκάρουν στα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ παριστάνοντας τους αγανακτισμένους αγρότες, και μάλιστα μαζί με χρυσαυγίτες». Δεν είναι μόνο η βρομιά κατά των «πρώην συντρόφων». Είναι και η αναβίωση της θεωρίας των «δύο άκρων». Την εμπνεύστηκε ο Καραμανλής ο πρεσβύτερος («αριστεροχουντισμός»), την αναβίωσε ο Σαμαράς, τώρα την αναβιώνει ο ΣΥΡΙΖΑ. Η ειρωνεία: ο Σαμαράς ενέτασσε στο ένα «άκρο» τον ΣΥΡΙΖΑ. Ο ΣΥΡΙΖΑ, ως κυβερνητικό-μνημονιακό κόμμα πλέον, εντάσσει όσους αποχώρησαν από τις γραμμές του μετά την υπογραφή του τρίτου Μνημόνιου!
♦ Ο σημιτικός Νίκος Μουζέλης, σοσιαλδημοκράτης μέχρι το κόκκαλο και άνθρωπος με δεσμούς με την ευρωπαϊκή σοσιαλδημοκρατία, ζητά από τη μνημονιακή αντιπολίτευση να σκεφτεί «το συμφέρον της χώρας», να «αποφασίσει μια μη κομματική εθνική στρατηγική» και να «στηρίξει ξανά τον Τσίπρα», «χωρίς ουσιαστικά ανταλλάγματα». Οι απόψεις του δημοσιεύτηκαν με τη μορφή άρθρου στο μεγάλης κυκλοφορίας σαββατιάτικο φύλλο των «Νέων». Κατά τα άλλα, η «διαπλοκή» πασχίζει …να γκρεμίσει τη συγκυβέρνηση Τσίπρα-Καμμένου!
♦ Στην αναβροχιά καλό είναι και το χαλάζι. Ετσι σκέφτηκε ο Παναγιώτης Λαφαζάνης και αποφάσισε να εμφανιστεί σε «λάιφσταϊλ» μεσημεριανάδικο ενός κάποιου Μένιου (το επώνυμό του, συγνώμη, αλλά δεν το θυμόμαστε). Μιλάμε για γνήσιο trash μεσημεριανάδικο, που αποφάσισε να ασχοληθεί και με… πολιτικά θέματα. Κρίμα που δεν έστειλε δελτίο Τύπου να ενημερώσει για την εμφάνισή του, για να μπορέσουμε κι εμείς να παρακολουθήσουμε την παρέμβασή του στο σύστριγγλο του Μένιου….
♦ Καμπάνια με τίτλο «Εχουμε έναν κόσμο να αλλάξουμε» #MaziNikame ξεκίνησε το ΚΣ της Νεολαίας ΣΥΡΙΖΑ, υπό την εμπνευσμένη καθοδήγηση του Ιάσονα Σχινά-Παπαδόπουλου. Τι το 'θελαν το πρώτο μέρος; Αρκούσε το δεύτερο: «Μαζί Νικάμε», διοριζόμαστε, χτίζουμε την καριέρα μας!